• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
mavryt4o - майстор
bogomilZ написа:
първо кажи какво ще режеш и с какъв диск
например при рязане на масивна дървесина мека или твърда ще ти трябва периферна скорост над 60 м/сек а при при тези обороти на двигателя дори с диск 400 мм диаметър не можеш да достигнеш нужната периферна скорост
ако увеличаваш диаметър на диска тогава 3 квт може да се окаже че не достигат като мощност
при посочените габарити на двигателя валът е на 90 мм под горната част на кондензатора и ако приемем 30 мм за плот се получава че диск 400 мм ще е с 80 мм над плота - прецени дали е достатъчно това
Богомиле аз мисля да си правя стандартен циркуляр . Като монтирам лагерните тела под плота, центъра на оста пада на 8см от работната повърхност и мосля че с 400мм диск ще може да се реже до 12см греди дасчици и тем подобни .Въпроса ми е 4500об мин на вала добре ли е за 400мм диск мотора ми е 2.2 трифазен ще се радвам да дадеш акъл viewtopic.php?f=18&t=38921
kendal - специалист
в момента режа с диск 350 мм на 4000 об. и е добре,за 400мм същите обороти ми се вижда множко,от опит ми е мнението.
bulhomes2 - майстор
bogomilZ написа:
... ще ти трябва периферна скорост над 60 м/сек ...
Темата е стара, но това ме заинтригува. Тръгнах по тази периферна скорост и 2800 оборота в минута (приемам, че шайбите на мотора и вала а еднакви) да вида какъв диск ще я постигне и получавам диск с диаметър 410 мм.

3,14.d=p (периметъра)
60 (м/сек)/p = оборотите в секунда
оборотите в секунда.60=2800 (оборотите в минута на мотора) =>

(60.60)/(3,14.d)=2800
(60.60)/(3,14.2800)=d
d=0,41 метра

Скоростта е ясна - с различни дискове, ремъчни шайби и двигатели ще се нагоди, но някой знае ли каква мощност се приема за достатъчна при такава периферна скорост?
bogomilZ - специалист
bulhomes2 написа:
bogomilZ написа:
... ще ти трябва периферна скорост над 60 м/сек ...
Темата е стара, но това ме заинтригува. Тръгнах по тази периферна скорост и 2800 оборота в минута (приемам, че шайбите на мотора и вала а еднакви) да вида какъв диск ще я постигне и получавам диск с диаметър 410 мм.

3,14.d=p (периметъра)
60 (м/сек)/p = оборотите в секунда
оборотите в секунда.60=2800 (оборотите в минута на мотора) =>

(60.60)/(3,14.d)=2800
(60.60)/(3,14.2800)=d
d=0,41 метра

Скоростта е ясна - с различни дискове, ремъчни шайби и двигатели ще се нагоди, но някой знае ли каква мощност се приема за достатъчна при такава периферна скорост?
сметките ти са верни
написах тази периферна скорост като минимална защото не знам какава е конструкцията на машината - във форума виждаш какви самоделки има от тръбички и винкели
Ако погледнеш в felder-group.com спецификациите ще видиш, че там скоростта е 100 м/сек при 400 мм диск и обороти 4800
при моя циркуляр е 5100 оборота на основния диск 300 мм и 6100 оборота на подрезвача 125 мм и среза на ПДЧ е задоволителен без дефекти
разбира се зависи и какво е лагеруването и вида на предавката
Аз ползвам трапецовиден ремък и там има ограничение на минимален диаметър на шайбата
Фелдер ползват синхронен ремък и там може да се вдигат обороти повече.
Относно мощността между 3 и 4 квт са достатъчни.
mavryt4o - майстор
bogomilZ написа:
bulhomes2 написа:
bogomilZ написа:
... ще ти трябва периферна скорост над 60 м/сек ...
Темата е стара, но това ме заинтригува. Тръгнах по тази периферна скорост и 2800 оборота в минута (приемам, че шайбите на мотора и вала а еднакви) да вида какъв диск ще я постигне и получавам диск с диаметър 410 мм.

3,14.d=p (периметъра)
60 (м/сек)/p = оборотите в секунда
оборотите в секунда.60=2800 (оборотите в минута на мотора) =>

(60.60)/(3,14.d)=2800
(60.60)/(3,14.2800)=d
d=0,41 метра

Скоростта е ясна - с различни дискове, ремъчни шайби и двигатели ще се нагоди, но някой знае ли каква мощност се приема за достатъчна при такава периферна скорост?
сметките ти са верни
написах тази периферна скорост като минимална защото не знам какава е конструкцията на машината - във форума виждаш какви самоделки има от тръбички и винкели
Ако погледнеш в felder-group.com спецификациите ще видиш, че там скоростта е 100 м/сек при 400 мм диск и обороти 4800
при моя циркуляр е 5100 оборота на основния диск 300 мм и 6100 оборота на подрезвача 125 мм и среза на ПДЧ е задоволителен без дефекти
разбира се зависи и какво е лагеруването и вида на предавката
Аз ползвам трапецовиден ремък и там има ограничение на минимален диаметър на шайбата
Фелдер ползват синхронен ремък и там може да се вдигат обороти повече.
Относно мощността между 3 и 4 квт са достатъчни.
,,Аз ползвам трапецовиден ремък и там има ограничение на минимален диаметър на шайбата'' и аз мисля така да постъпя да компенсирам малките обороти на моторите ми 5,3 кв 950 об.мин или 2,2 кв. 1450 об мин (нямам бюджет за друг)като сложа малка шайба на вала 30мм ми изпадна подходяща ли е или е по критичния минимум за трапецовиден ремък !?! И с това нагаждане на оборотите посредством шайбите какъв е минуса че всеки ми вика търси си бързооборотен мотор?
bogomilZ - специалист
,,Аз ползвам трапецовиден ремък и там има ограничение на минимален диаметър на шайбата'' и аз мисля така да постъпя да компенсирам малките обороти на моторите ми 5,3 кв 950 об.мин или 2,2 кв. 1450 об мин (нямам бюджет за друг)като сложа малка шайба на вала 30мм ми изпадна подходяща ли е или е по критичния минимум за трапецовиден ремък !?! И с това нагаждане на оборотите посредством шайбите какъв е минуса че всеки ми вика търси си бързооборотен мотор?[/quote]
Следвайки теорията на коструиране на трапецовидни предавки за ремък трапец 10 мм минимален препоръчителен диаметър на ремъчната шайба е 63 мм
За трапец 13 мм е 90 мм
При периферна скорост над 10 м/с ремък трапец прехвърля 1 квт мощност е трапец 13 мм - 2 квт
Диаметър на щайба 30 мм не може да ползваш.
Относно двигателите и двата по моему не са подходящи - за да достигнеш минимум на вала с диска обороти 4500 ще ти е нужна повишаваща предавка 5:1 а това е минимум 300 мм шайба на двигателя. В същото време въртящия момент пада 5 пъти.
Разумно е използване на двигател на 2850 обр минимум 2 квт и поне два ремъка трапец 10 мм. Крайното решение е твое.
crez - майстор
estorm написа:
Благодаря ! Това е което търся. Надявам се цените да са поносими. За монофазни тез 3кв ми се виждат прекалени но да видим дали нямат и по слаби.
При този диаметър на д-ля не забравяй че ти остават само не повече от 5-6 см. при диск 300.
mavryt4o - майстор
bogomilZ написа:
,,Аз ползвам трапецовиден ремък и там има ограничение на минимален диаметър на шайбата'' и аз мисля така да постъпя да компенсирам малките обороти на моторите ми 5,3 кв 950 об.мин или 2,2 кв. 1450 об мин (нямам бюджет за друг)като сложа малка шайба на вала 30мм ми изпадна подходяща ли е или е по критичния минимум за трапецовиден ремък !?! И с това нагаждане на оборотите посредством шайбите какъв е минуса че всеки ми вика търси си бързооборотен мотор?
Следвайки теорията на коструиране на трапецовидни предавки за ремък трапец 10 мм минимален препоръчителен диаметър на ремъчната шайба е 63 мм
За трапец 13 мм е 90 мм
При периферна скорост над 10 м/с ремък трапец прехвърля 1 квт мощност е трапец 13 мм - 2 квт
Диаметър на щайба 30 мм не може да ползваш.
Относно двигателите и двата по моему не са подходящи - за да достигнеш минимум на вала с диска обороти 4500 ще ти е нужна повишаваща предавка 5:1 а това е минимум 300 мм шайба на двигателя. В същото време въртящия момент пада 5 пъти.
Разумно е използване на двигател на 2850 обр минимум 2 квт и поне два ремъка трапец 10 мм. Крайното решение е твое.[/quote]
в голям филм се вкарах
  • 1
  • 2

Тема "двигател циркуляр" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: