Всичко за дърводелството
schuldiner - майстор
Не мисля, че е правилно да има врата там. Като чуя за врата върху стълби и ме заболяват ребрата... Ако е само да не ти бяга топлият въздух докато отваряш към стаята, и завеса върши работа. Тежка, колкото може по-плътно до стените, ама не е фатално и да не е, щом коридорът не се отоплява. Поне може да опиташ - релсата се монтира за минути, кукички на някое вълнено одеяло за проба, а ако не ти хареса, пак за минути разваляш и нищо не си личи.
Ivo_Dinkov - специалист
Малко да из-архиелогствам :)
Продължавам да си блъскам главата с довършителните работа по моята къща- повечето ги реших успешно досега, но една стена, на която ще се монтира врата ми се 'опря'.
Ситуацията е следна- вътрешна стена от тухли-четворки, при която предишния собственик се е престарал и я е изолирал с вата двустранно + двоен картон. Стената е цифром и словом 44.5см дебела. Никакъв шанс да монтирам стандартно каса с врата (до 30см са предлаганите на пазара интериорни врати). Гледах разни декорации и чупки за стесняване около отвора, но бих се радвал да дадете предложения. Ето и две снимки:

Прикачен файл

187518755_171661034777623_8061249348151328560_n.jpg

Прикачен файл

187150371_175238447838288_8758549208749095905_n.jpg
chapara - майстор
От страна на пантите с перваз, от другата с обръщане до касата.
Ivo_Dinkov - специалист
Точно така си го мисля и аз :partyman:
Само уточняващ въпрос (страната на пантите ще е до домофона. Тези 4-5 см кухина между картона и тухлите дали да не ги 'запълня ' с още един профил, за по- здраво захващане на касата или да не се занимавам с глупости?
chapara - майстор
Ще преместиш домофона от страната на бравата, еленентарно :roll:
Ivo_Dinkov - специалист
Последен тъп въпрос по темата :-D
Знам, че по изисквания за безопастност, вратите трябва да се отварят навътре към помещението, обаче в моя случай най-комфортно ми се струва вратата да се отваря навън (към колекторната кутия на подовото). Обмислям вариант и с плъзгаща врата, разположена от страната на коридора, което ще ми спести всичките тези главоблъсканици- разумно ли е да се отваря навън вратата и какво ви е мнението за вратите на релса?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет май 21, 2021 8:41 amIvo_Dinkov написа:

Знам, че по изисквания за безопастност, вратите трябва да се отварят навътре към помещението,
За безопасност, врати се отварят ПО натиска. Като стане навалицата, да не блокират . Как е написано в закон е друга бира. Пък и се отнася за обществени врати. Вкъщи си правиш каквото искаш. Е, за входна врата има други съображения, та което надделее
lyubohar - майстор
Навремето ако искаш да си монтираш газов бойлер в банята първо те караха да си направиш вратата да се отваря навън.
Сега всеки си прави както си иска!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пет май 21, 2021 10:11 amlyubohar написа:
Навремето ако искаш да си монтираш газов* бойлер в банята първо те караха да си направиш вратата да се отваря навън.
Сега всеки си прави както си иска!
Трябва да се мисли. Помните ли нещастието с онази детска дискотека. Вратата се отваряла навън, предвидена за навалица отвътре навън. А навалицата била отвън навътре и ... По уестърните, вратите на баровете са летящи.
Входна врата се отваря навътре, заради по-доброто заключване, скриване н апанти и прочие изисквания на сигурността. Дворна порта се отваря навътре, за да могат обитателите да си отворят въпреки натрупания отвън сняг

В моя дом всички врати се отварят към стаите, заради теснотията, да могат да си стоят постоянно отворени без да пречат крилата им. Но съзнавам, че е опасно за баните, каквито са миниатюрни, ако някой припадне вътре, няма да има изваждане
На няколко пъти пиша до Кауфланд, вратите на към тоалетните им са тежки и се отварят навътре... А е лесно да бъдат летящи. Голяма файда, че са огнеупорни, ако бъдеш заклещен вътре в тясното без излаз...
Та, вкъщи си правете каквото ...

*Аз помня, че НЕ разрешаваха газовият бойлер да е В банята... Всичките, които съм виждала, бяха монтирани в коридор, с отдушник..
cvetomir_77 - специалист
До преди 5 години (преди да напусна България) за обществени сгради изискванията бяха, вратите да се отварят НАВЪН. Съмнявам се да са променили закона. Иначе в къщи всеки си прави това което му е удобно.

Тема "Монтиране на врата и каса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: