• 1
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • 244
Всичко за дърводелството
nikolson - майстор
Това няма ли да се яви нарушаване на гаранцията? Не съм виждал тези машини на живо, но да не се окаже, че плочата е от ЦАМ.
krasko_ood - специалист
Здравейте, вчера изпробвахме FERM - a. Моята е модел http://www.onlinemashini.bg/oberfreza-f ... 00w-/11559. Машината се води с лекота по повърхностите. Както всяка машина не трябва да я зориш, а да я "гъделичкаш". Регулатора на оборотите работи добре. Машината е холандска. Това го видях на етикета. Вчера и направихме набързо една маса засега е на фаза прикрепване на ламината към ПДЧ - то и изработване на линеал и повдигащ механизъм. Ако не се слага маркуч за аспирация към фрезата по добре да се махне накрайникът на прахоуловителя. Фрезата има две лампички които осветяват работната повърхност. При мен бяха забравили да сложат пръчките за линеала. Пропуска беше отстранен моментално. В комплекта вървят и 6 фрезера. Отделно може да се поръчат 20 за 48 лв пак на ФЕРМ. Тепърва ще трупам опит в работата с машината.
bulhomes2 - майстор
Абе я кажете тоя регулатор на оборотите кога и за какво се ползва!
Chefo77 - майстор
bulhomes2 написа:
Абе я кажете тоя регулатор на оборотите кога и за какво се ползва!

Когато искаш да отнема по-малко, отколкото може при максималните обороти. Примерно много мек материал, такъв, който лесно се отчеква и т.н.
bulhomes2 - майстор
Не те разбрах. При мек материал (чам ли, пдч, osb) трябва да се намалят оборотите ли?
Chefo77 - майстор
Ако искаш по-добре да контролираш отнемането на материала - да. Някои материали не обичат високите обороти, ако искаш да получиш гладка повърхност.
Тани - модератор
Оборотите зависят от диаметъра на фрезера. Колкото е по-голям диаметъра, толкова по-ниски трябва да са оборотите, за да се запази периферната скорост. На повечето качествени фрезери пише с какви обороти трябва да се въртят.
bulhomes2 - майстор
Не мога да си обясня защо по-високата скорост (при еднакво подаване) ще е по-лошо. Явно има, но ми убягва. По-високата скорост води до по-малка стружка, което съм си мислел, че е по-добрия срез.
Тани - модератор
А поне веднъж да си виждал кафяво по срезовете?
big_death - специалист
При високата скорост , при шперплати и МДФ -и , и други подобни които не са от дърво , високите обороти "палят" материала и развалят фрезера.
  • 1
  • 83
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • 244

Тема "Фреза и оберфреза." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: