Всичко за дърводелството
Здравейте,
имам желание да си направя на вилата мини воденично водно колело кото да служи хем за касота хем да врътка разни мезелъци на барбекюто(който е ходил в Етъра сигорно знае за какво говоря :)
моля помогнете !!!!
интересува ме дали има някакво значение под какъв градус трябва да се поставят лопатките?

Прикачен файл

zx490_546274.jpg
zx490_546274.jpg (56.55 KиБ) Видяна 16433 пъти
Последна промяна от bartek на пет май 22, 2009 9:13 pm, променено общо 1 път.
XpacTa - специалист
Зависи колко искаш да е ефективно. Като само ще връткаш мръвки надали има голямо значение - нали не е вец. Все пак:
Изображение
благодаря за бързия отговор
а скороста се регулира от потока вода ли?
bogomilZ - специалист
за това което искаш да направиш - не е важно толкова ъгъла
но да знаеш че масата на колелото щестане голяма и от малко вода ще се развърта доста по причина че нямаш съпротивление - сиреч не отдаваш механична мощност
и без редуциране на оборотите до шиша с мръвките няма да стане, че ще се разхвърчат около барбекюто
разбира се че имаше и шега - но сега сериозно :
не прави голяма площ на лопатките, направи най малкото верижна предавка към шиша, защото няма да можеш да направиш колелото да пълзи и няма да е угледно да се върти бавно
и ще ти трябва механична фрикционна спирачка за да регулират оборотите не от дебита на водата а от спирачния момент - достатъчна ти е помпичка за фонтанче (има ги в МЕТРО по 30 -тина лева)
горе долу те разбрах bogomilz искаш да кажеш че нчма значение коло вода му се подава то ще се засилва от енерцията на вече миналата през него вода ?
а предавката също мисля да я направя с дървени зъбни колела(дано се справя де)поне до скарата а там вече не съм много сигурен някакъв червячен вал приемам и препоръки и предложения от ваша страна
горе долу те разбрах bogomilz искаш да кажеш че няма значение коло вода му се подава то ще се засилва от енерцията на вече миналата през него вода ?
предавката също мисля да я направя с дървени зъбни колела(дано се справя де)поне до скарата а там вече не съм много сигурен някакъв червячен вал като тези за гриловете
Последна промяна от bartek на пон май 25, 2009 12:52 pm, променено общо 1 път.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Изображение
http://lh5.ggpht.com/_1iI_1AG7ZFE/SQaOk ... C00210.JPG
Ползвай велосипедни скорости.
bogomilZ - специалист
bartek написа:
горе долу те разбрах bogomilz искаш да кажеш че няма значение коло вода му се подава то ще се засилва от енерцията на вече миналата през него вода ?
предавката също мисля да я направя с дървени зъбни колела(дано се справя де)поне до скарата а там вече не съм много сигурен някакъв червячен вал като тези за гриловете
оценявам и хваля твоя ентусиазъм по готварство - бих ти препоръчал да задвижиш шиша с най елементарно двигателче от автомобилни чистачки и малко трафче с подходящ изправител и докато се печат пилещките шишчета ще можеш да конструираш и изработиш дървената предавка само за декорация и арт изпълнение - така ще си сигурен че няма да прегориш мръвката или тя да остане сурова
маскирай двигателчето с някаква декорация
колелото некасе върти и да върти дървените чепове но така си гарантиран да не се провалиш в готварството
на гостите не казвай за електрозадвижването - те не могат да пазят тайни
ще ти пратя на лично съобщение снимки на моето колело
bogomilZ - специалист
тряба да си хванал особеността от схемата на ХрасТА и снимката на n_a - на схемата неправилно водата пада почти до вертикалния диаметър почти до най високата точка на колелото а на снимката правилно е насочена почти до хоризонталния диаметър - там усилието на завъртането е ефективно (съгласно законите на механиката)
Аз също съм мераклия да си направя колело и в случая да попитам ,ако колелото е потопено в долния край във водата,тя няма ли да оказва някакво съпротивление и да не позволява да се завърта бързо колелото.
А между другото за единия кръг мисля да взема 6 прави дъски като краищата ще изрежа под 60 градуса ъгъл(понеже окръжноста е 360 градуса разделено на 6 се получава 60 по мои сметки) и ще се получи като ги съединя правилен шестостен (виж скицата в червено)и след очертание смятам да изрежа като кръг(синьото).
Надявам се някой да дава идеи и съвети и заедно да направим полезна темата.

Прикачен файл

kolelo.jpg
kolelo.jpg (95.76 KиБ) Видяна 12667 пъти

Тема "воденично водно колело" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: