• 1
  • 2
Всичко за газобетона от зидане до шпакловане
здравейте, наскоро ми се наложи да зазидам една дупка в стената (90х60 см приблизително), на чието място имаше вградена в стената камина. За целта използвах газобетонни блокчета Итонг и лепило Теразид Стандарт. Върху блокчетата съм нанесъл тънък слой Теразид (от двете страни на стената), но трябва и друг слой по-дебела замазка, за да се изравни дебелината на зида, който направих с останалата част на стената. Блокчетата бяха същата дебелина като червените тухли, с които е правена стената. Обаче, при изграждането на самата стена, тя е измазана с доста дебел слой хоросан (около 2-3 см), и се получава така, че за да изравня дебелината на това което аз иззидах с Итонг с останалата част на стената трябва също да направя дебел слой хоросан (или друго, вие ще кажете какво) от около поне 2см и после да се шпаклова. Поиграх си на Фотошопа и скицирах горе-долу за какво става на въпрос:

Изображение

Въпросите са ми:
- Подходящ ли ще е хоросана за целта или да използвам друг алтернативен материал и какъв?
- След това каква шпакловка е най-удачно да използвам?

Не съм майстор, имам елементарни познания в строителството и за това се обръщам към вас :)
ArturDent - Почти Безобиден
Предполагам ютонга е долу-горе равен.
Аз бих постъпил така: Измерваш разстоянието между хоросана и ютонга (разликата в дебелините) и слагаш стиропор или фибран за постигане на нивото.
Ако искаш може и с хоросан, но е по-трудоемко.
torbalan - Дървен философ
до колкото разбирам става дума за малък отвор...

забъркай си торба цимент, половинка хидратна вар и около 16 лопати пясък - става доста здрава мазилка :)
ако ти се вижда много - дели количествата на две, на три - както прецениш :)

получава се около 80 - 100 литра смес за мазане...

а колко ти трябва - лесно ще сметнеш :)
Тани - модератор
Щом останалата част от стената е шпаклована , залепи гипскартон на отвора, след час положи мрежа между гипскартона и стената и като дръпне след още час шпакловай цялостноза да заличиш отвора. Така ще си почти готов за боядисване за няколко часа! Ако ползваш хоросан или шпакловки на циментова основа върху фибрани и стиропори , и времето за работа и технологичното време за съхнене са много по-дълги!
torbalan - Дървен философ
мдам
това с гипсокартона е по-мъдро :)
ArturDent - Почти Безобиден
torbalan написа:
това с гипсокартона е по-мъдро :)
При условие, че нямаме външна повърхност на никоя от двете страни.
torbalan - Дървен философ
е, картона вътре - а мазилката от вън :)
Тани - модератор
Жълтото е от двете страни, така че спрете с вероятностите! :wink:
ПП
Иначе добре се правите на врачки :)
stivemaster - майстор
Ако решиш да си забъркаш хоросан то пропорциите са - цимент, вар, пясък 1:2:8 или 1:1:6 или ако ползваш пластификатор вместо вар според предписанието на шишето или пакетчето около 3% от масата на цимента вместо вар в рецептата по горе.
благодаря за съветите първо! :)

Вече може да се каже че съм на финала. С гипсокартон щеше да е най-чисто, но исках да запазя еднородността на стената и избрах по сложен вариант. Използвах хоросан (купен в човали), с който измазах от двете страни. В хоросана цимент не съм слагал, предполагам и в строителната база, от където го купих не са слагали?! За мое голямо учудване успях да го направя супер равно, използвайки за подравняване две метални лайсни :-D . Два дни след това го минах първо с твърда четка, за да сваля ронещите се песачинки, после го минах един път и с грунд от Ц200 и вода да се запечати и ден след това и гипсова шпакловка. Сега като изсъхне шпакловката ще трябва малко със шкурка да го загладя, понеже има няколко рески от маламашката и най-вече на местата където новата шпакловка се сключва със старата.

Иначе въпросния зид е във вътрешна стена между две стаи.

Тук имам още един въпрос! Необходимо ли е след като изсъхне шпакловката да я мина с грунд от Ц200 и вода преди да боядисам с латекс?
  • 1
  • 2

Тема "газобетон + външна мазилка от хоросан" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: