• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9
Всичко за дърводелството
EDI - майстор
Да, СМТ-то вършат работа, много добре режат, профила съвпада идеално при сглобяването.Дискове 210 се намират, доста народ ги произвежда.Има и евтини има и скъпи, каквото ти душа иска.
Здравейте колеги. От доста време съм регистриран и чета форума и най-накрая реших да ви попитам за съвет след като няколко пъти вече сбърках. Решил съм да си купя хубав ръчен циркуляр, който да го ползвам дълго време за хоби работа. Правя горе долу по 2-3 чифта озвучителни тела годишно + няколко пъти да направя някакво шкафче или да отрежа някакъв плот. Досега ползвах зеге на Бош от зелената серия, но от скоро започна да криви видача на ножа. Затова сега съм решил да си взема нещо на Бош синя серия или Макита или каквото ми препоръчате. Условията ми са да има куфър, да може да се (не знам как се казва точно) повдига диска от рамката на циркуляра, за да може да прави разрез примерно 8мм. Трябва ми да има и линеал или да може да му се направи. Главно ще режа 18-20мм ПДЧ/MDF/шперплат и от време на време 30-40мм кухненски плот примерно. Ще имам нужда и от препоръка за дискове които да не "ръфат" материала. Поразгледах магазините и мисля, че за около 400 лева ще мога да взема читава машинка отговаряща на мойте нужди. Благодаря Ви предварително за съветите и се извинявам ако се доблира темата.
nikolson - майстор
Нарича се потапящ циркуляр. На английски- plunge saw, на немски-tauchkreissäge.Доскоро патента принадлежеше на Фестуул, вече отпадна и ги правят много фирми. Обаче са доста скъпи, пък с линеал, още по-скъпи. Тук обаче един колега беше си купил Scheppach, това е най-икономичния вариант. В Германия се намират за 200-300лв, но тук нямам идея колко са. Добре е той да каже.
griffin - майстор
Колега потапящ циркуляр може да си направиш с малко преправяне на нормален. Аз лично ползвам моя без преправяне просто не заключваш височината на потапяне на циркуляра преди да го запалип слагаш челото на циркуляра на плота който искаш да режеш, дарпаш предпазителя с палеца му назад оставяш циркуляра да легне на плоскостта и плавно го потапяш до небходимата дълбочина, ако искаш може да си направиш модификация да потапяш до определена дълбочина( една гайка с болт на шината която мери потапянето и така). Погледни в нет-а има бая филмчета по темата не е философия.
shadowman - майстор
Само ще добавя към горния пост, че може да се махне разклинващия нож за да остава по-малко материал за рязане със зегето.
Да представям си го как може да стане потапящ. Но не мога да си избера машина все още. Помагайте с предложения моля.
griffin - майстор
ух да shadow много добре ми напомни забравих че се маха разклинващия лека модигикация ама кат не сам го правил отдавна се забравя едно друго :-).

Циркуляр аз има БД модел не знам 1200-вата то май имат само един 160 диск вече е на 4 или 6 години в началото имаше една моя грешка та поприпуши но не изгоря животното. После го нагодих да се монтира на маса за стационарен. Разклинващия нож трябваше да се модифицира да изтъня входящия му кант имам набор дискове и тоя циркуляр в момента го ползвам за разрязване на материал който е на платна демек 0.5 до 2,5 см. Поправял съм покрив с него ама с диска за конструкции че той по яде пирони. Още не се е предал.
За да си го преправиш на стационарен е малък диска ако ще работиш само кълцане 5 сантима в повечето случаи ми стигаха. По принцип ако режеш талпи може да ти трябва повече но това вече е според изискванията :-).
Мисля че скил имаха модел с 190 диск имай на предвид първо да потърсиш дали на пазара има дискове за циркуляра ти защото БГ продават техния с 165 диск а дефакто на пазара има 160 стандартно което леко намалява дълбочината на сряза.
Привет на всички. Поразходих се по магазини, гледах по интернет и разбрах, че ми трябва да има следните екстри:
1. 160-165мм диск
2. опция за водеща шина
3. куфър
Случайно във фирма Роси се заговорих с човека който разкроява и той ми препоръча Makita. Един друг дърводелец явно беше фен на Bosch и ми каза да не си взимам нищо друго освен син Бош. Друг познат работещ в мебелна фирма ми каза че по-добро от Festool няма. И тъй като съм зодия везни все още се колебая какво да взема, а все повече неща ми изникват да правя с него. Бюджета да кажем е 500 лева за машината без водеща шина. И като опции май останаха само Bosch GKS 55, Makita 5603R или ако ми излезне festool 2ра ръка, макар че не съм фен на 2рата употреба. Гледам metabo имат готини машинки, но не намерих водещи шини за тях, а не ми се занимава с мастари и стяги. Scheppach cs 55 на снимки и видео изглежда точно за мен, надявам се колегата който го има да се включи в темата с мнение. Между другото някой "патил" ли е от втора употреба, понеже ми изглежда доста примамливо товапредложение.
Поздрави !
Вадим Владимиров - специалист
Разполагам с тези машини:
Прикачен файл:
41X-etyWxlL._SL500_.jpg
41X-etyWxlL._SL500_.jpg (27.38 KиБ) Видяна 4939 пъти
Прикачен файл:
big_ff340135427c73ef140a34ac4989c27f.jpg
big_ff340135427c73ef140a34ac4989c27f.jpg (28.25 KиБ) Видяна 4939 пъти
Прикачен файл:
Makita5703RK-large.jpg
Makita5703RK-large.jpg (21.19 KиБ) Видяна 4939 пъти
Отговора е еднозначен. Вземи си MAKITA!
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 9

Тема "Ръчен циркуляр" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: