Всичко за дърводелството
s.v.atanasov - специалист
Колеги имам нужда от съвет. Какав е начина за сваляне на стара боя от рамка на прозорец.Вапроса ми е с какво някаква смес или здраво шкурене как наи барзо и лесно се сваля така че после да се лакират.Другия въпрос ми е с какво се лепи наи добре дърво марки лепило кои са за предпочитане.
mladkal - майстор
Ако рамката е само рамка, т.е. от нея вече са свалени обкова, стъклото и т.н. най-ефиканто
наблягам на ефикасно) е с бренер и шпатула (шпакла). ( пропан -бутонава горелка подобна на таз дето си пърлим прасетата на село :) ) Ако разполагаш с надежден пистолет за горещ въздух също е вариант. Ползвайки марков действай смело. Ако ползваш от най-близкия строителен хипермаркет - давай му почивка и не напъвай с работата. Последваща шкурка - т.е. шкурене е неизбежно (след като е имало боя) Там отново ще ти е нужен електроинструмент -шлайф.

Ако стъклото е на самата рамка и правиш опит да освежиш -реновираш дървенията ще дадеш поне 10-30% фира на стъкла, според техническите ти познания и сръчностните ти умения; ползваната технология.

Има и техническа химия която обаче не дава кой знае какви резултати при наслоявана през годините боя, а и шкуренето след това е повече от неизбежно и не малко

ПП. Ако имаш неясноти -тук; на ЛС или координатите от подписа ми.
moji - напреднал
Бях тръгнал да ти пиша, но се забавих и видях че mladkal ти е отговорил, а аз щях да напиша 101 % същото. От личен опит го знам това...така е! Няма други оптимални варианти, опитал съм ги!
toni_g79 - специалист
Аз пък не мога да си представя ако е стара боята и рамката,как ще успее да свали боята,чак пък и да я догоди за ЛАКИРАНЕ :-D ,че и да е бързо и лесно :)
mladkal - майстор
Ако рамката е само рамка, т.е. от нея вече са свалени обкова, стъклото и т.н. най-ефиканто
наблягам на ефикасно) е с бренер и шпатула (шпакла). ( пропан -бутонава горелка подобна на таз дето си пърлим прасетата на село :) ) Ако разполагаш с надежден пистолет за горещ въздух също е вариант. Ползвайки марков действай смело. Ако ползваш от най-близкия строителен хипермаркет - давай му почивка и не напъвай с работата. Последваща шкурка - т.е. шкурене е неизбежно (след като е имало боя) Там отново ще ти е нужен електроинструмент -шлайф.

Ако стъклото е на самата рамка и правиш опит да освежиш -реновираш дървенията ще дадеш поне 10-30% фира на стъкла, според техническите ти познания и сръчностните ти умения; ползваната технология.

Има и техническа химия която обаче не дава кой знае какви резултати при наслоявана през годините боя, а и шкуренето след това е повече от неизбежно и не малко

ПП. Ако имаш неясноти -тук; на ЛС или координатите от подписа ми.
-----------------------------------------------------
При лписа на препинателни знаци;главни букви и подбни ето тук:SHIFT;SHIFT;........,,,,,,,,, - има резервни :)
s.v.atanasov - специалист
благодаря колеги за одговорите помогнахти ми доста
pavkatay - майстор
До положение за лакиране със сигурност НЯМА начин да го докараш. След като свалиш боята ще се окаже, че тук-там има драскотини,наранявания и т.н. ,в които боята е проникнала прекалено дълбоко .
Аз също преди доста години имах такива мераци, но впоследствие минах на варианта: след като свалих боята и изшкурих, с помощта на автомобилен кит, няколко номера шкурка и автоемайл лак докарах всички дървении до огледален блясък и външен вид много по- добър ,отколкото са имали,когато са произведени.
Simi4 - напреднал
Ако прозорците са стари респективно и стъклата, по-добре е да не се свалят, тъй като с времето стават по-крехки и чупливи. Тогава колкото и да се внимава при свалянето им, някое счупване е неизбежно. Случвало ми се е почти час да си играя с маджуна и гвоздейчетата и накрая стъклото пак дава фира. Според мен в такъв случай по-добре е с химически препарат. След намазване е добре при измиването на разградения слой да се търка с по-твърда но не телена четка. Така се сваля възможно най-дебел пласт боя. Скоро не съм ползвал такива препарати, но на времето с "Дунав" свалих 7 (седем) слоя блажна боя (с няколко намазвания разбира се).
reevil - специалист
Автомобилния кит прави ли хубава спойка с дървото и устойчив ли е после във времето?
Има ли разлика колко да се меси кит и втвърдител за кит или се кара по нормите от кутииката?
Предполагам с автоемайллак е най-здраво да се боядисат накрая :)
kiri - напреднал
Прави добра спойка,не бой се.
Смесването,като за автомобил.
Ако имаш време да чакаш,може и помалко втвърдител да сложиш.
Скоро писах за този химикал.
Изображение

Върши работа,но се изчаква 2-3 часа,зависи от времето.
После със шпаклата сваляш,където остане - шкур.

Тема "сваляне на боя от дарвена рамка на прозорец" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: