Всичко за дърводелството
blackrapter - напреднал
Здравейте искам да подравня страните на 2 дъски с цел залепване една за друга, но винаги единият край е по изрязан от другия и дъските не пасват добре.След доста унищожени дъски установих че средата да дъската е отнета по малко отколкото краищата и се получава лека дъга.Местих разклинващия нож наляво надясно, когато е по навътре от диска средата е леко изядена спрямо краищата( получава се лека дъга навътре) когато е по навънка от диска се получава обратното средата на дъската е по изпъкнала спрямо краищата.Отварях задната страна на линеала с 1мм повече от предната, общо взето пробвах всякакви начини за които се сетих и резултата винаги беше незадоволителен, и не мога да разбера откъде идва проблема.Диска е чисто нов CMT 3.2мм видиран. Машината е китайска 5 операционна RAIDER

Прикачен файл

9.jpg

Прикачен файл

8.jpg

Прикачен файл

7.jpg

Прикачен файл

2.jpg

Прикачен файл

1.jpg
blackrapter - напреднал
Ето я и машината

Прикачен файл

6.jpg

Прикачен файл

5.jpg

Прикачен файл

4.jpg

Прикачен файл

3.jpg
shotik - майстор
Според мен ,това ,че прокарваш дъските на ръка,само по ограничител,се получава някаква разлика в среза.Аз бих направил следното : ще долепя двете дъски една до друга ,може да им лепна тиксо и точно по допиращите се места ,ще мина едно рязане,както се прави с трион - пасвател и може да се предположи ,че вече двете части ще са с еднакъв ръб.Но трябва да имаш достатъчно ширина и дължина ,за да може да изкараш необходимия размер от слепеният материал.
blackrapter - напреднал
shotik написа:
Според мен ,това ,че прокарваш дъските на ръка,само по ограничител,се получава някаква разлика в среза.Аз бих направил следното : ще долепя двете дъски една до друга ,може да им лепна тиксо и точно по допиращите се места ,ще мина едно рязане,както се прави с трион - пасвател и може да се предположи ,че вече двете части ще са с еднакъв ръб.Но трябва да имаш достатъчно ширина и дължина ,за да може да изкараш необходимия размер от слепеният материал.
става въпрос за около 1000 дъсчици 500х80мм така, че по описания метод ще е доста трудоемко
bimbaeco - майстор
Ако кантът на дъските е крив, колкото и пъти да ги минаваш на циркуляра, все ще си е крив. Или ги изправи най-напред на абрихт, или използвай нещо такова viewtopic.php?f=35&t=44049&start=20. Идеята на приспособлението е, че ти дава гарантирано прав ръб, който да се регистрира по линеала.
За мен това е единственото обяснение на проблема. Ако разстоянието между линеала и диска е еднакво в началото и в края на диска, такова нещо се получава само ако дъската си е била крива още в началото. Делителят трябва да следва контурите на диска с точност. Ако стърчи навън или е хлътнал навътре, от него няма смисъл. Аз не използвам такива устройства на циркулярите си, но това е лично мое решение. Ако се чувстваш по-сигурен с него, го остави, но гледай да е идеално подравнен спрямо диска.
Тоя трик на Шотик е хитър, но е подходящ по-скоро за напасване на място с ръчен циркуляр. В работилницата си длъжен да си калибрираш машинте да работят точно без да се налага да правиш такива фокуси.
Последна промяна от bimbaeco на съб мар 01, 2014 9:35 pm, променено общо 1 път.
shotik - майстор
Аз не съм предполагал ,че ще прави толкова много дъски,наистина ще трябва да калиброва някак си машината или да веме идеи от други материали и клипове.

По този начин съм си правил сандъците от дъски или шперплат,майстора ме накара да скова сандъка ,да му сложа дъната и тогава на определено място ,до където ще е капака,го срязах на циркуляра и така съответните ръбове са еднакви.После се издълбават места за пантите и от вътре се заковават тънки летвички,за да се уплътни капака .
Илчо Илиев - майстор
Така няма да стане...
По принцип , за да слепиш дъски по кант се рендосват, но може да стане и на циркуляр,НО на каретка...
Този гребен в случая само ти пречи, малко или много той надстърча и влияе на среза...
Гледам,че имаш канал за каретка,виж из тубата има доста клипове как става най-лесно и си направи..
shotik - майстор
Защо не подготвиш примерно десет дъски,да ги наредиш една до друга и да ги стегнеш със стяги и като цяло тяло да ги минеш на абрихта,така ще се получат по-равни страни.Ако трябва може и от другата страна по същия начин да ги изгладиш ?
griffin - майстор
Колега гледам че е правен разклинващия нож, поне от моя опит тоя нож трябва да е по тънък от диска при мен фабрично беше малко по дебел и се наложи да го пиля. Добре е да натъркаш леко линеала и плота с восък за да върви по леко материала. Може да си направиш притискателни палци или така наречения feather board които да притискат дъската към линеала и към плота така ще минимизираш мърдането на дъската при рязане. Варианта с доп водеща също е приложим който бимбаеко е предложил. Ако просвета между двете дъски не е много голям може да ги залепиш така като при лепенето с стегите да дозатвориш луфта. Може да си проверидиска дали на един и същ зъм в завъртян в предно и в задно положение разстоянието е еднакво между зъба и линеала - може да има леко биене. Провери си и правия ъгъл за всеки случай. А и диска дали е перпендикулярен на плота ама това е след като провериш правия ъгъл :-) че навремето с един китайски прав ъгъл какви приключения имах :-).

Последния трик който мога те те посъветвам е залепяш двете дъски с двойно залепващо тиксо и минаваш страната която ще се лепи съвсем леко така и да има отклонение то ще е огледално и дефакто ще се допълни дефекта от едната дъска с дефекта от другата(това може да се прави и с ренде) минават се само страните които се залепват но едновременно за да се нилира дефекта. Дано ме разбереш иначе трябва да търся клипчета.
blackrapter - напреднал
Загладих канта на дъските на абрихта и при разбичването първата дъсчица излиза перфектна, но на остатъка от нея канта е отново крив и реших проблема като я разбича 3 4 мм по-широка и после я завъртам с правата страна към линеала и отнемам тия 3 4 мм.Така ми се струва най-бързо и най-лесно.Ще се помъча да направя приспособлението за разбичване на bimbaeco но в момента нямам парче паркет.Луфта не е много голям и стягите го прибират, но не остава ли напрежение по този начин и след време да се сцепи.А канала на плота е правен на ръка с оберфреза и не е идеално прав на места е по-широк и летвичката хлопа трябва да помисля за някаква алуминиева релса 6х15мм някой има ли идея откъде мога да намеря такава?Разклинващия нож ако е по тесен от диска дъската когато стигне задния край на диска опира в него и той отнема част от нея затова съм го направил 0.5мм по широк от диска. Заводския разклинващ нож е 2.5мм а диска е 3.2 когато съм с него средната част на дъската е одялана от задната страна на диска

Тема "проблем с циркуляр" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: