• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
griffin - майстор
Модификация на абрихт щтрайхмус
Първо се извинявам че няма как да кача снимките тук но повече от 5 не може.

Повечето от нас нямат достъп до скъпи машини така че идеята ми е да публикуваме тук какво сме модифицирали в нашите машини за удобство моля не коментирайте а само публикувайте модове.

Абрихт щтрайхмус - китайски производство :-) повечето са с сходна конструкция но идеята е една марката няма значение
това е горе долу как изглежда машината отвън в момента.

Първото което пипнах беше бутона за вкл. при изкл се заключваше и трябваше да се вдига капачето което е неудобно, изрязах зъбчето за заключване за да остава незаключен бутона, пак е покрит просто тази червена простотия отгоре не го заключва.

Втория мод се отнася за колелото предаващо движението от вала през късия ремък към зъбните предавки и валовете за подаване на материала колелото и зъбното колело което е зад него проблема е че колелото не е на лагер а е нанизано на оста директно колелото е от алумин според мен а остта от стомана и имат различен температурен коефицент на разширение в следствие на което при по дълга работа колелото заклинваше в остта. С финна шкурка престъргах леко остта на колелото и дупката в самото колело така че връзката да стане по хлабава и да има място за температурното разширение. В следствие на текущия дефект два приводни ремъка дадоха фира а те са дооооста трудни за маниране поне тук.

Закрепване на шкафа понеже всичко при мен трябва да е мобилно а машината когато не е закрепена здраво има тенденцията да мърда върху шкафа си беше закотвена по горния начин. Не исках да губя крачетата на машината все пак.

Следващото е луфт в подаващата маса на абрихта проблема е че при промяна на отнемането краищата на масата не бяха на еднакво разстояние и трябваше леко почукване. Добавих прижини на настройващия винт които осигуряват постоянен натиск на масата и гпре долу отстраняват проблема, по силни пружини биха действали по добре но това имах.

Мод на масата на щтрайхмуса, проблема ми беше че винаги се чудих къде да пъхна точно материала и трябваше да се навеждам за да виждам какво правя и на изхода поддържането на по дълъг материал беше проблем а няма кой да ми придържа ето масата която напъхах върху оригиналната масичк на машината. Плоскостта има ограничители за ширината вътре за да не отива материала към винтовете от едната страна има винтове оставени за да може да се вади масата при необходимост. Масата е закрепена към основната с две скоби които осигуряват да не мърда на никъде. Чамовите летви са за стабилност на ПДЧ-то едните са залепени и заковани другите само завинтени.

Преправих лапите за натискане на материала като им добавих гума за обувки залепена с хелметекс за по добро сцепление.

Преправената маса трябваше да има и преправен показалец за вис. на дъските добавих линихка с двойно залепващо тиксо и плексиглас закрепен на едно трупче отстрани на маса, трупчето има изрез за да се регулира палеца а линийката може да се премести т.к е с тиксо закрепена така и така.

Всички чаркове на машината са смазани с суха смазка а плотовете са натъркани с малко восък за по добро плъзгане.

Моля не пишете коментари или мнения а само модове, ще публикувам по нататък още неща и ще моля модовете да трият коментари за да не се разводнява темата.

Съжалявам за сгрешените линкове на снимките постнах снимките по долу отделно, темата я има отделно изнесена в блог който поддържаме с колегата bimbaeco и се надяваме да го уширим като информация :)
Последна промяна от griffin на вт яну 14, 2014 10:29 pm, променено общо 1 път.
griffin - майстор
Ще кача снимките на ръка ама не знам как да ги добавя накуп

Прикачен файл

masa 6trahmus.JPG

Прикачен файл

kolelo-zapywane-remyk.JPG

Прикачен файл

kolelo-zapywane.JPG

Прикачен файл

buton.JPG

Прикачен файл

img1.JPG
griffin - майстор
следващите

Прикачен файл

zakrepwane na masata otdolu.JPG

Прикачен файл

pokazatel na debelinata.JPG

Прикачен файл

padowe za butane.JPG

Прикачен файл

obirane na lufta plota.JPG

Прикачен файл

masa 6trahmus2.JPG
griffin - майстор
следващите

тука е описано както исках но не успях ако някой го иска по подредено съжалявам за снимките http://woodbg.blogspot.com/2014/01/blog-post.html
Ако модераторите си решат да изтрият линка.

Прикачен файл

zakrepwane za shkafa.JPG

Прикачен файл

zakrepwane na masata otdolu2.JPG
griffin - майстор
Банциг-модификация(побългаряване)

Така как да започна, в един момент реших да си купя банциг евентуално за разни дребни дейности. Нямах желание да се ръся сериозна сума за някакъв по марков, а масовите модели които гледах по магазините бяха от порядъка на 110-130 евра и реших да потърся машина на старо. Намерих модел на старо за 80 евро който горе долу изглеждаше сносно(марката естествено напълно неизвестна) и го взех по това време не знаех трябвали нещо спец да гледам пуснах го работи и го взех.

Първия проблем беше лентата, предишния собственик какво беше правил не знам но лентата се беше опирала в предпазителя и в други части на корпуса и съответно зъбите бяха тъпи. Първа задачка заточване на лентата колкото мога. Поиграх си с настройките на водачите които са отвратителни и горе долу докарах лентата да върви така че да не се трие.

Реших да подобря параметрите на банцинга 8 см височина ми се сториха малко та поизрязах леко предпазителите които влизат в тялото на банцига така че да не закачат колелото при прибрано състояние и така успях да вдигна височината на рязане от 8 на близо 12 см. Сложих четки за почистване на колелата (четки за зъби) от които само едната оцеля другата беше изгубена при ремонтите.

Монтирах си осветление от старо USB заредно което беше на дебел кабел като лампа встрани но в крайна сметка се прецакаха диодите и в момента съм имплантирал рейка диоди на корпуса които осветяват точно зоната на подаване.

След това забелязах че при работа лентата се гъне съответно я затегнах, а тя от своя страна почна да бяга по колелата, каквото и да правех не успях да я укротя и в един прекрасен момент се скъса механизма който държи горната ролка беше алуминиев детайл като пантичка на който се захващаше горното колело и винта за опъване и точно на пантичката се спука. Та почесвайки се по главата и мислейки защо дадох тия 80 евра реших стигнах до извода че без побългаряване няма да се мине. Успях да заваря криво ляво подобен детайл от шина, няма го действието което имаше пантичката но основните настройки останаха повдигане в ляво в дясно и в долната част. Така горното колело може да се регулира.

Известно време го ползвах така, но в един момент установих че гумите са нацепени - справка в интернет ме отказа от идеята за нови гуми и наскоро бях гледал как матиас преправя подобен банциг с изолирбанд но той сложи 3 слоя на колелата. След като разкарах гумите се оказа че има доста голям улей където е лежала гумата и трябваше да запълня празнината, а поради липса на друг материал използвах изолирбанд, може би по 3 малки ролки на колело. Но колелата се получиха равни или почти равни отгоре не успях само с изолирбанда да докарам бъчво образна форма. Реших да ги понамаля и оформя но с шкурка ставаше бавно и ги струговах с плоско длето на място(лентата я обърнах за горното колело да не се окълцам) нямаше как да го направя иначе. При долното колело стана лек фал и направих едно колямо клъцване. Поради по големите колела в момента лентата леко се измести в дясно но пипнах водачите и в момента придържат лентата нормално.

Старите гуми прибрах за всеки случай ако някой ден реша да си търся и ми затрябват за размер.

Прикачен файл

planarnost.JPG

Прикачен файл

plo4a za koleloto.JPG

Прикачен файл

kapacitet.JPG

Прикачен файл

otwytre.JPG

Прикачен файл

wid.JPG
griffin - майстор
следващите, съжалявам за неформатирания вид ама тук толкова мога да го сътворя :)

Прикачен файл

se4enie bandaji.JPG

Прикачен файл

stari bandaji bandaji.JPG

Прикачен файл

bandajirano kolelo.JPG

Прикачен файл

udar.JPG
ZEDYCUS - майстор
Грифин направи си нови водачи за лентата с лагери и ще се родиш. Справка тук-- viewtopic.php?f=18&t=32356
griffin - майстор
Видял съм го това обаче отдолу е мнооого тясно имам лагерчета нямам обаче толко време :-).
Иначе темата я знам :-) но и с текущите се понася.
markov_75 - специалист
Да я бях видял та я тема преди да си продам китайския щрайхмус.Този на колегата е станал много добре! :supz:
griffin - майстор
Добавка към снимките на щрайхмуса. След всичкото мислене и ръчкане забравих че приемната кутия за стружките няма да стане за режим абрихт така, че се наложи да се донаправи и това, следващите снимки мисля, че са показателни. Кутията се монтира само като се плъзне на плота и се вдигне леко плота, ключа за сейфти който се включва при монтирана приемна кутия просто го шунтирах.

Прикачен файл

priemna-kitiq3.JPG

Прикачен файл

priemna-kitiq2.JPG

Прикачен файл

priemna-kitiq1.JPG
  • 1
  • 2

Тема "Модифициране на ел. инструменти" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: