• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 21
Всичко за дърводелството
EDI - майстор
Имам да правя две врати за вилата.Започнах с първата и реших да направя една темичка за технологията, така, както аз съм решил да я направя.Нещо като фотороманче.Не знам обаче кога ще ги довърша, ще добавям по малко в темата.Вратата ще е с размери 1930 Х 750 мм.Стандартна таблена врата, с 5 напречника и среден надлъжник.Първо обрах нутовете и перата на дъските на оберфрезата.Как става - минавам с челен фрезер едното перо от нута.после с копирен фрезер, който се води по новата равнина обирам и другото перо на нута.После перото от другата страна пак го обирам с копирния фрезер като се водя по една от фабричните равнини.

Прикачен файл

DSC0340311111111111.jpg Дървения матерал - дъбово дюшеме, дебелина 25 мм, дължина 2000 мм, шрина между 100 и 130 мм.

Прикачен файл

DSC034062222222222222.jpg Дългите страници ще са от по две слепени паркетини.Ширината ще е 180 мм.

Прикачен файл

DSC034053333333333333.jpg Това е фрезера, с който се правят здрави сглобки.

Прикачен файл

DSC03407444444444.jpg Подкарвам първата дъска на фрезата.
Последна промяна от EDI на вт дек 03, 2013 9:07 pm, променено общо 2 пъти.
EDI - майстор
Продължаваме.

Прикачен файл

DSC03408555555555555.jpg
Ето какъв профил се получава на борда.На другата дъска е същия, но огледален.
DSC03408555555555555.jpg (76.58 KиБ) Видяна 6463 пъти

Прикачен файл

DSC0341066666666666.jpg Доближаваме двете дъски.

Прикачен файл

DSC034097777777777777.jpg О, чудо, прилепват идеално.
Последна промяна от EDI на вт дек 03, 2013 9:05 pm, променено общо 1 път.
bimbaeco - майстор
Браво, Еди. С интерес ще наблюдавам процеса. Ако нямаш против, може и аз да пусна няколко снимки на врати в твоята тема. За съжаление нямам снимки от сглобяването, но ще обясня какви методи съм използвал и къде съм срещал трудности.
EDI - майстор
Ето готовия фрезован материал за напречници.Кантовете са ударени с оберфрезата.Отклонението в ширината на 1 метър дължина е 0,1-0,2 мм.Давай Мишо, полезно ще е за всеки.Ще си коментираме и грешките.

Прикачен файл

DSC03399ttttttttttttttttttttt.jpg
DSC03399ttttttttttttttttttttt.jpg (96.16 KиБ) Видяна 6452 пъти

Прикачен файл

DSC033988888888888.jpg
bimbaeco - майстор
Доста хора, с които съм говорил във форума, казаха, че имат намерение да правят врати, затова ще ви покажа какъв е моят опит по темата.
Вратите на първата и втората снимка са правени през 2005 г. Тогава имах само ръчен циркуляр, герунг, лентов шлайф и фреза, затова трябваше да поръчам готов рендосан материал. Сглобките са направени с дибли и лепило „Момент” на „Хенкел” (най-доброто, с което съм работил). Ако си мислите, че конструктивно това изпълнение е слабо, помислете: Първата врата води към външно, неизолирано стълбище, което падна след земетресението и беше на практика външна около 3 месеца. Преживяла е едно наводнение и няма следа от повреда или разлепване.
Вратата на третата снимка е правена със сглобки „чеп” и „длаб”, изрязвани на ръка.
Вратата на четвъртата снимка е сглобена с бисквити № 20.
За тях вече имах повече инструменти и разбичих и рендосах сам материала, така цената им падна доста по-ниско.
Всички врати са с табли, които са сложени във фалцове, изрязани с фреза, а от външната страна ги придържат стандартни Г-образни декоративни профили от дърво (купени готови, за по-малки врати съм правил и свои, но тук реших да ползвам готови). За вдигането на таблите използвах най-обикновен фрезер на Райдър, като за целта му отрязах водещия лагер.
Както се вижда от четвъртата снимка, ограничителите са монтирани повърхностно върху касите. Това улеснява много направата, защото не се налага да се фалцират и касите и крилата на вратите. Освен това така прилепват по-добре - като се отвори вратата, се усеща създадения от движението ѝ вакуум.
Обковът също улеснява изпълнението. За монтажа на тези брави е достатъчна една боркорона и един фрезер за мебелни панти (forstner bit).
Всички врати са оцветени с лазурен лак „Орех”, нанесен с втриване с памучен парцал. Отгоре има по 3 ръце полиуретанов лак.
Касите са масивни. Пантите са вкопани – за мен това е много важно, не само от естетична гледна точка.
Реших да ги публикувам, не за да се изтъквам, а за да покажа, че не е трудно да се постигнат горе-долу прилични резултати без кой знае какви инструменти.

Прикачен файл

1.jpg

Прикачен файл

2.jpg

Прикачен файл

3.jpg

Прикачен файл

4.jpg

Прикачен файл

5.jpg
EDI - майстор
Идеално, Мишо :partyman: .Имаш ръка. :supz: Този стил на работа - най-вече първата врата, е типичен английски и американски тип изработка по отношение на профилите, придържащи таблите.Пък и не само американснки, едно време старите майстори така са правили вратите.Има много различни фрезери с хубави профили за такъв тип рамки.Аз също няма да правя фалц на вратата.Ще я прилепя и нивелирам върху касата, след което ще монтирам рамката върху касата.После ще сложа пантите - ще използвам кован тип панти, намерих едни хубави на AMIG.Нямам нужния инструмент и гледам да си поръчвам четиристранно рендосан материал.После допрешлайфам, ама размерите са готови на заготовките.На оберфрезата мога да намалявам размери на заготовки по ширината, ама не и по дебелината.Лепила ползвам МОМЕНТ ФИКС от скоро и АПЕЛ МАРИН, полиуретановото.Обаче в нашето село да си купиш полиуретаново лепило за дърво си е направо загубена работа, затова си го поръчвам по интернет.
gss - специалист
@bimbaeco колко са дебели касите? и от какъв материал са, че не съм толкова познавач :)
bimbaeco - майстор
И касите, и вратите са от чам. Мисля, че бяха 4 см дебели.
gss - специалист
Ето направата на врата в 5 клипчета:
http://www.youtube.com/watch?v=14xYVyoq ... KvzOGGXSYs
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 21

Тема "Проект и изработка на интериорна дъбва врата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: