• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Lub0o - напреднал
Здравейте имам висок 1 метър каменен дувар и искам върху него да засадя жив плет(Ще излея бетон от външна и вътрешна страна и посредата ще насипя почва).
Прилагам снимка за да е по-разбираемо.
Изображение
Главния въпрос е може ли да се развият корените в тези 30см височина и 30см широчина или е необходимо повече пространство,предполагам отдолу има нужда да се правят дупки за оттичането?
За самото разтение искам да е плътно и по-възможност целегодишно зелено,височината му може да е един и 1 метър.
Последна промяна от Lub0o на вт апр 14, 2015 9:25 am, променено общо 1 път.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Имам подобно. 60см дълбочина, 20см ширина на коритото. През метър има дупчуци колкото молив за оттичане. 30см дълбочина ми се вижда малко. Провери за изискванията на конкретните си растения. При мен са махония и едно забравих му името, тъкмо сега прецъфтява в жулто, едни дъъълги, преливащи пръчки. Махонията е бодлива и вечнозелена, а това уплътнява много добре и дава двойна височина
hidrazin - майстор
Lub0o написа:
Здравейте имам висок 1 метър каменен довар....
Какво е това довар ???
:partyman:
Lub0o - напреднал
n_a написа:
Имам подобно. 60см дълбочина, 20см ширина на коритото. През метър има дупчуци колкото молив за оттичане. 30см дълбочина ми се вижда малко. Провери за изискванията на конкретните си растения. При мен са махония и едно забравих му името, тъкмо сега прецъфтява в жулто, едни дъъълги, преливащи пръчки. Махонията е бодлива и вечнозелена, а това уплътнява много добре и дава двойна височина
Значи и при мен ще стане,ще увелича дълбочината само.Самото цвете трябва да го видя някъде на живо и ще си избера.
hidrazin написа:
Lub0o написа:
Здравейте имам висок 1 метър каменен довар....
Какво е това довар ???
:partyman:
Прав си :roll:
Последна промяна от Lub0o на вт апр 14, 2015 9:24 am, променено общо 1 път.
Svetoslavoff1 - майстор
Е, не го яж де :) ДУвар си е отвсякъде. Пък и колцина вече четат "Записките" или бая ти Михалаки...
:partyman:
А към автора - що се вкарваш в такъв филм, а не ги засадиш(храстите) долу до дувара. Че и на мен 30см ми се вижда малко, па поливане, па след време може корените да почнат да разрушкват дуварчето :?
А ако искаш, може отгоре да спретнеш шапка от бетон или плоски камъни и до метър мрежа с тук-там колци и след време храстите като дръпнат и ще я маскират.
Lub0o - напреднал
Svetoslavoff1 написа:
Е, не го яж де :) ДУвар си е отвсякъде. Пък и колцина вече четат "Записките" или бая ти Михалаки...
:partyman:
А към автора - що се вкарваш в такъв филм, а не ги засадиш(храстите) долу до дувара. Че и на мен 30см ми се вижда малко, па поливане, па след време може корените да почнат да разрушкват дуварчето :?
А ако искаш, може отгоре да спретнеш шапка от бетон или плоски камъни и до метър мрежа с тук-там колци и след време храстите като дръпнат и ще я маскират.
Мислил съм и така,но ако засадя разтението пред дУвара така ще стане доста широка границата - дувар + цвете = 60-70см дебелина.
Ще се поразходя до разсадник да се консултирам с градинарите :mrgreen:
Krass - майстор
Не случайно на дуварите отгоре слагат керемиди. Влагата и дъждовете ще разкажат играта на оградата рано или късно. А пък довар, е долар с "В" :razz:
hidrazin - майстор
Нещо много тъничък ми се вижда тоя дувар? Какви са камъните и какво ги държи?
То за да е дебел 30 сантиметра би трябвало да е от дялан камък със или без зидария. :?
Отлей му отгоре една шапка от бетон. В шапката бетонирай железни тръби или винкел.
За винкелите хвани оградна мрежа. После в основата на оградата насей нещо влачещо - бръшлян или подобно.
То ще ти скрие и оградата и мрежата.
Имай обаче в предвид че каквото и да насееш отгоре, ще ти се увеличи площта на оградата и може да имаш проблем с вятъра.
Тоя дувар от 30 сантиметра ако е само граден от дялан камък може да те вкара във филм.
Евентуално може да се наложи отливането на бетонни колонки дето да поддържат шапката - примерно през 3 метра и от двете страни.
Не знам какво има от другата страна на оградата и как ще кастриш и подрязваш там ако имаш комшия?
:partyman:
egomen66 - майстор
Ще се получи нещо като кашпа , с основа -дувар. Ако искаш да увеличиш дълбочината , можеш да махнеш един ред от дувара. Но не знам сух зид ли е. hidrazin пита за това. Всичко което ти е описал той , е важно. #-o

Прикачен файл

EKO.jpg
EKO.jpg (54.01 KиБ) Видяна 2513 пъти
  • 1
  • 2

Тема "Жив плет върху дувар - осъществимо ли е" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: