Всичко за дърводелството
profesionalist_wood - майстор
От коя марка безцветен лак за външна употреба без да се люпи покритието да използвам? Защото мисля на една дъска да я намажа с импрегнант,да я лакирам с кестенов байц и после да я намажа с безцветен лак и след това да монтирам върху нея бароков фенер за външно осветление :?
EDI - майстор
Вместо цялото упражнение, вземаш си цветен лак на водна основа СОКРАТЕС или ДУФА, лакираш 3 ръце и следващите 10 години забравяш за дъската.И двата лака издържат години на директен валеж.
maroka - специалист
Правилно те е посъветвал Колегата.

От години се продават тонирани лакове.
Важно е, когато го купуваш да споменеш, че е за външна употреба.
profesionalist_wood - майстор
Ахам,еми ез съм по старата школа,например заливам дървено изделие с амоняк от аптеката и после безцветен лак :-D
mumar - специалист
Може и да ми се хилите, ама аз съм от "новата" школа- и какво става след заливане с амоняк на дървено изделие?
Сериозно питам
maroka - специалист
Предполага се импрегниране :)
ZEDYCUS - майстор
..пък с амонячни пари руснаците потъмняват (до черно почти) дъбови ръкохватки,ама аз лично не съм пробвал
Извадка от един друг форум. Потъмнява или състарява дървото. :partyman:
mitko64 - майстор
Търсачката ми изрови доста теми, но тази ми се струва най- подходяща за питането ми. Ситуацията е следната- братчеда е решил да си прави дъбови капаци на кладенеца, има дъбовите платна, остава да се изрежат, шлайфа, лакират и монтират. Понеже съм минал две пъти по този път, знам какви неприятности го очакват. За вътрешната страна, откъм кладенеца сме измислили технологията, но не съм много наясно отвън с какво да импрегнираме и лакираме. Моите съм ги мазал с яхтен лак и постовнно се измятат и люпят. Тези лакове на водна основа достатъчно устойчиви ли са на открито? Благодарен ще съм и, ако ми препоръчате конкретна марка и производител!
EDI - майстор
Яхтения не издържа на вода и слънце, наистина се люспи.Само името му е яхтен. :lol: От собствен опит ти препоръчвам лакове на ДУФА, серията АКВА.Има и АНТИСЕПТИК.доволен съм от тях, нещата с години издържат вън/сигурно има и други добри лакове, нека колегите да кажат/.Избери цветен, да речем ДЪБ.Преди лакирането мини дървото с влажен парцал :roll: .Освен това много важна е подготовката на самата повърхност - за да държи добре лака и да не влиза влага в микропукнатини или неравности, минете го идеално с ексцентър или вибро /каквото имате/ първо с 60, после 150 и накрая 300-400, да стане идеално гладко.После една ръка лак, изсъхва добре, минаваш леко на ръка шкурка 400 да махне настръхналото, после още две ръце лак.

Тема "Въпрос за лак за външна употреба" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: