• 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 68
Всичко за дърводелството
septora - напреднал
Благодаря ти lavka, браво и за твоето старание. =D>
Все пак всеки си я прави според неговите нужди и на него да му е удобно.
Колега grifin, може би си прав, че ако се направят гребените от друго дърво ще е по-добре. Така са малко твърди, да не кажа доста :? Ама и за това сме членове на форума.. Да си даваме и акъл от време на време :partyman:
Георги Иванов(алцек) - специалист
:wink: [quote="vladilen"]водещите профили от какво са?

FS портали Sigenia,преди малко занимавах големия син по този въпрос.Нали е шеф в този бранш. :wink:
M.S. - напреднал
septora написа:

Колега grifin, може би си прав, че ако се направят гребените от друго дърво ще е по-добре. Така са малко твърди, да не кажа доста :? Ама и за това сме членове на форума.. Да си даваме и акъл от време на време :partyman:
Гребените стават много добре от 7-8 мм.букови летви,нарязани с банциг ,за да са прави разрезите за зъбите.Става и със зеге ама е по-трудно и по-криво. Важно е зъбите на гребена да са гъвкави.
EDI - майстор
Моето мнение е да не се заигравате с гребените, не ви трябват.Случва се да подвеждат фрезоващия и детайла бяга от машината.Ръчичката си е ръчичка. :-D За оберфреза, независимо колко вата е просто няма нужда от гребени.До сега никога не към изпитвал нужда от гребен, независимо какви детайли фрезовам и с какъв фрезер.
Тани - модератор
За първи път ми не случва, да не съм съгласен с Еди. Уважавам неговото решение да не ползва гребени, но не съм на мнение, че те са безполезни. Има случаи, когато за някои дейности с по-дълги детайли се изисква втори човек и/или удължение на масата, за да не се огъва детайла от собствената си тежест. Гребенът в болшинството от случаите ги замества. Преди 2-3 дни ми се наложи да фрезовам под ъгъл 22.5° един детайл 12х55х2200 мм на новата маса за вертикална фреза, единия плот на която, поради спецификата си, е на поне 20мм от другия плот. Без гребен ми се струва, че не само щеше да е трудно, а и почти невъзможно да се постигнат добри резултати! Снимки за съжаление няма :axe: Фотоапарата е в работилницата, а там няма компютър!
EDI - майстор
Не е задължително да се съгласяваш, аз също уважавам мнението ви за гребените. :partyman: Просто до сега не съм имал необходимост от такъв, въпреки, че съм фрезовал какви ли не детайли, та затова си мисля, че не са необходими.Аз за дългите си имам допълнителен плот, по който се плъзгат :-D .Качил съм едно регулируемо по височина плотче на стягащата маса и си ги разнасям, където ми трябват :lol: .
dido.dimitrov - напреднал
Здравейте колеги,
Във връзка с темата - вижте на какво попаднах днес

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LkRzndSt_Ac[/youtube]

Стори ми се добро решение и не е сложно според мен за изработване и реших да го споделя с вас - може да помогне на някого.
Методи - специалист
Момчета,
помагайте с акъл.
Правя си маса за фреза.
На старо си взех работни маси от шевни машини. Дебелина на плота 36 мм, шперплат с гетинакс отгоре. Тъкмо се зарадвах, че направо монтирам фрезата и се оказа, че плота има провисване поне 3, 4 мм. Така си отлежаваха 2 години в мазето, докато не реших, че ще я правя. Подложих надлъжно две бичмета 45х45 мм надлъжно да изправя малко плота. Хванах плота към бичметата с 8 мм винтове. Поизпъна се малко. Поръчах си 550х1085х8 мм алуминиева ламарина и започнах да сглобявам. И какво да видя. Ламарината крива, та крива. Не само в една плоскост, ами и напречно. Чудих се, но не ми се дават още пари и за фрезист, пък и не знам колко ще остане дебела ламарината. Поизправих я, криво , ляво с точност до под милиметър във всички посоки с помощта на винтове и подлагане.
Не ми харесва, че не е равна. Яде ме отвътре. Дайте акъл как да я изправя. С нагряване ли, с бой с чука ли?
Конкретно към Еди. Машинката ми е 1300 вата на Райдър. Малки ми се виждат винчетата, мисля 5-ци бяха, да я захвана за плота само с тях. Има ли някаква опасност, ако я закрепя само с тях?
griffin - майстор
Трябва ли на ламарина да монтираш фрезата. Моята беше закрепена на маса с изрез в изреза влизаше по спомен 10мм вложка като в центъра на вложката където е стъпката на фрезата бях издълбал 5мм от материала и така се губеше само 5мм от потъването на фрезата. Фрезата бепе захваната към вложката с 3-4 винта по спомен а вложката висеше просто в изреза без закрепване т.к масата беше и за циркуляра ми (основно за него де :) ).
EDI - майстор
Махни бичметата и пробвай с ламинат 8 мм.Намажи го с някакво лепило и го остави под собствената си тежест да залепне, като провериш с мастара дали е равен.Другия вариант е с епоксидна смола - забъркваш смолата и я теглиш отгоре с мастар да запълни наревностите.После ламинат отгоре, като го хващащ или с лепило или с видии.Изрязваш си масата преди това с размера на плочата на фрезата.Фрезата можеш да си я закрепиш или на допълнителна плоча пак от същия ламинат /като изрежеш квадрат в покриващия ламинат/ или ако покриеш изцяло масата, направо отдолу за ламината /това, ако не я сваляш и ти стои постоянно там/.Така губиш само 8 мм, колкото е дебелината на ламината.Фрезата я закрепваш 5 мм винтове трябва да са достатъчни, особено ако са 4-5 броя по цялата периферия на плочата.Можеш и с метчик 6 мм да минеш и да смениш болтовете, ама пробвай първо с 5 мм.
  • 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 68

Тема "Маса за оберфреза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: