• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11
Всичко за дърводелството
MrMurdjo - майстор
Да, такъв инструмент. Но зависи от размера на проекта и големината на детайлите. В случая с иконата, грубият пас бе с фрезер 3 мм, с плосък връх, а финия - 2 мм заоблен. Дори и 2 мм е в повечко, но си счупих фрезерчето 1.2 мм и нямам друго в момента.
Малките диаметри пък имат къса работна част при дебелина на опашката 3 мм и това също трябва да се съобразява. Ако трябва да навлиза на дълбочина повече от работната му част, по-дебелата опашка ще опре в материала.
Еднорог - специалист
Прикачен файл:
Умиление-70х92.jpg
Здравейте, момичета и момчета!
Бре, толкова време никой не е писал тук, направо е срамота. :lol: Никой ли не е направил нещо дървенко на СНС-то? Значи освен аз да се похваля... . Показвам първата си 3Д работа.
Еднорог - специалист
Умиление, така се казва изображението на Богородица. Тя е с размери 45х65мм, без рамката. Пробвах и по-малък размер-30х45, но се позагубиха детайлите. Не че е лоша, но все пак ...
Малката я направих с плоско фрезерче 1мм, на снимката си личат резките, но на живо почти не се виждат. :)

По-голямата е с обло фрезерче 1,5мм и стана много добре, поне според мен. На три паса, всеки с дълбочина 1мм и за 1,30ч. беше готова. Въпросното фрезерче го купих за проба от една старозагорска фирма, като че малко скъпичко ми се видя-9лв., но не намерих на друго място. Ако някой знае да каже откъде мога да се сдобия с такива фрезерчета , облички 1,5, а и 1мм - ще бъда благодарен! MrMurdjo, мисля че ти беше споменавал, че си купувал от някъде?

Прикачен файл

Умиление-50х65.jpg
Умиление-50х65.jpg (81.29 KиБ) Видяна 3859 пъти
Красиви неща. Не знам дали ще ти е от полза brandsoftheworld.com всичко е векторни изображения за corel
Еднорог - специалист
Благодарности за препратката, Zaimov! :) За съжаление няма 3Д-моделчета в него, а аз съм на такава вълна в последно време.

Поразтърсих се из нашето интернет пространство и никъде не открих да се предлагат такива 3Д-модели за работа. А руснаците са много напред в този материал, да са живи и здрави! Наистина ли в България никой не се занимава с това или аз не мога да намеря?
Привет.

Миналата седмица и аз се сдобих с CNC рутер ( по-точно този --> http://anons.eu/CNC-%D0%B3%D1%80%D0%B0% ... D0%9C-4060)

От 6 години съм графичен дизайнер, но до момента не съм се занимавал нито с дърворезба, нито с каквато и да е обработка на дърво.

След 1 седмица проби и доста счупени фрезери (6 за рязане) се разрових из нета, но повечето клипове и уроци са на английски, а той малко ме спъва. За момента ползвам за пробите чам, тъй като е по-евтин. Така де имам няколко въпроса.

1. От къде мога да си взема сухия дървен материал? От Варна съм и за момента не мога да намеря читава борса. Повечето продават само дървесина за строителство. На мен ми трябва по-тъно дърво - от 5-6 мм за по-малки сувенири и до 30 мм за икони.

2. Проблема ми с фрезерите които се чупят при рязане, не знам как да го реша. Забелязах , че се чупят при изрязване на овални форми.

В България доста хора се занимават с CNC, но повечето машини са при фирми, които няма да седнат да пишат по форумите.
Мога да направя един сайт само за хора занимаващи се с CNC, за да споделяме опит, ресурси и т.н.

Надявам се скоро и аз да пусна ПОНЕ 1 готов проект.
griffin - майстор
Колега ако питаш по селата около варна или погледнеш частни обяви предполагам ще намерип дървен материал който те интересува. В доста дворове може да се намери отрязано дърво което да ти дадат за символична сума само че трябва да се огледаш за дърводелец който ще ти подготви материала за ЦНЦ-то. Има предполагам и селски гатери тук там. Повечето големи фирми няма да се занимават с малки количества за това продават основно чам :), екзотики при тях трудно ще намериш. Ако намериш селска дъскорезница някъде те обикновенно се занимават и с санитарна сеч по дворовете и вероятността да намериш нещо интересно е огромна. Друга идея е дърва за горене но продават само бук и дъб доколкото знам, ако го оставиш да издъхне е приемливо за работа. Последен вариант е да намериш фирма която продава декинг или дървени ламперии, те имат екзотика и може да се навият да ти продадат 1-2 квадрата което до колкото схващам ти е и нужно на тебе :). За чупенето, не съм спец в областта и нямам машина, но ако има възможност да свалиш скоростта за движение на бита по x,y,z осите предполагам ще пестиш от битове :) т.к страничното усилие върху тях ще намалее.
alata_69 - специалист
здравейте всички колеги и колежки

така като прочетох темата се оказа че аз съм малко по напред от вас
имам машина от 1 година(1250-2450)е размера на плота не че се хваля ама е големичка
и има 4та ос .
та вашите проблеми са ми много познати.
мога да отговоря на някои от въпросите, но малко по нататък като ми остане свободно време
засега имам адски много работа и не ми остава никакво време дори и за форума
ако мислите че мога да ви бъда полезен координатите са ми в тема Дърворезба
там има и клипче на машината ми по време на работа

ето 1 саѝт с безплатни чертеши и модели http://www.craftsmanspace.com/free-3d-models

поздрави
Еднорог - специалист
p0pesk0 написа:
1. От къде мога да си взема сухия дървен материал? От Варна съм и за момента не мога да намеря читава борса. Повечето продават само дървесина за строителство. На мен ми трябва по-тъно дърво - от 5-6 мм за по-малки сувенири и до 30 мм за икони.

2. Проблема ми с фрезерите които се чупят при рязане, не знам как да го реша. Забелязах , че се чупят при изрязване на овални форми.
Материал с необходимата дебелина можеш да намериш само при някой дърводелец. Аз също използвам 5-6мм дебелина и един познат ми ги осигурява. По-специално ти е нужен дърводелец, който изработва мебели, а не врати и прозорци, защото много често при такъв можеш да намериш и друга дървесина освен чам, който аз поне не харесвам. Напоследък съм луднал по липа, бряст и дива череша. Е, и орех-той си е класика.

Фрезерите, с които изрязвам ги пускам на дълбочина 1,2мм и на 5 паса тъкмо изрязват дебелина от 6мм. На моята снс-китайка скоростта и за рязане и за фрезоване я нагласям на 15 и нямам ядове с фрезери от 1мм. Чупи се едва когато се захаби, ма то си е нормално тогава. :)
Както казах, когато имам резултат ще кача снимки. На едната снимка е дъска за горещи съдове, на другата опит за пепелник ( днес ще му направя корекциите), а последната е първата ми рамка за икона. Знам, че има още доста неща за доизкусуряване, но с повече работа ще има и по-добри резултати.

Прикачен файл

WP_20140925_19_04_51_Pro.jpg

Прикачен файл

WP_20140927_10_41_01_Pro.jpg

Прикачен файл

WP_20140927_10_40_26_Pro.jpg
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11

Тема "CNC и работа с дърво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: