• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 19
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Stefan_62 - майстор
crez написа:
Кое да махна, :? доматите или само листата.
Аз долните 5-6 листа на доматите винаги ги махам.
ivouz - специалист
Те от там тръгват болестите.Питам някой пробвал ли е чесън м/у доматите?
nikolson - майстор
Тази статия за бутилките нещо не ми се връзва. Освен ако датата на първото бране, 25 юни не е объркана. Моите сяти на открито около 15 април вече откъснах първите. Тези в оранжерията вече бера доволно.
Обаче искам да споделя нещо, което ме гложди с години. Винаги след първото бране на по няколко домата следва пауза от два-три дни и тогава започват да зреят активно. Някой забелязвал ли е подобно нещо. Или просто си втълпявам. Например от нетърпение да късам по-розови в началото. Щото и това съм мислил, че отначало не нахвърлят по-много, пък после вече бера по-червените.
atanasov2004 - специалист
Когато започнат да зреят доматите, ако искате по бързо да зреят поливайте повече...иска се по висока почвена влажност. Много добър препарат за домати, т. е за картофената мана и алтенарията е препаратът "Скор 250 ЕК" + добавка инсектицид Децис или Моспилан или Актара. Разбира се трябва да се гледа задължително и карантинния срок. Успех!
pet.kan - специалист
Карантинния период на Скор-а е доста дълъг - до 30 дни, иначе е единствения предпазващ и лекуващ(поне от моята практика)
При зазряване и при нужда прилагам Дитан или някой Купроцин - предимство е , че са контактни и се мият, ама и от дъжд също :)
hidrazin - майстор
Аааа... Скор не е единствения. Много добре си действа Ридомил Голд.
С него си спасих доматите от чернилката миналата година и нямах никакви поражения.
Малцина у наше село ядоха домати миналата година. Масово ги изкорениха.
Лошото е 20 дена карантина.
Като почнат да зреят минавам на медни препарати и ако има някакъв проблем - Куадрис.
Карантина 3 дена и освен предпазно има и лекуващо действие.
Недостатък - малко скъпичък идва. :?
:partyman:
krismarg - специалист
Повечето болести тръгват от влагата. Сложи си капков маркуч. Няма чернилка, по-малко плевели, няма да има нужда от пръскане с отрови.
hidrazin - майстор
krismarg написа:
... Сложи си капков маркуч. Няма чернилка, по-малко плевели, няма да има нужда от пръскане с отрови....
Това за кого се отнася?
:partyman:
krismarg - специалист
За автора на темата.
atanasov2004 - специалист
Колеги който само веднъж пробва с капково напояване - забравя за друго :) От три години ползвам микропорест маркуч за подпочвено напояване на ягоди, като го ползвам за всичко що сея. Може да се зарови 4-5см, а може и да не се зарови. За около 150-200 кв.метра зеленчук отнема 3-4 часа да го положа и вържа връзките...После е пей сърце :-D Много лесно, бързо и нямаш грижи за нищо...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 19

Тема "Домати" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: