Всичко за дърводелството
mitko64 - майстор
Блгодаря за напътствията! Разполагам е ексцентричен и лентов шлайф. Обирането на власинките с водна шкурка става ли? Нужна ли е предварителна инпрегнация?
EDI - майстор
И с водна предполагам ще стане, въпроса е да мине веднъж отгоре без натискане.Няма нужда от импрегниране, направо лака.
емо ем - специалист
mitko64 написа:
За вътрешната страна, откъм кладенеца сме измислили технологията, но не съм много наясно отвън с какво да импрегнираме и лакираме. Моите съм ги мазал с яхтен лак и постовнно се измятат и люпят. Тези лакове на водна основа достатъчно устойчиви ли са на открито? Благодарен ще съм и, ако ми препоръчате конкретна марка и производител!
Аз бих процедирал така:
Подготвените за сглобяване детайли шлайфам последователно с шкурки: 60-100-140-180. Последната ръка бих минал ръчно и само по дължина на жилите. Дъбът е твърдо дърво, затова препоръчвам по-малък марж между размерите на шкурката, така всяка следваща ръка ще изглади напълно следите от предишната много по-лесно и по-бързо. За случая няма значение дали водна, или обикновена шкурка, защото разликата им се състои предимно в основата. След последната ръка шлайф, детайлите се почистват много добре от праха.
При лакове на водна основа предварителна импрегнация не е необходима. За импрегнант служи първата ръка на самият лак разреден с 50% вода. За добро нанасяне на лака има значение и качеството на четката. Лакирам първа ръка детайлите последователно от всички страни с 50% разреден с вода лак и изчаквам 24 часа за пълно изсъхване. Съхнене - на сянка, поне над 15 градуса. Следващите ръце (вече неразреден лак) могат да се нанасят през 4-6 часа. Ако има нужда, между някои от ръцете се шлайфа леко с шкурка 400-600. Нанасям поне 5 (пет!) ръце лак, всяка ръка на тънък равномерен слой и след пълното изсъхване на предишния слой.
За ръчно шлайфане препоръчвам диамантена шкурка на лист (цена в магазините на топливо или по битаците - 40-50 ст. бр.). За лентов и ексцентър шлайф - шкурка Bosch. Лак на водна основа - Оргахим - Aqua (най-добра цена за София преди година-две имаше Баухаус - около 12 лв. кутия 0.9 л.), при спазени по-горе условия за подготовка на материала 1 кутия може да покрие 5 ръце на поне 2 м2. Дъбът за мен е много красиво дърво и не бих му подсилвал естествения цвят и рисунък, затова бих ползвал безцветен лак.
mitko64 - майстор
Благодаря за ценните съвети! За безцветният лак и дъба съм съгласен, но този който ги е слепвал е включвал и дъски с беловина, което не е за препоръчване(точно там гние), та с оцветен по не би личало. Иначе общата площ за лакиране е около Ф70см, само от една страна.От другата(долната)ще лепиме 2мм., алуминиева ламарина плюс винтове.
Matom - помощник
Здравейте, попитах и на друго място във форума, но май това е по конкретната тема. Въпроса ми касае лак или друго вещество, с което да запазя дървото от външни влияния, но и да запазя колкото е възможно естествения му цвят.
Материала е само чам, бял шлайфан и чист, не искам да му променям цвета.
Опитах с "ленено масло", на Сократес мисля, но стана жълто.
Също споделиха, че безцветен лак не е за предпочитане, защото пожълтява от слънцето и се лющи.
Друга "идея" е да не обработвам дървото с нищо.
Ако някой може да сподели опит или предложение ще се радвам да го направи,
EDI - майстор
Чама с какъвто и лак да го минеш, пак ще пожълтее след време.Аз поне не знам безцветен лак, който дълго време да задържи УВ-то и да не пожълтее чама.На самия лак нищо му няма, но дървото се тонира от слънцето.Какво е предназначението на изделието, който ще лакираш.
stiv1961 - майстор
Ша прай навес като на Ванката :)
viewtopic.php?f=35&t=47459&start=20#p620506
EDI - майстор
Аха, усетих го вече, ама после - тази тема беше отгоре и нея отворих първо :lol: :partyman: .
embata - напреднал
Здравейте,

купих си масивен дъбов плот от Баухаус, който искам да използвам за холна маса.
Материала няма никаква допълнителна обработка и е в напълно естествен вид.
За да го използвам като маса трябва да го импрегнирам...!?
Моля за съвет, с какъв материал да го импрегнирам и запечатам?
Молбата ми е да предложите лак, който да запечата дървото, но да запази напълно естествения му вид и да не е лъскав!
На едно от парчетата пробвах като намазах с Belinka:
http://bg.belinka.com/izdelki/?izdelek=1&ID=881
за съжаление цвета се промени коренно, стана жълтеникав и по-тъмен!
Безцветните лакове на вона основа на Дуфа и Сократес, за които говорите ще запазят ли цвета на дървото?
Моля за вашия съвет, благодаря.
mavryt4o - майстор
embata написа:
Здравейте,

купих си масивен дъбов плот от Баухаус, който искам да използвам за холна маса.
Материала няма никаква допълнителна обработка и е в напълно естествен вид.
За да го използвам като маса трябва да го импрегнирам...!?
Моля за съвет, с какъв материал да го импрегнирам и запечатам?
Молбата ми е да предложите лак, който да запечата дървото, но да запази напълно естествения му вид и да не е лъскав!
На едно от парчетата пробвах като намазах с Belinka:
http://bg.belinka.com/izdelki/?izdelek=1&ID=881
за съжаление цвета се промени коренно, стана жълтеникав и по-тъмен!
Безцветните лакове на вона основа на Дуфа и Сократес, за които говорите ще запазят ли цвета на дървото?
Моля за вашия съвет, благодаря.
И аз искам да разбера ама хем да е лак пък и да няма блясък :? матов лак? май някакви вакси се ползват които подчертават естествената шарка на дървото интересно ми е ползващите тези изделия и по-навътре в материята какво ще отговорят

Тема "Въпрос за лак за външна употреба" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: