• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
Elvis - специалист
Здравейте!
Искам да изработя този детайл на CNC от масивна дървесина.
Приблизителните му размери са: 25 см широчина, 45 см дължина, 2 см дебелина.
Стъпаловидните елементи ще са: с 4 милиметра височина, единият ръзмер съвпада с широчината на дъската, а другият е 7 см.
Дървесината: Ясен, Явор или Клен.
Финиша: вакса за дърво Осмо

Въпросът ми към Вас е:
В каква посока трябва да са нишките на дървесината - по ширината на детайла или по неговата дължина?
Смятате ли, че за да не се изметне детайла след време, ще е достатъчно на гърба да залепя 2мм алуминиев лист със супер здраво епоксидно лепило - Loctite Hysol 3421 - цената му е 40лв за 50мл и смятам, че качествата му са на върхово ниво.

Поздрави

Прикачен файл

board.png
board.png (83.59 KиБ) Видяна 2161 пъти
Lisko - майстор
Къде ще е приложено усилието и в каква посока ?
Elvis - специалист
Детайла ще е почти вертикално изправен (85*) върху основата с отворите и единственото усилие освен собствената му тежест ще е около 200 грама на всяко прагче. Добрите декоративни характеристики са от значение (трябва да изглежда добре).
griffin - майстор
Преди да почнеш обработката направи два канала по дългата страна и имплантирай дървени стрипове или от същото дърво или от друго но годишните кръгове да са в обратната посока на тия на основния детайл. Залепи с обикновенно дърводелско лепило стисни добре и после го прешлайфай. После вече си обработи лицето с машината. Нишките трябва да вървят по дължината за да е по устойчиво в тая посока.
Elvis - специалист
griffin благодаря за съвета! Мисля, че схващам идеята ти. В случая няма да мога да я приложа, защото на гърба на детейла ще има доста отвори, които ще прекъснат strip-овете. Надявам се с алуминиевия лист макар и скъпо решение да армира стабилно...?

Дървения материал ще си закупя от Мусачево (JAF - България). В случай, че не намеря толкова широка дъска, добра идея ли е да си направя сам слепен плот със стяги? Сигурен съм в здравината на обиконвеното дърводелско лепило, по-скоро се чудя, дали дъските трябва да се профилират надлъжно за клинозъбно свързване (или някакво пдобно), за да се осигури по-голяма площ на слепването?

"годишните кръгове да са в обратната посока на тия на основния детайл" тези посоки ли имаш в предвид?

Прикачен файл

Boards.png
Boards.png (68.49 KиБ) Видяна 2103 пъти
griffin - майстор
Да тия посоки имах предвид и по възможност избягвай самото ядро на ствола. Направи стриповете по широки или повече на брой то няма да му трябва кой знае колко голяма стабилизация в тази посока. Има дъски с тая ширина по принцип, но по широките дъски са по склонни към изкривяване, масово плотовете се правят от по тесни летви за да намалят вероятността от измятане. По дъгата страна летвите може да ги залепиш челно без проблем без никакви зъби. Просто гледай двата ръба да са възможно най прави и не пести лепило :-D ако обърнеш на двете дъски влакната ще си намалиш шанса да се изкриви детайла. Според мен на тоя размер е излишно да се презастраховаш от мърдане, но ти си знаеш :-D.
Elvis - специалист
Да видях, че се предлагат слепени плотове и горе-долу има избор от дървесни видове. Първоначално към тях се бях насочил, но понеже JAF са близо и им се занимава с такива като мен (продават на дребно), реших директно да пробвам с цяла дъска. След като казваш, че няма нужда от презастраховане, значи няма смисъл да търся вариант за слепен плот?

Ще видя, дано намеря широка дъска. Има ли някой във форума предлагащ дърводелски услуги и разполагащ с абрихт и щрайхмус за да ми калиброва дъската (аз нямам никакви инструменти и машини)?

Поздрави
griffin - майстор
Ако кажеш от де си може някой колега да се намери :-D
Elvis - специалист
Предимно от София, но понякога и от Плевен :)
nikolson - майстор
Мога да помогна с дъб, но си далеч. Защо държиш фладера да е хоризонтално, а не вертикално?
За ясен :? за какви бройки става въпрос?
  • 1
  • 2

Тема "Обработка по или напречно на дървесните нишки?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: