• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Всичко за дърводелството
bdimov - специалист
Еднорог, хубави са ти нещата, хубава е и машинката. Обаче така като те слушам че тази кутия е правиш цял ден ( 5-те детайла ) ми се струва че или постиганата скорост на фрезата е много ниска, или използваш прекалено тънки инструменти ( и така имаш много пасове за рязане ).
И да ти кажа сподед мен колкото и тънки да са фрезерите ...... един ден за 5 детайла ми се вижда много ( нищо лично ). Аз работя с гравири 0.5мм. и челни фрези по 2мм. и знам за един ден какво и колко правя.

А колкото до проектите на корел-а не е чак толкоз трудно. Ти с коя програмка после правиш Г-кода.
anidb1973 - напреднал
Наистина моделите са супер но защо не си инсталираш АРТКАМ и не си ги изчертаваш от снимки никак нее трудно.Арткам има и превод на руски търси го в руските сайтов
Еднорог - специалист
bdimov написа:
И да ти кажа сподед мен колкото и тънки да са фрезерите ...... един ден за 5 детайла ми се вижда много ( нищо лично ).

А колкото до проектите на корел-а не е чак толкоз трудно.
В момента, в който пуснах мнението си за времето за изработка на ракличката ми светна, че наистина не е нормално цял ден да ми отнема. Наистина, не са чак толкова много гравюрите, но като си представих мислено как я изработвам се оказа, че много време губя в изрязването на елементите по външния контур. Досега ги изрязвах на ръка с финно трионче, след това минавам с пиличка и накрая с шкурка. Ето къде ми отива времето! Ама кой да се сети, че изрязването може и машинката да го прави. :?
За инструментите-да, работя с тънки инструменти. Челна фреза 1мм, която се оказа, че е универсална, защото същата я ползвам вече и за изрязване. Страх ме е да не я счупя, затова по 1мм задълбаване на пас я пускам.
Другият ми инструмент е V-образен фрезер с ъгъл 60 градуса. В началото ползвах гравир за метал, става и с него, но бързо се изхабяваше с дървото. Скоро си купих за 45лв. специално за дърво и се надявам да издържи доста по-дълго време.
Ти с коя програмка после правиш Г-кода.
Това не го разбирам, но по интуиция ще ти отговоря така: след Корела картинката я прехвърлям в EnRut3 за определяне на инструменти и пасове. След това готовият файл го прехвърлям в ArtSpool, който пък управлява машинката. Не съм грамотен на тема програми, та дано се сетиш ти за какво пиша. :)
Еднорог - специалист
И като стана дума за инструменти, ако може някой да ми препоръча къде да търся гравьорки и фрезери за дърво, но по-финни?
SoWhat - специалист
Едно време /84г./ едно момче от класа /дърворезба/ си беше направил от зъболекарски инстументи гравьор и ползваше техните фрези и т.н. Направо ни сриваше в земята. Правеше извънземни ажури.
Еднорог - специалист
Мога да се похваля с едно слънчице ... добре, че булката ме назори да и го направя, то пък взе, че се получи. :yawinkle:
Изображение
MrMurdjo - майстор
И аз изследвам възможностите на машинното гравиране :)
На МДФ засега
Изображение
Еднорог - специалист
Доста си си поиграл, докато го нарисуваш, но определено ти се отдава. =D>
MrMurdjo - майстор
Ами то номерът в случая е да се направи оригинал, след това машината прави каквото си и дал. :) Имам голям опит в дизайн за полиграфията, а нещата не са много различни. Но да се направи векторна рисунка от растерна картинка/фотография, си е играчка, време и търпение :)
Точно това се опитвам да усвоя сега - подготовката на графиката, но не за печат а за гравиране. Всъщност в английския има две думи, които ние обединяваме в гравиране - engrave и carve - в случая мисля, че става дума за второто. Използване на конусообразен инструмент, чрез който програмата мени дълбочината на прорязване и съответно ширината на контура. Розетките ги взех готови от клипарт, за проба какво ще се получи и съм приятно изненадан от финото изпълнение. Фрезер с ъгъл 90 градуса с остър връх и максимален диаметър 6 мм.
Материалът е МДФ, че за проби е най-евтин и достъпен, но ще пробвам и на истинска дървесина.
Еднорог - специалист
Розетките ги взех готови от клипарт
А дали мога да те помоля да дадеш препратка към този клипарт? :o Затруднявам се за някои по-сложни неща в Корел да ги правя, така и не можах след толкова години да свикна. Сигурно е от възрастта, знам ли.... :mrgreen:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "CNC и работа с дърво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: