• 1
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • 82
Всичко за дърводелството
Николай Николов - специалист
http://www.jettools.bg/%D0%B0%D0%B1%D1% ... 02156.html

Това взех преди 6 месеца и още не съм сменял дори ножовете, въпреки че имат леко чукнато на 1-2 места. Работи безупречно, с единсветната недомислица, че са направили капака за улавянето на стружки с отвор ф40 или ф50 , което се задръства при рендосването на по-широки детайли. Проблема го реших, като махнах целия предпазител и сложих парче тънък шперплат. Така стружките падат директно зад машината, което не е проблем и се чисти лесно.
Stefan2000 - специалист
На тези машини, колко максимално дълги дъски сте пускали?
Как са откъм стабилност и вибрации, гънене на самия детайл?
griffin - майстор
Колега на тия малките винаги може да си направиш допълнително табли тъй като плотовете са неподвижни, тоест и 3 метрови може да пускаш. Естествено няма да е същото като машина тежаща 100-200 кила, но ще си свършиш работата и може да си пренесеш машинката. Минуса на тоя тип конструкция е че има два настройващи винта и 4 шпилки за водене на главата ако напънете по-голяма стружка главата леко мърда, но това едва ли е чак такава болка за умиране. На по новите модели от тоя тип някои производители слагат заключване на главата към шпилките, но ми се струва че при работа на човек ще му писне да отключва и заключва.
bimbaeco - майстор
Аз съм пускал талпи по 3 метра. На теория няма ограничение на дължината, но не е лошо да подпреш материала на изхода с ролка или просто някаква масичка, за да не провисва.
Собственото им тегло е около 35 - 40 килограма, така че стабилността, устойчивостта и вибрациите зависят от това какъв станок си им измислил.
Не знам какво имаш предвид под гънене. Ако е напречно на материала - има притискащи ролки, които изправят дъските, но по принцип ти преди това трябва да си ги изправил на абрихт. Ако караш директно с щрайхмус и подадеш нещо огънато, може да заседне в машината, да превърти ремъка на подаващия механизъм и да го стопиш (познай как знам :-D ). Ако имаш предвид, че материалът може да провисне, докато го обработваш - виж по-горе за подпирането.
Най-голямото им предимство е, че можеш да ги разнасяш насам-натам и, като свършиш, да ги прибереш в някой шкаф или под тезгяха.
Недостатък е колекторният мотор.
Китайският Фартулс, който имах, работеше по-чисто от сегашната ми машина (Кити 637), въпреки че струваше три пъти по-малко.
Георги Иванов(алцек) - специалист
https://www.youtube.com/watch?v=2Xi8Vk7PIDA

Този е за "убиване ",защото тормози машината,но наистина със допълнителни стойки и 4 м. материал може да се обработва.А ако има и втори човек още по-добре.Запъне ли се материала в машината може да се износи и гумения вал.
Stefan2000 - специалист
Да, за провисването имах предвид. И дали не клатушка цялата машина. Но явно зависи от стойката.
Моята машина е малко по-голяма и тежка, поне не се клати. Но пък дъските си провисват и вибрират. Измислил съм и подпирачка от едната страна, но от другата бягам и поемам дъската :)
Наистина, тормозя я с 4 метрови, предварително неабрихтовани дъски.

Защо колекторния мотор е "-"? Грее ли повече?
bimbaeco - майстор
По принцип колекторните мотори имат по-кратък живот и са по-слабо ремонтопригодни от асинхронните. При тези машини ремонтът е още по-сложен, защото моторът и редукторът са интегрирани в общ блок, за да се пести място, а за да бъде преносима машината, са направени от по-леки материали, което допълнително им ограничава живота.
За някои хора е недостатък и това, че на празен ход колекторните мотори вдигат много повече шум. На мен не ми пречи, защото, като рендосваш, реално чуваш само шума от рендосването, а той и при двата вида машини е еднакъв.
С други думи, ако ти трябва нещо да отнесеш на вилата или на обект и да свършиш някаква работа - вземаш такава машина.
Ако ще правиш работилница, в която имаш намерение да работиш често и по много - трябва да вземеш от другите, стига да си готов да прежалиш повече пари.
Компромисно решение са комбинираните абрихт-щрайхмуси от този тип:
http://olx.bg/ad/abriht-schrayhmus-einh ... a1168ea19b
Хем са с индукционен мотор и отделни възли за подаване и рендосване, хем може да се транспортират сравнително лесно. Другият им голям плюс е, че не даваш пари за две машини (абрихт и щрайхмус).
Аз по принцип не обичам комбинирани машини, но при тези операциите се превключват много лесно и вършат добра работа.
Николай Николов - специалист
Смених ножовете на въпросния Джет от по-горния ми пост, защото почваха да товарят машинката и не излизаще хубава стружка. Гледам в нета пише да не се заточват, ама аз се питам защо е тъй? Едно заточване толкова ли много изяжда от материала, че да прави ножа негоден? Забелязах, че при настройване на новите ножове със специалната приставка, те мърдат напред назад поне 3-4 мм (отзад ги подпират пружинки).
Николай Николов - специалист
Гледах, гледах и други, доста видеа изгледах но всички твърдят, че може да се заточат минимум един път (аз предполагам, че и повече ще могат, но с някои пинизи). Несъмнено ще пробвам, че тия 60 и кусур лева за два ножа идват безмислено скъпо. Друг въпрос - размера на ножа е 318х18.2х3.2 намирам приблизителни и по-евтини заместници, но с 30мм ширина и не зная дали ще влязат без побългаряване.... :roll:
  • 1
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • 82

Тема "Избор на щрайхмус" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: