• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
argonavt - специалист
Здравейте , много интересен раздел.
Въпросът ми е - някой знае ли технология за огъване на дървени елементи ? Някой има ли опит с това? Идеята е как може да се огънат и големи сечения.
griffin - майстор
Огъване с пара и огъване с нагряване на барабан, аз съм виждал само тия начини но и в двата случая огъването е било на относително тънки матетиали до 2-3 см дебелина.
todor_tsanov - специалист
другият начин за огъване на дървесина е с амоняк - става мека и пластична но е много отровно
Последна промяна от todor_tsanov на ср фев 03, 2010 6:55 pm, променено общо 1 път.
inspo - майстор
И аз така знам , с варене . Навремето за лодката баща ми огъва ребрата с варене .Бяха затапили от единия край една тръба с приблизително 120 мм диаметър и височина около 2 м . На дъното и нагревател , и изправена в нея се вареше дървото .След определено време се вади и огъва по желаната форма . Резултата нямам спомен какъв беше ,но метода е такъв .
Като гледам си от Несебър , тъй че, ако можеш обърни се към някой майстор лодкар , доста извивки има в лодката :-D
torbalan - Дървен философ
аз като малък така си правех чатали за прашка...


огъвах го насила сурово, след това го печах на огън...
накрая, като го освободиш - то запазваше формата си...
argonavt - специалист
Благодаря на колегите ,които отговориха. Ще се възползвам от съвета на inspo и ще разпитам за майстор . Ще споделя какво съм научил.
peshev-ko - специалист
Аргонавте,научи ли нещо? :?
argonavt - специалист
peshev-ko написа:
Аргонавте,научи ли нещо? :?
Намерих един майстор , който каза , че ще сподели . Трябва обаче да седнем на маса и да записвам . При първа възможност ще го направя. :)
null - специалист
не на маса - в работилницата трябва
argonavt - специалист
null написа:
не на маса - в работилницата трябва
Съгласен съм , но кой в днешно време прави дървени лодки? Сега рибарите "обличат" старите дървени лодки със стъклопласт. Това им икономисва много труд по подръжката .
Така или иначе , експериментите трябва да са за моя сметка. :)
  • 1
  • 2

Тема "Огъване дърво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: