Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
radius - майстор
Около селото има доста обработваеми земи, които дават хубав добив, а са не по-малко глинести от показаното от мен. Явно проблема е не толкова в плодородието, а в обработката.

П.С. А може ли да уточним, където ще е тревата какъв да е състава?
В случай, че ползвам от черната пръст ( глинеста) какво още трябва - торф, пясък, агроперлит...
В линка на Хидразин четох за смес от пясък и торф само ( за голф игрища). Да не се окаже, че няма нужда от почва за райграса, а само за зеленчуците.
Цитат и от друго място:
При тежки глинести и песъкливоглинести почви - характерно за тези почви е, че са много уплътнени. През влажния период тези почви се заблатяват, а при сух период се напукват.
Мерки за подобряване - първо се внася пясък, като количеството му зависи от състоянието на почвата. Ако тя е по-леко глинеста - 3-5 т/дек,ако е глинеста - 20-30 т/дек. Обикновено пясъкът се смесва със сламен конски тор при норма около 5 т\дек или с торф 0,5 т\дек.

Значи за 300кв.м. трева ми трябват 9т пясък (равносилно на слой 1,6см дебел) и 150кг. торф.
radius - майстор
Вчера правих опити с тази песъчливата пръст от втората снимка в първия ми пост. Малко е жълтаво-кафява, но за трева сигурно е ОК. Натъпках я в една висока консервна кутия и я омокрих и донатъпках. След това я промих в много вода, да видя колко пясък ще остане. Върнах го в кутията и извода е 60% обемно.
Т.е. доста пясък, но пък ми идва на добра цена и е омесена, готова смес за трева. Добре ли е да взема от нея?
ivouz - специалист
Според мене не бързай това се прави веднъж.Все ще изскочи зайчето от някъде.После трудно ще
направиш хумусен слой.Все пак ще бъде градина а не плаж!
radius - майстор
Вчера дозасипахме двора ( ~ 50 куб.м.) и тия дни ще се опитам да фрезовам да поразбия буците.
Прикачен файл:
IMG4376.jpg
Чудя се, след като тази година няма да сея нищо ( освен наесен дръвчета и туйчета, но там мисля локално се тори), дали има смисъл да торя с естествена тор. Идеята ми беше да взема ( овча/оборска тор) и да разстеля 3см навсякъде. Все пак най-вероятно земята не е много хумусна и си мисля дали има смисъл да я облагородявам по този начин предварително. Или догодина напролет да хвърлям торта и после да пръскам и сея трева?
themask - специалист
radius написа:
Вчера дозасипахме двора ( ~ 50 куб.м.) и тия дни ще се опитам да фрезовам да поразбия буците.
Прикачен файл:
IMG4376.jpg
Чудя се, след като тази година няма да сея нищо ( освен наесен дръвчета и туйчета, но там мисля локално се тори), дали има смисъл да торя с естествена тор. Идеята ми беше да взема ( овча/оборска тор) и да разстеля 3см навсякъде. Все пак най-вероятно земята не е много хумусна и си мисля дали има смисъл да я облагородявам по този начин предварително. Или догодина напролет да хвърлям торта и после да пръскам и сея трева?
Ако ще хвърляш оборска тор, гледай да е добре угнила, иначе има опасност да изгориш някое растение. Може би е удачно да я хвърлиш тази година и да садиш следващата.
hidrazin - майстор
radius написа:
... дали има смисъл да торя с естествена тор. ...
Цъ. Идеята въобще не е добра ако ще сееш само талаш (т..уйчета, тревички и китки). :-D
Те си вирят прекрасно с изкуствени торове. С оборския само ще си засееш градинката с плевели за години наред.
Възможно и с троскот. :shock:
http://forum.napravisam.bg/forum/viewto ... 29&t=51093
Ако ще слагаш плодно дръвчета - оборска тор направо в дупките дето ще ги садиш.
:partyman:
iivanov - майстор
hidrazin написа:
radius написа:
... дали има смисъл да торя с естествена тор. ...
Цъ. Идеята въобще не е добра ако ще сееш само талаш (т..уйчета, тревички и китки). :-D
Те си вирят прекрасно с изкуствени торове.
:partyman:
А структурата , Хидразинье , структурата - 'дет'са вика , на пипанье как е. :-D
radius - майстор
След обилния дъжд (късмет извадих, че успях да вкарам пръстта) големите буци бяха цъфнали и вчера фрезоването мина екстра. Разбих ги и терена заприлича на обработваем :) .
Прикачен файл:
image.jpeg
За наторяването се радвам, че няма смисъл от цялостно насипване.
Все пак на преден план, където е фрезата, мисля да има зеленчукова градина, но няма да е тази година.
Ще трябва да направя поливна система за тревата (1 кръг), т..уйчетата (1 кръг) и зеленчука (2 кръга). Плодни дръвчета ще садя наесен и ще сипвам тор ( угнила) в дупките, ако изобщо успея да изкопая дупки в този камънак. Туите, смърч, бреза, орех, ще садя наесен.
Чудя се тревата дали наесен да садя или напролет. Ако е напролет може да изчакам бурените и да ги атакувам с раундъп ( 1 или 2-кратно), но пък после трябва да пръскам и срещу мравки да не ми отнесат семената. Ако наесен садя тревата, не знам дали ще може да уморя плевелите или само напролет.
С 2 думи напролет или наесен тревата?
themask - специалист
С две думи: на есен :)
radius - майстор
Не попитах правилно, бих искал да знам и защо (ограничението от 2 думи отпада :-D ).

Тема "Глинеста почва - става ли за райграс и леко земеделие" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: