Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
тонито - специалист
Здравейте.Преди около 4 месеца закупих 4 броя лъжекипарис от голяма верига магазини.От около седмица единия започна да изсъхва.При засаждането съм сложил в дупката чакъл и пясък за да може да не се задържа вода в корените.Поливам ги редовно.Идей?

Прикачен файл

12345.jpg
ivouz - специалист
Що няма гаранционен срок за тия неща?
Kokar - специалист
Колега, аз купих няколко 3 метрови хвойни за н-стотин лв. и след година и нещо заминаха всички.
Естествено се старах максимално. И това не е първия ми неуспех.
В крайна сметка отчетох, че причината за неуспеха е в малкото корени при присаждането и последствията от това.
Действал си правилно, опитай отново...
stonesour - специалист
преди 4 месеца - значи февруари. февруари е доста студен за садене на такива неща. сади се края на март - началото на април. при саденето се внимава да не се наруши кореновата бала, иначе шансът иглолистното да загине е доста голям.
не мисля, че е имало нужда от пясък и чакъл, освен ако не става дума за някаква много тежка глина.
и никога няма гаранция какво са ти пробутали, дори да си спазил време и технология на засаждане правилно.

аз бих изрязал засъхналите клони. ако не спре процеса на изсъхване (което е малко по-вероятно да се случи), то поне няма да навреди допълнително.
имам две туи, които частично засъхнаха след засаждане. прочистих впоследствие от сухото и в момента са живи, макар и с несиметрични корони.
swot - специалист
Веднъж, в един от разсадниците, от които вече си купувам растенията, разпитах защо растения от този тип, закупени от верига магазини умират след известно време. Хората бяха достатъчно любезни да ми обяснят, че иглолистни, кипариси, туи и т.н., за да се продадат се вадят от земята много внимателно. Причината онези от веригите да умират е, че ги вадят като картофи и вероятно някой корен е прекъснат. Отделно ги оставят да изсъхнат, почвата се спича и след това, колкото и да се полива, водата се стича отстрани на саксията, в която се съхраняват...
Аз вече не купувам растения от тези вериги, колкото и изгодно да струват.
Martin.P - специалист
Kokar написа:
Колега, аз купих няколко 3 метрови хвойни за н-стотин лв. и след година и нещо заминаха всички.
Много хора се хвърлят на големи растения, които струват и много пари... и обикновено стигат до същия резултат
Далеч по-добре е да се закупят по-млади, за много по-малко пари.
С година-две добри грижи се стига до същия резултат, само, че с много по-малка опасност за "заминаване".
Ако все пак сте решили да си вземате големи растения, поне го правете през есента.

Тема "Лъжекипарис изсъхва" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: