Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
themask - специалист
Доколкото съм запознат, тревата, насадена през есента, има достатъчно време (и влага) да си създаде стабилна коренова система и да укрепне, за да издържи зимата, след което да има ранен старт през пролетта :)
Не че не става и през пролетта, но се изискват повече грижи (поливане, борба с плевели и т.н.)
Martin.P - специалист
Бурени колкото и да пръскаш с хербицид и да прекопаваш все ще започнат да никнат след известно време...
Като засееш тревата през есента обаче, и помагаш да поникне и заякне, преди да са започнали да никнат новите бурени. :)
А и есен и пролет има естествена влага в почвата и началния етап по поникване и укрепване става по-лесно и естествено.
Здравейте. Искам да споделя личен опит и снимки, за да ви покажа, че затревяването на глинеста почва е възможно и съвсем не е така сложно, както го описват по сайтовете.
Който има парцел във Бояна, Драгалевци или Симеоново знае, че почвата в тях е много глинеста, особено в някои парцели. В нашия се случи именно такава. Огромни буци чиста глина. Трудно за копаене и не понася за всяко растение. Първо проучих какви растения ще могат да виреят, попрочетох за видовете райграс.Това, което ми направи впечатление е, че на Витоша тревата си расте прекрасно, без торфено пясъчна смес, затова реших да рискувам.
Не купих 10 см почвен слой, защото ако сметнете колко е това като количество и пари, ще ви настръхне косата.
Купих няколко чувала пясък, наехме един човек с фрезичка да обърне е заравни земята. Купихме семена от райграс със микродетелина на Вилморин. За съжаление вече мисля, че не се предлагат, а жалко защото комбинацията е уникално сполучлива. Детелината прави сянка на корените на райграса, изглежда гъсто и зелено.
Садихме в края на май. Обърнахме земята, начупихме буците колкото е възможно, заравнихме с гребло, нахвърляхме семената накръст. После се минава и се ръси със пясък. Мисля че поръсихме и със тор от червеи, но не е задължително, пак ще стане.
Естествено трябва да има поливна система и да се полива често по малко. Характерното за глинестата почва е, че съхне бързо, цепи се. Глината сама по себе си съдържа хранителни вещества, но се държи по-особено с водата и е твърда за някои растения.
Тревата си никне нормално, естествено не трябва да оставяте да се пресуши. Първото косене, като е поотраснала и се е сгъстила поне 15см според мен. /Не е вярно, че корените са плитки в такава почва, като скубя тук таме, да видите какви коренища прави/
В крайна сметка още през лятото имахме хубава трева. Презимува нормално попрежълтя, не сме торили с нищо допълнително. Пролетта малко я чесах със ситно гребло да махна старите изсъхнали тревички. Сега е края на май отново и ето резултата на прикачените снимки. Изгледжа супер, гъста зелена и може да се годи спокойно по нея, не е капризна. И нянка е добре. Само не трябва да се преполива на глинеста почва, че стават локви с кал и на тревата не понася.

Иначе другите подходящи растения за района, които са изпитани и презимуват добре са: Иглолистни, всякакви туи, лигуструм, роза, бук, клен, декоративен клен, крушите тук просто полудяват от плод, черешите горе долу, розите се чустват прекрасно, магнолиите също, рододендроните са във пика на своето щастие, дюли, ябълки горе долу, орехи, брезички, спиреите са супер, всякакви декоративни вишни, череши са ок, дъб. Аз съм насадила мушкато за през лятото, със основа торчица смесени с глинести бучки, също се справя добре и цъфти по цяло лято. Общо взето само с доматите, чушките и магданоза е трудно, но и такива неща съм виждала при съседи, но там вече си иска да се направи правоъгълник с хубава почва и редовна поливка.
Искрено се надявам да съм ви била полезна, защото когато аз си правих градината нямаше никакво позитивно инфо за глинестата почва, но ето че се оказа, че въобще не е толкова страшно, просто трябва да се опита.
Успех :yawinkle:

Прикачен файл

IMG_20170530_085506.jpg

Прикачен файл

IMG_20170530_085519.jpg

Прикачен файл

IMG_20170530_085658.jpg
radius - майстор
Браво, доста "рунтаво" :) ми изглежда.

Тема "Глинеста почва - става ли за райграс и леко земеделие" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: