Всичко за дърводелството
манихеин - специалист
Благодаря!
griffin - майстор
Бисквитките по скоро ще са ти полезни за дълги слепвания примерно да слепиш пано дълго 1,50 и после да го нарежеш на страници(за да пестиш стеги). Ако лепиш сяка страница отделно те са относително къси и бисквитките само ще ти усложнят процеса и ще го оскъпят. Ако лепиш една страница от две летви за да получиш ширина като си подготвиш летвите на машините с ръчно ренде леко вземи само в средата на двете страници които ще се лепят. Трябва да се получи нещо като дъга. По тоя начин ще ползваш само една голяма стега за центъра за да събереш сглобката. Ако ти се плъзгат детайлите може да ръснеш малко сол 10на зрънца дето си намазал с лепило, тя ще се стопи после. Вземи си теги на които може да легне детайла докато се лепи тръбни примерно или си направи сам(вариант е да си направиш плоскост с клинове че детайлите са еднакви). И евентуално за уравняване ползват и две летви отгоре и отдолу на детайла хванати с стеги които държат детайла в една равнина. Щом детайлите са с горе долу еднаква ширина имаш доста варианти. Според мен няма смисъл да се хвърляш на бисквитките :-D
Илчо Илиев - майстор
манихеин написа:
Колеги, за да не отварям нова тема, задавам въпроса си тук. Какви съединения ползвате при слепването на детайлите (става въпрос за изработка на кошери)? Досега набивах дълги пирони по равно в двата детайла, но никога не успявам да ги напасна точно, така че плоскостите се разминават, и следват едни мъки, не е за разправяне.
Колега, в началото на темата писахме за тези неща,но ..нека пак повторим...
При нас това се прави чрез нут и перо/чуждо парче/...
Напасват се детайлите, да прилепват идеално(лице и кант), на фрезата се прави нут 6мм и дълбок 12,5-13 мм на канта който ще се слепва, маже се с лепило и се набива перо-летва с размер 5мм/25мм и дълга...колкото е детайла,слепваш другия детайл, стягат се на "магаретата" или със стяги...
В зависимост от околната температура съхнат 15-20 мин лятото и 3-4 ч зимата, трябва да се има в предвид,че тези лепила мръзнат ...
С ''бисквитки'' е същата работа,но струват пари,а перата ги правим от отпадъчни летви,а ако нямаш фреза, нута става и на циркуляр,но трябва да сложиш или фрезер 6мм или да правиш ''пиян ''трион..
griffin ти е дал доста добри съвети,които малко майстори биха споделили..
манихеин - специалист
Прочел съм внимателно цялата тема, и още доста покрай нея, преди да попитам конкретно. Виждал съм на стар кошер и нута, и перото как са се разсъхнали и за нищо не става кошерът, освен за горене! Чел съм и мнение на колегата griffin, че при съвременните лепила дори не са необходими пера или дибли. Опитвал съм се да скърша слепени детайли - дървото се пука на друго място, а не на мястото на слепване. Но все пак реших да попитам, тъй като има хора, повече знаещи и повече видели от мен. Благодаря на всички за съветите!
griffin - майстор
Колега виж само и за лепилата, т.к кошерите са за така да го кажем външна употреба :) стандартното лепило за дърво не може да се разпадне(не че е задължително де), но по принцип продават лепила които са водоустойчиви, преди време бях попадал на такова на лидъл което е изглежда като ц200 пак. Еди и другите колеги ползват полиуретанови лепила, но пък там не знам пчелите дали ще ги харесват. Тайтбонд съм виждал че имат някакво лепило за външна употреба, но честно казано не ми се е налагало да експериментирам и ме съм много запознат специално с тая част :). Според това което съм чувал дори стандартното лепило би трябвало да може да издържи на цикли мокрене съхнене без да се наруши сглобката, ако ти се занимава може да пробваш да експериментираш. Киснал съм четки с стандартно засухнало лепило в вода и след няколко дни лепилото действително се отделя но това е при постоянно потопен детайл.
kendal - специалист
Искам и аз да споделя нещо за лепилата- това което се води поливинилацетатно мисля че беше, разрежда се с вода ,не става много за външна употреба,затова преди 8 години като ми се наложи да направя кошери за колега ползвахме полиуретаново лепило като детайлите ги лепих без пера,дибли и бисквитки ,рендосвах ги на абрихта и направо лепих до ден днешен колегата няма проблеми с лепилото ,не е забелязал да вреди на пчелите и няма разпаднати сглобки,колкото за диблите и бисквитките както по-горе колегата Griffin отбеляза ползвам ги за дълги детайли по скоро да не ми се разминават отделните летви отколкото за здравина ,това е от мен желая успех.
smaili_73 - напреднал
Ако сглобяваш правилно кошера и най калпавото лепило ще издържи доста, имам предвид
дане засрещаш залепеното във ъглите при зглобяване на страните а да се разминава
поне със 5 - 6 см. и със поедна въдия помагаш много за здравината на лепилото. Но всепак има разлока
от лепило до лепило.
bimbaeco - майстор
Прави ми впечатление, че доста хора се притесняват да слепват плоскости, защото мислят, че са нужни един куп машини и едва ли не индустриално оборудване за целта. Не е лошо да имаш абрихт, щрайхмус, бисквит-машина, Фестул "Домино", специални фрезери за сглобки и какво ли още не, но НЕ Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО.
Достатъчно е да се купят калибровани дъски (дори когато са с разлика в дебелината +/- 1 мм не е проблем). Единствената тънкост е да се изправят кантовете. Става много лесно само с ренде
Ако ви е страх, че няма да докарате правия ъгъл, може да си сложите линеал на рендето:
https://www.youtube.com/watch?v=ysLZIKglizE
Ако рендосвате дъските две по две както ще ги разположите при лепенето, даже не е нужно да търсите прав ъгъл, защото ъглите се допълват до 180 градуса (кой помни геометрията от шести клас :-D ):
https://www.youtube.com/watch?v=DEKz73ew-Tw
Както вече казаха преди мене, лепилото дава по-яка връзка отколкото връзката между самите влакна, така че бисквитките, диблите и чуждите парчета са само за подравняване при лепенето. Ако стегнете плоскостта, може да минете и без тях даже. За да не съм голословен, ето малко снимки от нещо, което правих днес:

Прикачен файл

1.jpg

Прикачен файл

2.jpg

Прикачен файл

3.jpg

Прикачен файл

4.jpg
kendal - специалист
Съгласен съм с колегата Бимбаецо,само да не забравяме за колко детайла става въпрос при изработката на серия от десет кошера, доста по бързо става с абрихта,само като си помисля какво бутане ме чака ако трябва да ги изработя с ренде направо не ми се мисли.То колегата не е споменал колко кошера мисли да направи пък ние си споделяме разни идеи :lol: .
bimbaeco - майстор
Затова казах, че е хубаво да има машини, но не е задължително. Ако ще правиш серия, значи си индустриалец :-D и ти трябват машини. Ако работилницата ти е тераса и имаш бюджет от 100 лева, едно ренде, трион, длета и бормашина стигат. Хубавото на дърводелството е, че е достъпно.

Тема "лепене на детайли-как?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: