Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
juvesan - специалист
Здравейте,
да премина директно на въпроса: Искам да засадя на различни части от двора няколко дръвчета ако не - борчета с цел да се разнообрази гледката... Започнах да копая дупките отрано, тъкмо е удобно сега, обаче се натъкнах на следният проблем... след 20 см от черна, хубава почва отдолу се оказа, че всичко е невероятно сбито, и освен това е някакъв слой, наподобяваш хоросан - чукаш го и е като камък, но камъни няма а е нещо жълтеникакво - пясъчно нещо ... ще приложа снимка. Въпроса ми е.. какво би оцеляло в такава грозна ситуация ... бор? орех? слива? .. нещо друго ? Може ли нещо да се направи за да се облагороди съответната "дупка" ?
п.с. Аз се заинатих и една от дупките я "забих" 80 см... няма нищо друго , поне на това място... така че другите са ми сега на 40 см и се чудя какво да ги правя....

Прикачен файл

resized_20141004_175058.jpg Илюстрация на слоевете почва... ако може да се нарече така..

Прикачен файл

resized_20141004_164421.jpg Общ изглед на мястото
Krass - майстор
При лоша почва се правят големи дупки 100/100/80. Слагаш хубава почва и всичко става. При теб гледам, че повърхностния слой не е лош. Когато сееш слагай горната почва отдолу, а долната последна. При мен почвата е също много гадна, само че аз имам и много камъни. Всъщност само камънак. Относно видовете дръвчета... Всяко си иска добрата почва.
juvesan - специалист
Ами... допитвам се, защото тая "почва" не знам какво може да я разбие - все едно слагам в бетонна саксия... това за размера на дупките го четох , ама си задавам въпроса - няма ли корените да се сбутат в този размер от 1/1 метра и да се удушат и тъкмо дръвчето да тръгне и ... да си замине, а за мен да остане само хамалогия и загуба на време, пари и надежди ... :rolleyes:
stonesour - специалист
добре ти е почвата, кво се оплакваш. при мен е корито на река. на тая дълбочина почват да излизат големи речни камънаци.
имам засадени 3 ели, 2 бора, 10-ина овошки, албиция, магнолия грандифлора ... няма грижи. корените си знаят работата.
juvesan - специалист
корените си знаят работата.
Е, знаят си , ама има камъни и камъни :mrgreen: Защото и аз имам едни сливи, забучени в камъни, ама между камъните е сравнително меко, а "тая" се копае само с кирка е и като бетон.. :drinkers:
kuger - майстор
Огледай комшиите ти какво имат из градините. Ако при тях върви, какво пречи и при теб да не стане.
juvesan - специалист
kuger написа:
Огледай комшиите ти какво имат из градините. Ако при тях върви, какво пречи и при теб да не стане.
Ами пречи само почвата... на 10 метра от там изкопах дупка за дърво - там на 90 см вадих само черна, хубава почва.. някога е имало попска круша на 1 метър от дупката, а на откритата "полянка" където копна - вадя хоросан .. :axe:

Тема "Засаждане на дърво в "лоша" почва - какво?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: