• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
kok4o - помощник
Здравейте, решил съм да сглобя една холна секция и няколко шкафчета. За разкрой и кантиране се спрях на фирма Роси-Плевен. Но се колебая кой производител на плоскости и кухненски плотове да избера Orma Akritas Габровница, за Egger ясно че са хубави, но са и скъпички, Кроношпана(не се предлага от тях) го изключвам като вариянт, тъй като отзивите за тях не са добри. Също се чудя и за пантие и водачи за чекмеджета - Роси, Samet, Danco, на друго място намерих и някакви Kama. Blum нещо немога да намеря. За сглобките мисля да използвам дибли, минификсове, рафикс за видимите детайли, и да си купя шаблона на Wolfcraft за дибли, за който в някоя от темите четох че става и за определянето центъра на ф15 отвора за охлюва на минификса. Притеснява ме обаче обрязването на канта 2мм, защото за сега не ми се инвестират пари във фреза за кантове или оберфреза, има ли начин това да стане така да се каже с по-подръчни средства, въртят ми се някои идеи из главата, но незнам дали ще се получи.
За друго сега не се сещам, следва малко покупки на инструмент, още малко ровене и четене из нета и Action...
shadowman - майстор
За мен Akritas е добър вариант, дори го харесвам повече от Egger и заради цената. Orma също не е лошо, друг е въпроса, че няма как да разбереш кое какво е като качесто само на пипане и гледане.
taxi855 - специалист
Канта можеш да зачистваш с длето или някои го наричат далта, но за 2мм кант трябва много да внимаваш. И не е подходящо за много големи дължини.
<Friend> - напреднал
kok4o, като гледам твоя опит е почти толкова "богат", колкото моя :lol: За плоскости и плот не мога да кажа нищо.
За рафикса (май и минификса), както и за панти можеш да ползваш шаблона на Hettich (синия тук - viewtopic.php?f=35&t=13579&view=print). Струва към 3 лв в Практикер. Улеснение си е.
За обкова - зависи дали искаш качествен или гониш ниска цена.
За ПВЦ канта смятам, че трябва да помислиш още малко. Знаеш, че 2 мм кант се слага на видимите, най-често използвани детайли - вратички, чела на чекмеджета... А това според мен означава, че тези детайли са най-видими и по тях не трябва да има забележки. Т.е. на твое място аз не бих използвал друго освен например оберфреза. А щом нямаш правиш като мен. Като поръчваш разкроя си поръчваш да ти кантират с кант 2 мм това, което искаш. Останалото - издебваш жена си да не глади и "открадваш" ютията за тънките кантове :-D
comunikator - специалист
И аз имах сходен проблем и все още си го имам не можах да намеря шаблона на Hettich абсолютно никъде в Практикер,Бриколаж,Киров,Баумакс като попитам за него навсякъде ме гледаха странно и в най-добрия случай ми препоръчвана един на wolfcraft ,който на практика беше абсолютно същия като този на Hettich само ,че имаше дръжка която му дигаше цената с още 35лв :shock: Все още търся ако някой намери някъде да пише!
За обков съм се спрял на Блуум има и по евтин вариант който ми се стори удачен предвид 2ната плочка на пантите и 2 пъти по ниската цена Грасс
За плоскости Габровница качеството не е толкова лошо ,а цените са добри.
kok4o - помощник
Благодаря за съветите, по-принцип се бях спрял на Орма заради голямото разнообразие, също така и Акритас, цените им са поносими, а дали кухненските им плотове са добри? За обкова намерих къде се продават Блум и Грас, само трябва да отида на място да проверя, а иначе търся така да се каже "златната среда". С ютия не мисля да кантирам, мисля че все пак машинното кантиране е много по качествено и по добре някой лев отгоре, но да е като хората. Това става ли за обрязването на 2мм кант?
http://www.wolfcraft.de/jcatalog_genera ... oduct.html
torbalan - Дървен философ
за пантите - аз съм много доволен от блум...
за плота - ако не ти е хрумвало, може и от камък да го направиш :)
<Friend> - напреднал
kok4o написа:
Благодаря за съветите, по-принцип се бях спрял на Орма заради голямото разнообразие, също така и ..търся така да се каже "златната среда".
...
Това става ли за обрязването на 2мм кант?
http://www.wolfcraft.de/jcatalog_genera ... oduct.html
Аз използвах за телескопичен водач с плавно прибиране за чекмедже който е доста по-ефтин от обикновените на Blum или Hettich и за сега съм много доволен от избора си.

Показаното според мен е за тънък кант и не става за 2 милиметров. Щом ще си поръчваш машинно кантиране за тънкия защо не си поръчаш да ти кантират и с 2 милиметровия?
kok4o - помощник
Всичките кантове ще ги поръчвам машинно, но доколкото разбрах не предлагат обрязване, трябва аз да си ги оправя.
comunikator - специалист
Е глупости щом ще ти ги кантират няма как да не ги обрязват. Ти после докато ги транспортираш ще ги изпочупиш,съмнявам се да не ги почистят.Плюс това нали си плащаш за кантиране как няма да ги обрежат.
Аз за кантиране единия път платих 40ст за 0.8мм на лм и 70ст за 2мм на лм.
  • 1
  • 2

Тема "Избор на плоскости и обков за мебели." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: