Всичко за дърводелството
ZEDYCUS - майстор
Доста си напреднал с фрезата, браво. Мен ме интересува, как реши проблема със съосието между двата водещи вала и винта. При това гледам си ги заварил валовете. :? И колко е луфта на втулките. При движение не заклинват ли? Поздрави.
peterdimov - специалист
Някой знае ли какво се е случило с проектофрезата?Работи ли?
daniel vasev - специалист
Здравейте на 15 съм и наскоро започнах дърводелска фреза но не ми е ясно какъв двигател трябва да използвам каква мощност .Знам че фрезите работят на поне 6000об те дали са достатъчни за инструмент 80мм ето и снимки от процеса на работа.
daniel vasev - специалист
Ето и няколко снимки.

Прикачен файл

IMG_20140928_101858.jpg

Прикачен файл

IMG_20140928_101945.jpg

Прикачен файл

IMG_20140928_101802.jpg

Прикачен файл

IMG_20140928_101945.jpg

Прикачен файл

IMG_20140928_101836.jpg
daniel vasev - специалист
Повдигащия винт с лява и дясна резба.

Прикачен файл

IMG_20140928_102015.jpg
mavryt4o - майстор
да псаживя малко темата и аз искам да си зглобя самоделна фреза доста се увеличават възможностите от оберфрезата масата я имам мотора няма да е проблем 2-3 киловата трифазен ще е само вала е най важното което ме притеснява намерих ето този вал но малко не ми е ясно как функционира.Незнам тази кутия за какво е дали не е някакъв механизам за движение на вала на горе на долу или само за масло на лагерите незнам отвора за какво е дали за някаква ръчка за преместване на вала или за наливане на масло

Прикачен файл

фреза.jpg
mavryt4o - майстор
Да се похваля оттървах се от правенето на фреза здобих се от преебалника с мисля добра машина без мотор на добра цена 80 лева.Сега малко са ми кът парите и не ми се охарчва допалнително за бързооборотен мотор имам един 7,5 киловата той отпада поради 90 те му килограма и габаритите а един комшия има 3 киловата трифазен но на 1450 оборота и питам ако му сложа 20 санта шайба а на оста на фрезата шаибата е 6,5 стават 4500 дали ще има проблем защото сам виждал фрези правени с 1,5 трифазни мотори с големи шайби и работят уш добре.Иначе фрезата е доста барната много стабилна и каретката Оста доста масивна придвижва се нагоре надолу с болт за застопоряване плаваща шаиба люлка за мотора с обтягане 5 втулки с различни размери 4 линеала 2 фрезови глави с 20 комплекта ножове ....

Прикачен файл

310320151075.jpg

Прикачен файл

310320151074.jpg
kendal - специалист
Няма да имаш проблеми ,на моята фреза мотора е двускоростен с обороти 1450 и 2850, съответно мощността е 2 kw и 3,5kw,оборотите на вретеното или на шпиндела са 3000, 4500,6000,9000 ,проблеми има на най-високите обороти на 4500 работи най-добре .В момента не мога да ти снимам ремъчните шайби и да ги измеря но ако искаш утре ще ти кача информация.
mavryt4o - майстор
kendal написа:
Няма да имаш проблеми ,на моята фреза мотора е двускоростен с обороти 1450 и 2850, съответно мощността е 2 kw и 3,5kw,оборотите на вретеното или на шпиндела са 3000, 4500,6000,9000 ,проблеми има на най-високите обороти на 4500 работи най-добре .В момента не мога да ти снимам ремъчните шайби и да ги измеря но ако искаш утре ще ти кача информация.
Нямам възможност да избирам ще пробвам с наличния 3 киловатов с 20 см шайба така ще нагодя 4500 на оста и това е .Има доста доработки който слагат на фрезите като подвижни капаци на линеала който се нагласят максимално близно до стърчащите ножове и крият голяма част от главата за безопасност.Също едни шаблони под главата слагат които играят ролята на лагера на фрезера на оберфрезата за криволинейно фрезоване ,едни дървени детайли набраздени с прорези за притискане на детайла да са по-далеч рацете аз съм като попивателна но няма в моето село дърводелец да черпя опит нагледно :sad:
kendal - специалист
Тук във форума има дърводелци ти само питай ,не ми се вярва да не ти се отговори :)

Тема "Дърводелска фреза (стационарна)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: