Всичко за дърводелството
Здравейте,

Току що се регистрирах във форума.

Поводът е ето този шкаф:

http://www.classyclutter.net/2012/05/bu ... organizer/

а причината е, че не знам нищо за дърводелството, но имам голямо желание да направя въпросния шкаф.

Става въпрос за прост (според мен) шкаф, който представлява една основа, на която са монтирани четири колела. Има две странични дъски (рамене??) на които са монтирани лавици и гръб, който ще е най-обикновен фазер.
Шкафът е доста практичен, защото може да побере много предмети от рода на бутилки, буркани, консерви и пр., които в противен случай заемат доста място и създават хаос. Общо взето възлагам големи надежди на шкафа :-)
Самият шкаф не е нужно да е свободно-стояща конструкция, тъй като ще се намира в тясното разстояние между хладилника и кухненската стена. Все пак мисля, да приближа центъра на тежестта му възможно най-близко до земята - например за дъска, която е в основата, мисля да използвам останал ми материал от кухненски плот - 63 х 15 х 4 см - която сама по себе си е доста тежка и също така бутилките като най-тежки ще стоят на първото ниво...

Та, както казах по-рано, нямам опит с дърводелството, като инструменти имам:
- бормашина (с всякакви бургии и също така с фреза?? - не знам как се казва - за дълбане на кръгли отвори - като тези за поставяне на панти)
- прободен електрически трион
- водач за пробиване на дупки за дибли (https://www.youtube.com/watch?v=mkScV-iRmC4)
- винтоверт
- и стандартното куфарче с инструменти, разбира се, което го има всеки с чук, отверки и т.н.

Ето и въпросите, на които ми е трудно да намеря отговор:

1) За основата ми е ясно - ще използвам дебелата дъска, която ми остана от плота. Дебела е 4см и е доста тежка.
Какъв материал обаче да използвам за лавиците и за вертикалните дъски (раменете)?
И колко да е дебел така, че все пак лавци с дължина от 60 сантиметра, да издържат, да кажем 10 кила (предполагам, че ще са по-малко натоварени - около 5-6 килограма, но все пак ми се иска да имат поне 10 кг товароносимост)?

От това което четох по форумите засега съм се спрял на чам с дебелина 1.8см. Мислите ли, че е добра идея?
Гледах и МДФ, но с изненада установих, че е доста тежък.


2) Не знам с каква сглобка да свържа отделните елементи :

а) раменете за основата
б) лавиците за раменете

Това, което ми хрумна беше да ги свържа с дибли и съответно лепило за дърво по контакните повърхности - това ми се вижда най-елегантно и най-здраво. По бързо решение е с винтове за дърво като пробивам раменете отвън и вънтът прониква в лавицата. Но ми се струва малко рисковано и мрърляво. Друго, за което мислех са Г-образни метални планки... А и нещо по-екзотично от рода на http://www.avlonbg.com/4910-large_defau ... f-1004.jpg

Идеята ми е просто конструкцията да е здрава и стабилна за дълго време.


3) Как да закрепя раменете за основата, като се има предвид, че основата ще бъде сложена на колела.

Отдолу са трите модела, които обмислям:
Прикачен файл:
osnova_na_shkaf.png
osnova_na_shkaf.png (29.99 KиБ) Видяна 936 пъти
Модел 1) Раменете са върху основата. Така ми се струва че тежестта ще се поема от основата и конструкцията ще е относително стабилна.

Модел 3) Това е разновидност на Модел 1, но тук съм добавил една дъска (с размерите на лавица) върху основата. Идеята на тази дъска е да създава връзка между двете рамене, така ми се струва, че конструкцията ще е най-стабилна.

Модел 2) Този модел е провокиран от това, че общо взето всички мебели вкъщи изглеждат изградени така - бибиотеки, шкафове. Само, че при тях раменете имат контакт с пода, докато в моя случай, долната им част ще остава във въздуха при този модел...

На мен лично модел 3 ми се вижда най-удачен от гледна точка на стабилност. Но все пак ми се ще да имам и едно експертно мнение.


4) След като всичко е готово и шкафът е сглобен, трябва ли да се минава

а) със шкурка или нещо подобно?

б) с лак / безир?


Благодаря ви предварително за всички насоки, които ще ми дадете.
Както си личи от това, което съм написал, съм доста объркан понеже наистина нямам никакъв опит :-) Но въпреки всичко имам голямо желание да се пробвам :-)

Поздрави,
Калин
Mc Queen - специалист
Вариант 1 ти е напълно достатъчен.
Представи си:
Целия този шкаф пълен с буркани и основа приблизително 150-200мм + поне 2 въртящи колела.
Изглежда ми рисково, от странично падане.
Помисли и за вариант да го укрепиш и от горната страна.

Поздрави :
Mc Queen

Тема "Съвети за подвижен шкаф" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: