• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 29
Всичко за дърводелството
bimbaeco - майстор
Пускам тази тема, защото едно от нещата, които ми носят най-голямо удоволствие е да давам нов живот на стари неща, на които повечето хора гледат като на непотребен боклук. По снимките на различни проекти (като например на ветроупорните фенери, превърнати в градински лампи, и монитора за 4 лева) знам, че тук има и други като мен.
Особено голяма слабост са ми старите инструменти, не само защото са правени от истински материали, а и заради историята им и всички знайни и незнайни майстори, които са работили с тях. Миналата седмица си купих едно ренде „Стенли” № 5 за 45 лева. Произведено е между 1942 и 1945 година и е видяло толкова много работа, че отдолу в чугуна имаше протрит улей.
Първата ми задача беше да подравня работната повърхност. Направих го с шкурка върху идеално плоска плоча от гранитогрес. Отне ми 4 часа и около 5 метра шкурка, но сега повърхността отдолу е идеално равна, гладка е като стъкло и улеят вече го няма. После свалих боята с „Терминатор” (не че беше останала много – снимка 1 и 2), грундирах и боядисах корпуса (снимка 3).
Най-големият проблем с това ренде беше, че е стояло дълги години в някое влажно мазе, защото дръжката (задната) се беше изметнала и напукала. Вероятно можеше да я спася, но реших да направя нова. Намерих една крушова цепеница с подходяща ориентация на влакната (снимка 4) и направих дръжката от нея.
Най-накрая наострих ножа и настроих рендето, защото, освен че трябва да изглежда добре, трябва и да работи добре (снимка 5).
Надявам се, че ви е било интересно.

Прикачен файл

1.jpg

Прикачен файл

2.jpg

Прикачен файл

3.jpg

Прикачен файл

4.jpg

Прикачен файл

5.jpg
goran67 - специалист
Респект! Имаш чуден талант!
А къде могат да се видят другите неща, които си направил и за които споменаваш?
bimbaeco - майстор
Благодаря ти за добрите думи. Нямам ги снимани, но планирам да продължа темата с други подобни проекти, които вече ще снимам.
monilan - специалист
Браво, много хубава работа си свършил. Също така и темата която отваряш, ще бъде много интересна за всички :)
bimbaeco - майстор
Благодаря, monilan.
Ето го и следващият проект. Не е така артистичен като предишния, но ще ми върши много добра работа. Преди време имах късмета да си купя един абрихт-щрайхмус на старо, защото отдавна исках да имам по-голям абрихт и бях решил вече постепенно да подменям любителските (китайските) инструменти. Понеже работилницата ми е един гараж 4 х 7 метра, много бързо почна да ми се свършва пространството. Реших да сложа по-големите машини на мобилни стойки, за да мога да ги местя, когато се налага. За стойката, която виждате, съм похарчил около 25 лева. Колелата са 18, а останалото е за железариите, които иначе отиваха за скрап.
Надявам се, че ви е било интересно.

Прикачен файл

1.jpg

Прикачен файл

2.jpg

Прикачен файл

3.jpg
ZEDYCUS - майстор
Чакай и аз да ти се включа в темата. :) Май имаме еднакви хобита. Често обикалям по битаците и купувам евтини ръждилници, които понякога се оказват добри попадения. Обичам да вземам и стари дърводелски БГ машини и да ги връщам в работно състояние. :supz:
Преди време възстанових две стяги(под ръждата се оказа, че са маркови САЩ производство) и едно старо руско стоманено менгеме. Ето малко снимки от етапите. Дръжките на стягите ги правих от бряст, доста твърдо дърво е.

Прикачен файл

1.jpg

Прикачен файл

2.jpg

Прикачен файл

3.jpg

Прикачен файл

4.jpg

Прикачен файл

5.jpg
ZEDYCUS - майстор
Още малко снимки. :)

Прикачен файл

6.jpg

Прикачен файл

7.jpg

Прикачен файл

8.jpg
bimbaeco - майстор
Браво. Наистина имаме еднакви хобита. Миналата седмица взех едно ръждясало немско длето от Продавалник специално за тая тема, но понеже нямам струг, ми е трудно да направя дръжката. Ти как ги направи твоите?
bulhomes2 - майстор
Мигар па няма да си направиш такъв?
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pTArvTJt5eI[/youtube]
ZEDYCUS - майстор
bimbaeco
Ти как ги направи твоите?
С това от снимката, правен струг, но не от мен. Правих само някои дребни доработки. На бартер го взех, от мен работа, от другия струга. Ако не бързаш към края на октомври ще се качвам да зазимявам вилата и ще ти направя някоя дръжка. Прати размери на ЛС.:partyman:
Изображение
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 29

Тема "Преди и след" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: