Тази тема е за мечтатели философи и изобретатели.
Justy - майстор
Експеримент на Нова телевизия показа действието на микровълните, разказва Technews.bg
23.03.2007
Два мобилни телефона опекоха яйце, поставено между тях. Това показа тази сутрин Нова телевизия (NTV.bg) в предаването "Здравей, България!".

Опитът е извършен в присъствието на четирима души и е протоколиран. Идеята идва от разгласения подобен експеримент, направен от руснаци.

Участниците в експеримента, извършен в сряда, поставиха мобилни телефони от двете страни на сурово яйце и инициираха връзка между тях. След около един час яйцето се затопли, разказа репортерка на Нова телевизия.

При отваряне на яйцето след още един час, то изглеждаше приятно сварено, полу-рохко, показа репортажът. При руския експеримент опичането е станало дори по-бързо - само за един час.

Миришеше по-скоро на пърлено, заяви в ефира участничка в експеримента.

GSM излъчва микровълни, каза доц. Мишел Израел от Националния център по опазване на общественото здраве, който бе поканен в студиото да коментира експеримента.

"Излъчването е вредно за човека, защото е изкуствено. Микровълните загряват водните молекули на тъканите, като степента зависи от мощността на телефона.

Покачване с над един градус се смята за опасно, а при продължителен разговор температурата може да се повиши с повече.

Загряването на тъканите трябва да се разсее, което поставя организма в стрес и може да предизвика сериозни промени във вегетативната нервна система. За децата е по-опасно", коментира Мишел Израел.

Той препоръча на потребителите да държат телефона далеч от ухото, когато набират номер, защото тогава излъчването е най-голямо. След осъществяване на връзката, по време на провеждане на разговора, излъчването намалява около 100 пъти.

Експертът посъветва потребителите да говорят по-кратко и по-рядко. Освен това за препоръчване е да ползват устройство "свободни ръце" (hands-free).

"Опитваме се да въведем чрез Министерството на здравеопазването наредба за използване на електромагнитната енергия. Тя включва и секция с предупреждения при използване на GSM-те, в която се описва излъчваната енергия и каква част от нея се поглъща от човека.

Предлагаме шофьорите въобще да не ползват GSM-и, както и ограничения по време и само за разговори, а не за игри и други забавления", каза още Мишел Израел.

На въпрос на зрител опасни ли са микровълновите печки експертът поясни, че няма вреда от тях, както и че самото яйце, сварено от двата телефона, не е вредно.

Антените на мобилните оператори обаче облъчват 24 часа в денонощието, за съжаление, поясни Мишел Израел в отговор на въпрос от друг зрител.

Същевременно анкета на Нова телевизия установи, че 78% от зрителите не искат да се забранят GSM-те в училище.
UNIOR - модератор
Justy написа:
"Същевременно анкета на Нова телевизия установи, че 78% от зрителите не искат да се забранят GSM-те в училище.
Подкрепям идеята да се забранят телефоните в училищата, гласувам с две ръце.Аз съм и за униформите ако ме пита те де, ама тва друга тема.
lyki - специалист
Наистина темата е сериозна , но още в началото изтърва една фраза която ме разсмя искрено.Това ми прозвуча някак позабравено :При руския експеримент опичането е станало дори по-бързо - само за един час.
Хаха щом е руско не може да нее по добро от останалото:))
Justy - майстор
lyki написа:
Наистина темата е сериозна , но още в началото изтърва една фраза която ме разсмя искрено.Това ми прозвуча някак позабравено :При руския експеримент опичането е станало дори по-бързо - само за един час.
Хаха щом е руско не може да нее по добро от останалото:))
Спестили са циркониевите пръти братушките :lol: :lol: :lol:
ICC - специалист
Но в предаването се обади и един господин, който цитира показан опит по Дискавъри, където според мен опитът е проведен много по- коректно. Кажете ми има ли в живота случай, когато слагаш два телефона на ушите си, свързваш ги и си говориш сам и по двата? Защото точно това беше същността на експеримента показан по Нова телевизия. По Дискавъри са свързали 100 телефона в различни помещения, пред всеки е имало яйце, което както си е било сурово така си и останало сурово. Според мен този опит е много по- близо до реалността.
Justy - майстор
ICC написа:
Но в предаването се обади и един господин, който цитира показан опит по Дискавъри, където според мен опитът е проведен много по- коректно. Кажете ми има ли в живота случай, когато слагаш два телефона на ушите си, свързваш ги и си говориш сам и по двата? Защото точно това беше същността на експеримента показан по Нова телевизия. По Дискавъри са свързали 100 телефона в различни помещения, пред всеки е имало яйце, което както си е било сурово така си и останало сурово. Според мен този опит е много по- близо до реалността.
Съгласен съм с теб, че експериментът може да не е проведен коректно.

Антените на мобилните оператори обаче облъчват 24 часа в денонощието, за съжаление, поясни Мишел Израел в отговор на въпрос от друг зрител.

Трябва да потърсим повече за биологичното действие на електромагнитните излъчвания и в частност на микровълновите. От колега енергетик знам, че мъже, работили в близост до високо напрежение стават безплодни. Лично аз съм работил кипаджия в ТЕЦ и в близост до мощните ел. двигатели - захранвани с 6000 волта при несвързани сонди на мултицета стрелката се отклонява на половин скала - представи си какво е излъчването.
Стефан - майстор
Justy написа:
...в близост до мощните ел. двигатели - захранвани с 6000 волта при несвързани сонди на мултицета стрелката се отклонява на половин скала - представи си какво е излъчването.
Можеш ли да дадеш повече информация :?
lyki - специалист
Че то е измислено Justy,в някои бели страни не разрешават под далекопроводи с високо напрежение да се строят детски градини училища старчески домове ,въобще социални заведения.
А 6 кw апрежение има на двигателите на мелничните вентилатори в ТЕЦ-а :wink: . Гледал съм на живо как заспалите огняри подадоха напрежение на един извод на който двигателя бе свален,фойверка бе страхотен,после веднага цялата им схема се разпадна :lol: :lol:
Justy - майстор
lyki написа:
Че то е измислено Justy,в някои бели страни не разрешават под далекопроводи с високо напрежение да се строят детски градини училища старчески домове ,въобще социални заведения.
А 6 кw апрежение има на двигателите на мелничните вентилатори в ТЕЦ-а :wink: . Гледал съм на живо как заспалите огняри подадоха напрежение на един извод на който двигателя бе свален,фойверка бе страхотен,после веднага цялата им схема се разпадна :lol: :lol:
То си е измислено и регламентирано и у нас, обаче вижте тук http://forum.imoti.net/ как се променя с някое левче т.нар. Сервитут на Енерго :wink:
А 6 киливолтови двигатели са и на димососите и на циркулационни помпи и на сливни помпи.

Тема "GSM-и опекоха яйце за два часа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: