Всичко за дърводелството
king82 - специалист
Здравейте,отдавна ми беше мерак да се захвана с направата на падащо легло в детската стая и най-накрая "проекта" е реализиран. В рамките на няколко дена ще представя снимков материал на стъпките на изработването му.
Черпейки идеи от тази темаhttp://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=36398 седнах да умувам размери, захващането на осите на въртене и държачите на амортисорите. Леглото е с размери 115х190см. и ще е с хоризонтално падане, и най - важното е отвън да изглежда по-интересно, а не една огромна плоскост ПДЧ(но това за финал).
Та купих шина 0,5х10х100 см и почнах изработването на крепежите - заварени,шлайфани, китосани и готови за боя:

Прикачен файл

Picture 020.jpg
Picture 020.jpg (46.65 KиБ) Видяна 9589 пъти

Прикачен файл

Picture 023.jpg
Picture 023.jpg (57.4 KиБ) Видяна 9589 пъти

Прикачен файл

Picture 024.jpg
Picture 024.jpg (28.98 KиБ) Видяна 9589 пъти

Прикачен файл

Picture 025.jpg
Picture 025.jpg (23.16 KиБ) Видяна 9589 пъти

Прикачен файл

Picture 026.jpg
Picture 026.jpg (31.1 KиБ) Видяна 9589 пъти
king82 - специалист
Та боядисах детайлите с цвят напомнящ цвета на пдч-то(сив ясен или ясен таормина).Взех амортисори за спалня 750 нютона,свързани по два за да се достигне необходимия ход според сметките - 2х130мм=260мм. Като се има в предвид че леглото е с хоризонтално падане, се оказа че тези 750 нютона са много и минах на 450. Боядисах ги и тях и поръчах плоскостите:

Прикачен файл

Picture 030.jpg
Picture 030.jpg (39.06 KиБ) Видяна 9448 пъти

Прикачен файл

Picture 032.jpg
Picture 032.jpg (33.19 KиБ) Видяна 9448 пъти

Прикачен файл

Picture.jpg
Picture.jpg (32.28 KиБ) Видяна 9448 пъти
king82 - специалист
Матрака бях направил още лятото. Снимките са от друг размер матрак,защото правих общо четири - 115 и 90 сантиметрови за въпросната детска в апартамента, и 125 и 160см за други легла.
Използваните материали са: 3 чамови греди 8х10х400см. разбичени на бичмета 5х4см., шперплат от бракувани палети 1х110х110см., дунапрен 12см.(севлиевски KOVAFOAM 3030) и плат за дамасчица. Само да вметна, че четирите матрака общо ми излязаха 360 лева!!!
За оси на въртене съм използвам ментешета ф20. Замислих ги така че да влизат 10мм в съответните им плоскости за по голяма здравина. Отстрани шините ще са завити с видии 4х20мм, защото варианта с проходни болтове примерно, хич не ми допада. За днес толкова, утре пак.

Прикачен файл

2.jpg
2.jpg (38.43 KиБ) Видяна 9441 пъти

Прикачен файл

3.JPG
3.JPG (32.8 KиБ) Видяна 9441 пъти

Прикачен файл

4.JPG
4.JPG (29 KиБ) Видяна 9441 пъти

Прикачен файл

5.JPG
5.JPG (30.25 KиБ) Видяна 9441 пъти

Прикачен файл

6.JPG
6.JPG (40.12 KиБ) Видяна 9441 пъти
king82 - специалист
Плоскостите са готови и работата започва:

Прикачен файл

1.jpg
Рамката в която ще влезе матрака
1.jpg (32.64 KиБ) Видяна 9366 пъти

Прикачен файл

2.jpg
Тука се вижда "пиано" пантата, на която ще е хваната едната челна дъска. Тя ще играе и ролята на крак при разгънато положение
2.jpg (24.54 KиБ) Видяна 9366 пъти

Прикачен файл

3.jpg
3.jpg (36.46 KиБ) Видяна 9366 пъти

Прикачен файл

4.jpg
4.jpg (29.98 KиБ) Видяна 9366 пъти

Прикачен файл

5.jpg
С вкопаването на пантите, хем става много здраво,хем разстоянието между рамката на матрака и и страниците е много малко
5.jpg (24.55 KиБ) Видяна 9366 пъти
bulhomes2 - майстор
Абонирал съм се за темата и с нетърпение чакам крайния резултат. Дали ще е нещо такова
Прикачен файл:
PadashtoLeglo.gif
Май трябва да се цъкне на картинката, че да се размърда...
king82 - специалист
Ееее, все пак на някой му е интересно, че по едно време си помислих че сам си пиша. Все пак като за сефте не е нещо сложно, просто ще изглежда като един голям скрин. Така или инача леглото е вече готово, но ако сложа снимките наведнъж, темата ще бъде прочетена и бързо забравена.


P.S. Един призив към модераторите - би било много добре ако има отделен раздел за ПДЧ мебели. Гледам хората публикуват мебелите в "Дърводелство", затова и аз пиша тук, но има достатъчно проекти за са се обособи самостоятелен раздел.
dadko - майстор
bulhomes2 написа:
Абонирал съм се за темата и с нетърпение чакам крайния резултат. Дали ще е нещо такова
Прикачен файл:
PadashtoLeglo.gif
Май трябва да се цъкне на картинката, че да се размърда...
По-скоро ще е нещо такова:
http://www.youtube.com/watch?v=W9C4Pu5sWvQ

А това, че не пишат много хора в темата- не означава, че не четат.
$64EN - специалист
Страхотно си го замислил и направил. Поздравления :) .
Мен ме притеснява само дунапрена, понеже аз предпочитам твърдо легло, а с времето може да омекне и да ви е неудобно.
king82 - специалист
Дунапрена е сравнително твърд,а и леглото е главно за гости или ако не ме ще жената някоя вечер :axe: . Между другото в завода за дунапрена човека каза че дунапренените матраци ги правят точно с тая плътност. Само че слагат и вата

Тема "Wall Bed по български!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: