Всичко за дърводелството
vladilen - специалист
виж тези
https://www.youtube.com/watch?v=uAEx5ei25Zo
https://www.youtube.com/results?search_ ... +surfaces+
с какво после байчваш и лакираш?
иначе приятно занимание за свободното време
=D>
Stefan2000 - специалист
Имам останал от едно време малко орехов байц на кристали.
Купувал съм байц и от гръцкия магазин на бул. Сливница, който за съжаление вече го няма. Бяха хубави и наситени.
Другото е каквото има по магазините.
За сега съм лакирал само с обикновенни лакове с бала. Играя си с гъстотата.
nikolson - майстор
Наистина не е скъп. Jaf съм им гледал ценоразписите, на малко по-висока цена е 0.6мм. Можело да питаш в Престо, гледам реставрират и сложни форми.
Размерите знам че са над 2 метра.
ПП. Както писа ЕДИ, май и аз съм виждал карбамидно лепило за студено лепене, но не мога да се сетя къде.
Stefan2000 - специалист
Абе нещата не са винаги такива, каквито изглеждат.
С човека Престо си поговорихме, но не стана много ясно кой изпълнява работата. Имаха в складчето и от налепения в-у плоскости фурнир, но го отнесоха някъде. Той беше лепен на преса. Така всеки го може.
И за цената е много относително. Той дори ми смъкна. Но хубаво, на квадратен метър, но фирата е доста. Цената ще се калкулира при завършеното изделие.
Обаче, ако този фурнир се пипне майсторски, т.е. да се напасват шарки и залепи добре, независимо от фирата, като вид, завършеното изделие цена няма да има. Аз нямам амбицията да напасвам шарки, защото, като споменах, става дума за тонколони. Страниците им няма да се виждат кой знае колко, още повече че ще са трапецовидно скосени назад.
Познавам хора които работят с онези, правените фурнири, а и с вносните, по-качествени. Там работата е песен. Фурнира се държи като картон, завиваш го както си искаш. Лепят с хелметекс. Като качество, след това е неразличимо от фабричното. Те и тия от филмчетата май наблягат на хелметекса, като гледам как го лепят.
И аз ползвам Youtube като източник, но търсенията ми в случая са Hammer veneering, hide glue, animal glue, т.е. туткал.

Та по същество. Днес пробвах омекотяване с омекотител за пране, и с микстурата с туткала. И в двата случая дървото става много по- гъвкаво, най-вече при огъване успоредно на жилите. Напречно огъване при такава дебелина си е зор, но за големи радиуси става.
Ще се види утре като позасъхнат парчетета, как ще се държат.
suntsu - помощник
В рецептата за омекотител се използва ПВА лепило, а не туткал. Поне туткала, за който аз знам, работи при нагряване...
Специално в щатите обикновено работят с фурнири дори по-тънки от 0.6. Друг е въпроса, че огромната част са с хартиена или друга подложка и се лепят с хелметекс ( контакт-цемент, както му викат те). За всеки тип фурнир си има подходящ тип лепило.
В сайта http://www.joewoodworker.com са обяснени горе-долу кое за какво служи. Проблема идва от температурните и влагови разширения с течение на времето.
Не заливайте фурнира с вода!!! Така само ще се разкриви и нацепи, особено ако е "burl" ( на български май му викат коренище, макар че не е от корен...) При лепене с ПВА лепило даже се слага лист амбалажна хартия над фурнира, за да абсорбира влагата от лепилото.
Stefan2000 - специалист
Има ги и двете рецепти. Аз пробвах с туткала.
Докато фурнира е влажен, имат ефект. При изсъхването ефекта почти се губи.
По-изразен е, колкото и да е чудно , омекотителя за пране. Рецептата с туткала, освен на мокро, не мисля че допринесе с нещо.
Поне изправих нагъването на пробните парчета, като ги притиснах докато съхнеха.

Че влагата създава проблеми с последващо свиване при съхненето вече ми е ясно.
Но от друга страна, всички лепила освен хелметекс съдържат и вода.
Туткала може да се вари, докато остане с минимано водосъдържание, но тогава пък времето му за работа много се съкръщава.
Заначи, ако успея да изправя фурнира почти идеално, ще мога да го лепя и с хелметекс.
Но за да го изправя ще трябва да го мокря...
Stefan2000 - специалист
Междувременно повторих упражнението.
Този път първо овлажних с омекотител и след това притиснах листовете между вестници и ги изчаках да изсъхнат със сигурност.
Получиха се идеално прави листове, които сигурно биха се залепили и с хелметекс, но аз си продължих с туткала.
Резултата се вижда, както и част от крайния продукт, няма и намеци за нацепване. Вярно, че този път подбрах фурнира да е без рискови участъци като чепове. Но явно миналия път съм имал прекомерно омокряне, и веднага пристъпване към лепене, което се оказа фатално.
На отделната снимка съм показал и проба със закръгление. Получи се без проблем, първо лепя плоската част, след това овлажнявам леко по ръба, притискам с ютията, и фурнира си заема формата. За всеки случай, при окончателното съхнене подсигурих притискане на ръба с винкел по дължина. А цвета е само от намазване с ланолин, за проба.

Прикачен файл

P1070952.JPG

Прикачен файл

P1070957.JPG

Прикачен файл

P1070959.JPG

Тема "Естествен фурнир" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: