Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
b313156 - напреднал
Здравейте приятели!
Садил съм малко повечко сини сливи в двора си и сега искам да махна някой от тях за да насадя на тяхно място праскови и кайсии. Есента изрязах сливите (първично) на метър-метър и половина от земята, за да ми е по лесно изкореняването им после. Не мина много време и се сетих, че вместо да ги изкоренявам мога само да ги отрежа подходящо и да ги ашладисам. Сините сливи са дебели около 20 см. в долната си част и около 5-10 см. в разклонението, т.е. стеблото е 20 см., а клоните 5-10 см. Понеже нямам опит и познания в тази област затова се допитвам до специалисти. Дали може да се получи присаждане и ако може то как трябва да подготвя дърветата? Ниско ли да отрежа стеблото или може и на клоните да се присажда? Не съм подготвил калеми, защото мисля да ги взема направо от прасковите и кайсиите ми. Ако има нужда от снимки на сините сливи мога да кача.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Я пак? Какво си направил?
shotik - майстор
До колкото знам ,ашладисване става само на калеми от дърво с плодове със семки на дърво със с плодове със семки и с костилки на костилки.
Ако греша,то това е ,че не се занимавам с такава дейност,но съм слушал приказки
lov - майстор
Да така е костилка на костилка и семка на семка.
Но ако сливите които е садил преди това са ашлами по добре е да остави така както ги е резнал на метър и да избие от подложката. Тя със сигурност е от по устойчив вид и по подходяща за присаждане. То и така има вероятност да се прихване но е кръпка върху кръпка. Избият ли подложките останалата част от пънчето есента може да се доотреже, А и дори сега преди да е тръгнало сокодвижението. Харесваш си 2 максимум 3 издънка и другите ги махаш за да нарастват само те.
b313156 - напреднал
Прикачен файл:
200220152114.jpg
Прикачен файл:
200220152113.jpg
Ето как изглеждат 2 от дърветата. Другите са подобни:
b313156 - напреднал
Подложката мисля, че е джанка. Присаждането е правено на клечка. Ако не ми изневерява паметта са девет годишни.
Ако ги отрежа сега издънките ще станат много дебели за догодина, когато ще мога да ги ашладисам. Бих могъл да ги отрежа някъде към средата на лятото. Така издънките ще са по тънки, но ще изгубя една година! Няма ли начин да се направи нещо тази година да ги ашладисам? Това, че са ашладисани вече веднъж дали ще пречи с нещо? Дърветата са мощни, здрави, добре вкоренени.
lov - майстор
Даже тъкмо ще станат нормални за следващата пролет за присаждане на разцеп. Върху тези пънчета нищо не става за присаждане. Режи ги до присадката в основата още сега и чакане му е майката да избият и узреят издънките до следващата пролет. На вилата съм присаждал върху джанка кайсии и праскови и то на листо. Прави се лятото по Петровден. Джанките бяха дебели 7-8см. и калемите се слагат на височина около 1,5м. Правих ги така по съвет на дядо ми защото зимата при мен мръзнат стеблата на всички кайсии. Дори на едно дърво заложих едновремено и кайсия и праскова. Но прасковата след няколко години клона /присадката се изкърши зимата от снега/ въпреки че плододаваше явно не съм имал късмет със спойката. На другото дръвче и там нещата се развиха нормално всички присадки но после се наложи да отстраня цялото дърво. А тази кайсия и до сега си се развива и плододава нормално.Стеблото вече е с диаметър около 30 см.
Пък ако не избият купуваш и слагаш нови дръвчета и чакаш. да пораснат. :)
b313156 - напреднал
Бих желал да споделя с вас защо искам да направя това присаждане. Преди няколко години реших да си разширя овощната градинка. До тогава имах насадени някакви овошки закупени от пазарите. Една част от тях въобще не се хванаха, а друга част не излязоха такива за каквито ги дадоха, а друга част не се развиват и това си е. Реших да си направя малко опитно поле. За целта отделих една ивица от 5-6 метра дължина и някъде около метър, метър и половина ширина. Насадих една костилка от кайсията на комшията и костилки от праскови закупени от пазара. Прасковите бяха 2 вида, но зреят по едно и също време - септември. Единия сорт са много твърди. Когато узреят много добре поомекват малко и сладостта им наподобява на захар и са много сладки. Те са компотен вид. Другите са по едри и са доста чорбаливи. Те имат прекрасен вкус за прясна консумация. Не се делят много добре от костилките. Копаех и поливах достатъчно и на есента ги насадих на постоянните им места. Когато дадоха плод твърдите дадоха диви, а чорбаливите дадоха невероятно вкусни плодове. Те бяха по малки от "оригинала", но вкусът и аромата им бе много по добър. Толкова вкусни праскови не съм консумирал никога през живота си.
Подобно се случи и с кайсията. Тя даде плодове нещо между кайсия и зарзала, демек необлагородената кайсия. Плодовете й са с изключително приятен вкус и аромат и узряват едновременно. Цветът им е изключително приятен и изглеждат като прозрачни. На земята падат едва след като узреят напълно.
В нашия район кайсиите не виреят добре заради сланите, но тази зарзало-кайсия не бе повлияна от тях. Цялата беше отрупана и се наложи да я разреждам за да не се счупят клоните й, докато истинските ми кайсии дадоха съвсем малко плодове.
Тази е причината за да искам да ги пресадя.
lov - майстор
И аз по същатата причина присаждах, Едно е че не знаеш какво купуваш и другото е че сорта може да не му понася климата. Мястото е купувано от баща ми и вътре имаше огромна кайсия. Никой не се занимаваше с нея да е реже или пръска и всяка година отрупана със с едри и сочни плодове. Та никой не знае на колко години беше това дърво но диаметъра гонеше 60 сантиметра.Аз го отрязах защото на края вече се предаде от старост като само 40 години е било наше а кога е засадено никой не може да каже. А по принцип тези дървета не са дълголетници. Всичко друго купувано май няма да е изкарало повече от 10-на години.
b313156 - напреднал
Изглежда Кайсията не понася поливките и пръскането с отрови. Забелязах, че много бързо растат и ако ги пришпориш допълнително с повечко вода то от бързия растеж се образуват нацепвания по стеблото, в които влизат вредни за нея обитатели и за няколко години я унищожават от вътре.
От ашладисаните само някои сортове изкарват над 10 години. Унгарката май е една от тях. Аз пръскам от 2-3 години само с "мъртва" вода. Помага против болести и вредители. Плодовете зреят малко по рано, когато се пръскат с нея. Като четох за мъртвата вода реших една година да пробвам на 2 дръвчета за да имам личен опит. Получи се добър резултат и на следващата година пръсках вече само с мъртва вода. Въпреки, че не мога да достигна Ph 2-2,5, пак се получава отличен резултат. ОБИКНОВЕНО ДОСТИГАМ ДО 4-4.5. Моите дръвчета не изискват много пръскане, само сините сливи и дюлите искат по 3 пръскания от начало. Ябълките ми се задоволяват с едно пръскане и то не всякога го правя. Чувам някои да казват, че ябълките трябвало да се пръскат по 15 пъти. Навярно това зависи от сорта и от условията при които се отглеждат. Аз винаги оставам трева около дръвчетата с цел да поддържат по влажен въздух. Тревата я кося на 4-5 май. След тази дата почти няма опасност от слани. Имали голяма трева до фиданката опасността от сланата е малка, защото тревата отдава топлина. Разнообразната трева прави така, че да няма голяма нужда от пръскане. Това обаче не важи за всички дръвчета. Както казах сливите и дюлите си искат пръскане.

Тема "Възможно ли е ашладисване върху 20 см. дебело дърво?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: