Мнения и въпроси за хола
Mitashki_MM - специалист
Здравейте - един бърз въпрос: оглеждах се за подово покритие на таванското ми помещение и отидох да погледна една обява на ползван трислоен паркет. На външен изглеждаше доста добре обаче паркетините се виждаше с просто око, че са криви тип мост - на дъска 1.90м имаше повдигане към 1см в средата, по-късите - реципрочно. Това от качествата на самия паркет ли е или поради факта, че е стоял в неотоплено помещение и базата се е свила повече от покритието? Може ли да се очаква, че при нареждане със застъпването отделните дъски ще се натягат една друга и изправят?
torbalan - Дървен философ
Ако на 2 метра има сантиметър повдигане, не бих го погледнал втори път...
Колкото и да не харесвам ламинати, ако проблема е бюджета, по-добре ламинат.
chapara - майстор
За таванско може да се помисли. Все има начин да да се върне, както е приел тази форма, може да я смени. Невъзвратимите неща при природни продукти са мн.малко. И проби, прим. навлажняване, запъване, изсушаване.
MamaMy - майстор
Аз не бих си играл. То не е чисто дърво и като такова не е еднородна структура. Не е ясно лепилото колко процеса на огъване и мокрене ще издържи. Като нищо може да се събудиш някоя сутрин и паркетините да стърчат като таралеж отлепени и огънати в другата посока или навити като юфка.
Chefo77 - майстор
Ако само това му е дерта - цялата дъска е повдигната в средата (или слиза), няма повод за притеснение. Ако е с различна дебелина, крив е по другата равнина (две дъски една до друга отварят фуга), или е като лодка на късата страна, тогава е проблем. Интересно ми е на Торбалан колко отворени пакети са му минали през ръцете, та да е толкова категоричен :razz: :razz:

Въпреки това, съм абсолютно против покупката на каквато и да е настилка втора употреба. Това, което се вижда е едно, възможните скрити камъни са друго.
Mitashki_MM - специалист
Чефо - да разбирам ли, че такова поведение е до някаква степен нормално за трислойните паркети? Все пак твърдата дървесина и меката основа отдолу имат различни коефициенти на термично свиване, влагопоглъщане и пр. и така реално почват да се държат като биметални пластини. От чисто любопитство - в практиката как ги решавате такива случаи? Аз за тавана се отказах от тая оферта, че там като се замисля температурата варира в екстремни интервали - зимата е 5-6С докато юли и август като напече през капандурата става парник вътре. Може би ще се огледам за някакъв по-евтин винил.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
съб апр 06, 2024 11:52 amMitashki_MM написа:
...винил.
За таван, ползван основно за складово помещение, някакъв балатум е най-удачно решение. Влага не му влияе, лесно се поддържа, лесно се полага - струва точно колкото струва...
Chefo77 - майстор
съб апр 06, 2024 11:52 amMitashki_MM написа:
Чефо - да разбирам ли, че такова поведение е до някаква степен нормално за трислойните паркети? Все пак твърдата дървесина и меката основа отдолу имат различни коефициенти на термично свиване, влагопоглъщане и пр. и така реално почват да се държат като биметални пластини. От чисто любопитство - в практиката как ги решавате такива случаи? Аз за тавана се отказах от тая оферта, че там като се замисля температурата варира в екстремни интервали - зимата е 5-6С докато юли и август като напече през капандурата става парник вътре. Може би ще се огледам за някакъв по-евтин винил.
Ако съм разбрал правилно - когато оставиш дъската на пода, средата на 95 см "е щръкнала" 2 см спрямо двата края. Да, това поведение е нормално, чисто нова дъска, извадена от пакета, се държи по същия начин след някой и друг час "соло". Не е никакъв проблем, все пак е само 11-14 мм, с пръст като я натиснеш, се изправя. При закопчаване със съседните, си приема правата форма. Ако пък се и залепи, още по-добре.
Аз пък бих се огледал за някой промоционален ламинат. Можеш да си го монтираш сам, нямаш особени изисквания за здравина на покритието, ако вземеш 1-2 пакета отгоре да си имаш резервни ламели, още по-добре. Винилът иска перфектна основа, а евтин не кореспондира с качество. А и си имам едно наум за тези настилки, не зная дали при нагряване не отделят някакви съединения, които да те тровят... резервиран съм, както се казва.

Тема "Крив трислоен паркет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: