• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 17
Всичко за дърводелството
kyn4o - помощник
даа, сега вече разбрах. Благодаря за разяснението, беше ми интересно да знам
ralev - специалист
http://www.youtube.com/watch?v=Lnul7hYb ... 6V4IOi1vTt

Много готина и лесна за направа маса
bimbaeco - майстор
Преди няколко години си купих фреза Крафтсман от Щатите, за да мога да използвам инчови фрезери (по познати причини - те са по-евтини и по-издръжливи от 8-милиметровите, а освен това има много по-богат избор от профили и приложения). Фрезата е 110-волтова, но това не е проблем, защото я използвам с трансформатор. Проблемът е, че отворът за битове в плочата е доста малък и някои от по-големите фрезери не ставаха.
Ето как реших проблема:
Очертах външния контур на оригиналната плоча върху парче ламиниран паркет, изрязах грубо извън линията и след като пробих дупки (чието място бях отбележил спрямо оригиналната плоча) закрепих парчето ламинат и с копирен фрезер го изравних с основата на фрезата. След това монтирах един конусовиден фрезер във фрезата и я пуснах в основата, за да ми даде центъра на оста на въртене. После пробих с боркорона и вече мога да използвам машинката и с големи фрезери. Цялата работа ми отне около 40 минути - да се чуди човек защо не съм го направил по-рано. :-D

Прикачен файл

11.jpg

Прикачен файл

22.jpg

Прикачен файл

33.jpg

Прикачен файл

44.jpg

Прикачен файл

55.jpg
kendal - специалист
Добра идея Мишо може да се възползвам от нея =D>
nikolson - майстор
Хитро това със закрепването на фрезата. =D>
Тани - модератор
Аз "случайно" си направих по още една плоча за двете фрези :lol: Само че, моите са квадратни - досущ като тези за закрепване на масата за оберфреза. Ще ви издам малка тайна - същите са :wink: Откакто махнах оригиналните основи, за мога да сложа тези за масата, вече работя само с тях. Установих, че много по-удобно и стабилно се води фрезата, когато площта на плочата е по-голяма. Освен това, когато се води по прав линеал, е много по-удобно, точно и стабилно, когато страната на плочата ти е права а не обла. Първоначално се ядосах, защото не се съобразих, че ще ползвам плочата за друго освен за закрепване на масата и въобще не си поставих за цел да центровам фрезера точно по средата на плочата. Сега фрезера се намира на различно разстояние от всяка една от четирите страни на плочата. Когато поставям линеала по който да водя фрезата, винаги трябва да се съобразявам точно от коя страна на плочата трябва да водя фрезата, за да постигна желания размер.

Има една поговорка : Когато живота ти поднесе лимон, направи си лимонада!

Затова превърнах дефекта в ефект :partyman: Винаги взимам за мярка най-малкия размер например 98мм (няма точен размер, защото разстоянието от страната на плочата до режещия ръб на фрезера се променя с промяна на диаметъра на фрезера.) Въпреки, че крайната цел е 98мм , имам възможност без да местя линеала по който движа фрезата, да направя срез на 103, 101 и 99 милиметра Изображение

Надявам се грешките които споделих да помогнат на някого. Който иска да ги избегне, а който иска ... умишлено да ги повтори!
griffin - майстор
Това че са ти различни размерите на всяка страна според мен е недостатък за тебе, всеки път трябва да се съобразяваш от коя страна мериш и се увеличава тенденцията за грешки. В общичия случай се гледа да се спести меренето където може т.е да ползваш детайла за да очертаеш размера на канала примерно, да ползваш стопове за да не мериш за секи детайл и да ти са еднакви парчетата, за изрези за пантички на стопа за дълбочината на фрезата се слага пантичката вместо да я мериш и т.н.
Тани - модератор
:2thumbs: Напълно съм съгласен с доводите ти. Няма универсални инструменти/приспособления и ако дадено тяхно качество е предимство в един случай, то в друг вече е недостатък. Именно за това, завърших предишния си пост по този начин. И именно затова, фрезата на Макита има три различни основи. Комбинацията на основи и плочи за тях ни дава редица предимства. Сметнах за необходимо да спомена предимствата, но не споменах недостатъците. Мислех, че всеки ще се сети, но си прав, че е редно да се споменат и те. Благодаря ти за допълнението.

ПП забравих да спомена, че съм си номерирал страните с 1,2,3,4 и съм написал размера на най-малката страна, за най-често ползвания фрезер за заглаждане на срезовете от циркуляр и уточняване на крайните размери и ъгли - прав фрезер 12,7мм.
bimbaeco - майстор
Ето хитър начин да се правят длабове с фреза:
https://www.youtube.com/watch?v=KyKgJKKUvH8
griffin - майстор
Бих направил тия две трупчета отдолу доста по дълги само, тая дължина не е достатъчна за наистина солидното закрепване, за да не се клати цялото приспособление. Още един минус е, че ядеш от използваемото потапяне на бита, при мене бита може да потъне до към 2 см. и то ако взема от най-дългите които имам, ако сложа дебела основа както той го е направил хептен нищо нема остане като капацитет на дълбочина :-D.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 17

Тема "Приспособления за оберфреза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: