• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
griffin - майстор
Колонна бормашина

Историята на това творение на китайската научно техническа мисъл започна преди около 2 години, но тогава нямаше блог така, че ще ме извините за някои по повърхностни детайли от описанието просто снимките са от сега, а не от момента на сътворението.

Както всички неща влезнали в мазето и това се нуждаеше от преработка. Ето приблизителна снимка какво представлява машинката.

Като естествено стандартната маса на машинката е метална с менгеме, което за моите цели не беше много пригодно.

След няколко дневно ровичкане в нет-а стигнах до извода, че дървените масички се закрепват върху металните, но 3 сантиметра от капацитета на бормашината не ми се губеха и реших да го правя както аз си знам, а не както хората го правят и да закрепя масата върху съпорта за металната маса а не върху самата металната маса.

Масата е горе долу с стандартна конфигурация с 2 слота за водача отзад и 2 слота за закрепващи палци в средата. В средата има изрез който се сменя при продупчване. Масата е направена от 2 пласта шперплат 20 и 10 мм като горния слой е 10мм така, че лесно мога да си направя квадратни изрези за центъра като надупча тия които имам. В по дебелото парче шперплат бях направил изрези за болтовете и след залепване на горния слой в него направих допълнителни изрези така, че да се получат така наречените т-слотове. Честно да си призная домързя ме да си хабя фрезата за тази операция. На задния водач има слот който е направен по същия начин само че гърба е от ОСБ а лицевата част от шперплат. Закрепването на цялата маса става на гърба има един издатък който е с формата на два рога и точно копира формата на стъблото на съпорта на масата така че там масата ляга плътно, а за да не се движи самата маса има изрязан отвор който обхваща съпорта на металната маса и с един винт се стяга просто.

Масата в средата има дупка която се оказа че е много удобна когато използвам приставка за барабанна шкурка или когато имам опилки така, че прахоляка и опилките падат под масата където монтирах една кутия за целта. Дано от снимките нещо да е станало ясно но просто не съм снимал в процеса на работа.

След монтажа на масата се оказа, че както винаги нещо е забравено, ръчката за повдигане на масата не се разбираше с масата, за целта разкарах ръчката и заварих 3 гайки размер 17 една за друга, за да се оформи нещо като тръба, сложих един контра винт както имаше на ръчката и от едно евтино гедоре приватизирах камъка 17-ка и ръчката за въртене (тресчотката) така в момента сменям посоката на тресчотката и повдигам или свалям масата. Което поне за мен е удобно т.к мога съвсем леко да охлабя масата и въпреки всичко да я повдигна с ръчката това не беше възможно.

След известно време установих че така наречения дълбокомер на машината е първо монтиран на обратно и освен това е грешно оразмерен т.е не можеше да се ползва. Първо сложих инчова скала която се оказа точна до около 4 см дълбочина но после дава разминаване с реалната дълбочина. Та от известно време мислех по въпроса докато не срещнах пласмасов електронен шублер за около 5 паунда и в главата ми звънна камбанка. С няколко иде в главата почнах да си правя дълбокомер от шублера.

Първо сглобих захвата за самата потъваща колона(стъблото където е патронника) нищо особено дупка с 2 винта изрязана на банцига.

След това направих плъзгащите се части имам 2 неподвижни релси отстрани които са залепени с двойно залепващо тиксо с пяна за корпуса на машината и от горната страна имат палец който да придържа средната част която има палци от двете страни и се движи свободно.

Шублера едното му крило е завито плътно в страничната неподвижна част а централната му част която се движи е залепена с двойно залепващо тиксо пяна за централната релсичка. Централната релсичка е завита за захвата на потъващата част с един винт. И последния щтрих беше добавянето на неподвижна пластинка която просто придържа стъблото на шублера да не се повдига при движение, че леко ми стърчеше и накрая отрязах стъблото на шублера по размера на цялата конструкция така, че да не ме дразни.

Тази история нямаше да попадне тук т.к масата има своите недостатъци и мисля да я преправям, но т.к така и така всички приспособления и доработки в крайна сметка нито са вечни нито са постоянни и винаги има място за подобрения реших все пак да го напиша.

Недостатъците на масата са че при тежък детайл има леко огъване настрани, плота тия слотове се пълнят с боклуци, и вложката в центъра ако не е добре почистено трудно се слага. Идеята ми е да направя маса заимствана от тази на Хйенц (в нета има филмчета) но с подобрения които за мен ще са по удобни.

Предварително се извинявам за терминологични неточности за някои части от машината или сглобки.

следват снимките и както винаги по подредено е в блога
http://woodbg.blogspot.com/2014/03/blog-post.html

Прикачен файл

kol5.JPG

Прикачен файл

kol4.JPG

Прикачен файл

kol3.JPG

Прикачен файл

kol2.JPG

Прикачен файл

kol1.JPG
griffin - майстор
следващите...

Прикачен файл

kol10.JPG

Прикачен файл

kol9.JPG

Прикачен файл

kol8.JPG

Прикачен файл

kol7.JPG

Прикачен файл

kol6.JPG
griffin - майстор
следващите...

Прикачен файл

kol12.JPG

Прикачен файл

kol11.JPG
griffin - майстор
Добавка към щрайхмуса
След като успях да имплантирам шублер на колонната ми бормашина реших, че ме мързи да зверя всеки път каква е настройката на щрайхмуса и реши да имплантирам същия тип шублер пласмасовата версия е доста по добра от целта от металната и с малко настройки успях да докарам грешката до 0.2мм което е доста малко :-). Трупчето към плота на абрихта е залепено с двойнозалепващо тиксо залепен е и шублера в изреза на масата за щрайхмуса. В главата на шублера направих каналче така че да мога да си донастройвам ако има грешка въпреки че шублера има нулиране. Шублера го настроих така, че да показва реалната стойност(машината не може да зема детайли с дебелина под 5мм) така няма да се чудя колко би трябвало да е детайла в момента.
Прикачен файл:
shubler.JPG
griffin - майстор
За тези които им се чете поредна порция доработки този път на настолен циркуляр, в моя случай съчатаване на циркуляра,фрезата(фабрично има добавено място), работна маса с менгеме лифт за фрезата, преправяне на линеалите и разни други добавки които са изникнали в процеса на ползването :-)

ще опитам да наредя по ключовите снимки тука, накрая има линк към описанието.
За съжаление не съм описал всичко в подробности но повечето неща ги има като идеи в интернет само реализацията е малко различна според случая :-).
Прикачен файл:
zero-point.jpg
това беше началния вариант
zero-point.jpg (78.97 KиБ) Видяна 3357 пъти
Прикачен файл:
sn1.JPG Крайния вариант
Прикачен файл:
sn6.JPG линеал
Прикачен файл:
sn9.JPG менгеме
Прикачен файл:
sn15.JPG работна маса
Ако ви се чете подробно тук е по детайло описано
http://woodbg.blogspot.fr/2014/05/blog-post.html
ZEDYCUS - майстор
Каква марка е това, покажи един линк, доста си се заиграл =D> Добре е станало. :partyman:
griffin - майстор
http://www.castorama.fr/store/Scie-circ ... 60006.html
това е машината сори че не съм написал
tanosliven - специалист
Много добре е станало!Аз имам същите ,само че под друго име :-D Някой ден ако ми остане време ще се възползвам от идеите :partyman:
griffin - майстор
Още една модификацийка :)
В общи линии добавих към готовата аспирация добавих сепаратор на тиен. Самата аспирация в корпуса има едно като канал за завихряне на частиците, но целия филтър след пускане моментално се набутва с боклуци за това добавих сепаратора на тиен в съществуващия корпус на аспирацията.Отвора в горния щит е 120мм диаметър при 100 на входящата тръба. Процепа в долния щит мислех да го оставя по тесен тъй като преди самата аспирация включвам стария си сепаратор който доста добре се справя с по - едрите частици, а вторичния сепаратор който е след турбината мислех само да отделя по - дребните частици, но се наложи да уширявам процепа два пъти т.к се усещаше че мотора се товари осезаемо. В момента над горния щит се събира малко прах, но не знам как ще се представя цялата система в времето. Всичко което попадне в чувала долу относително бързо сляга на дъното и не се качва нагоре. Това предполагам може да се добави към всяка аспирация като цената едва ли е повече от 2-5лв :-D .

Прикачен файл

DSCN1174.JPG Снимка отдолу

Прикачен файл

DSCN1173.JPG Снимка отгоре
griffin - майстор
Малко добавки :)
Леко преправяне на една електра така, че да работи го ре долу както ми се иска. Модификациите са по задвижващите валове и приводния механизъм и добавка на някои липсващи части които бяха хванали пътя :)

Подробното описание http://woodbg.blogspot.fr/2015/04/elekt ... c-260.html може на някой да му е от полза.

Прикачен файл

el44.JPG

Прикачен файл

el43.JPG

Прикачен файл

el08.JPG

Прикачен файл

el10.JPG
  • 1
  • 2

Тема "Модифициране на ел. инструменти" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: