Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
radius - майстор
Mястото ми е с варовита "почва" и е доста остъргано след строителните процеси и обратния насип, ще внасям почва. Отдолу е варовик, след дълго чистене и вадене на камъни има и малко почва, на места е бяла с дребна камъчета ( няколко мм) и каменен прах, а има и бял мергел. Гадна работа. На места има и по-чиста черно-кафява почва. В дълбочина над 40-50см има големи варовикови камъни, а и цели плочи тук-там.

Какво мисля да садя (явно съм голям оптимист):
1. туи, плодни дръвчета, смърч, бреза
2. цветя, райграс или за предпочитане дива трева ако се развие достатъчно ( в съседните дворове има много хубави моравки от дива трева)
3. леко земеделие - 2 реда краставици, 2 домати и малко лук и марули.

Идеята е да насипя 20-25 см почва навсякъде, колкото да не бие мотиката в разни камъчета.
Нещо трудно се намира хубава почва, пък и да не е скъпа, че ми трябват около 70-80 кубика.
На едно място имам да запълвам по-дълбоко ( около 40-50 см) и докарах пробно 4 ГАЗ-ки с почва на добра цена, но е много глинеста. Иначе е от горния хумусен слой, но си е чиста глина. Вярно, че е влажна, но само като ходя по камарата и я сбивам и после не мога да забия лопатата. Меси се и се формова, абе глина. Някои буци ми се струват по-тежки от камъни.

Какво питам:
1. Има ли някаква плодородност глината или не става за земеделие? Четох че не пропуска водата и се заблатява, а като е суха се напуква.
2. Има ли начин да облагородя тази почва и да стане по-обработваема – напр. с добавяне на пясък, торф ... То и цената ще стане като другата
3. Ако пък по някакъв начин става за трева ( или райграс), да насипя от нея, а за зеленчуците да си търся хубава пръст.

Май знам какъв е отговора.
EDI - майстор
Аз съм на мнение, че няма да стане работата.На вилата земята е някакъв луд чернозем, тлъст и мазен.Камък да бодна, ще порасне - юли месец в жегите съм присаждал извадена от земята лоза без проблеми.За дръвчета - имам няколко плодни, един голям орех, два дряна, бреза, храсти и зарзават никакъв проблем нямам.Канех се да пробвам трева, ама още не съм стигнал до там.Трудно се обработва когато е влажен или сух, като минавам с фрезата, става на по-големи буци и няма разпрашаване.Завали ли, после 20 дена отдолу е все мокра /не, че е лошо това, де :lol: /Все търся едно междинно състояние, при което се работи по-добре.Там, където се каня да затревявам, смятам да метна малко пясък, ама още нямам план.Та си мисля ,че глинестата е още по-гадна от моята.За дръвчета, храсти и други може и да стане, ама за трева май не е подходяща.
hidrazin - майстор
Кофти работа. Прочети тук:
http://forum.flowersnet.info/viewtopic.php?t=3691
Райграса обича вода но да не се задържа при кореновата система. Иначе загниват корените и си заминава.
Там където ще сееш райграс може да го насипеш с поса. Това е нещо като почва с много ситен пясък.
Образува се по завоите на реките - много ситен пясък (големина на зърното като на кварцовия пясък) примесен с почва.
По-миналата година с такава почва насипахме към декар и половина за райграс. Вече изглежда много добре.
:partyman:
radius - майстор
Мерси и на двамата.
Ще се купува хубава пръст май.
Еди,
Знам я вашата почва, може да е трудна за работа, но е плодородна.
Хидразине,
почвам да чета, макар че тия озеленителните работи ми се струват необятни. Наблизо на селото има дере, но на ръка колко ще изкопая дори да има от този материал. Явно ще трябва най-малкото пясък за райграса. То и един съсед ( спец) ми обясни, че може да нахвърлям семената и да ги покрия с пясък и той после си потъвал в земята.

Намерих 2 варианта за пръст - черна и леко глинеста - за лехите и песъчлива (доста по-евтина) за райграса. Според продавача, за тревата било по-добре да взема направо песъчливата, хем е и по-евтина, вместо да купувам черна и после да я меся с пясъци и т.н.
Прикачен файл:
IMG4304.jpg Черната пръст
Прикачен файл:
IMG4305.jpg песъчливата пръст
И аз май така мисля, единствено после ако реша да сея тук-там из тревата нещо друго, да не се окаже проблем тази песъчлива почва.

Намерих и на друго място една доста черна, но близостта с ТЕЦ-Варна ме плаши, да не е черна от сажди :?
Прикачен файл:
prust.jpg
themask - специалист
Глината е много плодородна (задържа веществата за разлика от песъчливата, където всичко се отмива), но адски неблагоприятна за работа. В никакъв случай не я мешайте глината с пясък - става съвсем на камък.
Аз си купих нанос от Искъра, просто защото тук из София друго по-добро май няма. Като садя нещо, изкопавам дупка и пълня с него, а по-нататък да се оправя растението.
Насадил съм 50 туи, които засега се развиват добре, а също така лавровишни и някои други храсти. :prayer:
Krass - майстор
Глината е много плодородна
Сериозен ли си? :?
themask - специалист
Krass написа:
Глината е много плодородна
Сериозен ли си? :?
Да, защо?

Ето, почети:

https://www.rhs.org.uk/advice/profile?PID=179

Ето и цитати, ако не ти се чете:
Clay soils are heavy, high in nutrients, wet and cold in winter and baked dry in summer.
Clay soils have over 25 percent clay. Also known as heavy soils, these are potentially fertile as they hold nutrients bound to the clay minerals in the soil.
Clay soils are rich in nutrients and very fertile if their cloddiness can be broken up by the addition of organic matter. This breaks down the clay into separate crumbs, making the water and nutrients held within the clay more easily available to plant roots. Breaking up the clay into crumbs also makes the soil warmer, more easily workable and less prone to compaction.
hidrazin - майстор
Колко глинеста ти е глинестата почва? Ето какво открих за проверка колко е глинеста.
Ако наблизо до вашето населено място няма такава лаборатория, може и сами да определите приблизителните й механични свойства. Това става като шепа пръст от градината се смесва с вода, докато добие консистенцията на тесто. После от нея се оформя между дланите шнур с диаметър около 3 мм, който се свързва на колелце като геврек. Ако такъв шнур не може да се образува, значи почвата е песъчлива. Ако той се надробява при оформянето си, пръстта е леко глинеста. Когато шнурът е плътен, но при навиването си се разпада – почвата е средно глинеста. „Геврек“ с много пукнатини говори, че става въпрос за много глинеста почва. А щом се оформи хубав, плътен и градък кръг – значи това е чиста глина.
А туите не са мерило за качеството на почвата. Те си виреят и в чиста глина. :-D
Глинестите почви са плодородни но почти винаги силно алкални. Това не понася на някои растения.
Решението е "обогатяване" с перлит + торф + много оборски тор - силно препоръчителни да е конски.
Не пречи и даже помага да се добави пясък ама по-едър. Към два чувала на 100 квадрата.
После фрезоване и ще стане муцка. :-D
:partyman:
themask - специалист
hidrazin написа:
А туите не са мерило за качеството на почвата. Те си виреят и в чиста глина. :-D
Глинестите почви са плодородни но почти винаги силно алкални. Това не понася на някои растения.
Решението е "обогатяване" с перлит + торф + много оборски тор - силно препоръчителни да е конски.
Не пречи и даже помага да се добави пясък ама по-едър. Към два чувала на 100 квадрата.
После фрезоване и ще стане муцка. :-D
:partyman:
Прав си за туите, но засега при мен няма голямо разнообразие - освен тях имам лавровишни, чимшири, жасмин, лоницера, здравец. Не мога да дам дълга история как им понася, защото повечето са на годинка-две.
Комбинацията с перлит, торф и тор мисля е по-добра от пясък. Компост би бил също много удачен, но тук още нямаме култура да произвеждаме нито за лични нужди, нито за масова продажба.
radius - майстор
Освен плодородието, силно ме притеснява и обработваемостта. Довечера ще проведа тестове с гевреци. Междувременно днес си взех малко пръст за проба от тази черната на последната снимка. Беше влажна и стана на хубави топчета, значи е глинеста, но колко глинеста ще проверим с метода на тороида :lol: .
Тия 3мм да не са 3 см?
Прикачен файл:
IMG4311.jpg

Тема "Глинеста почва - става ли за райграс и леко земеделие" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: