Всичко за дърводелството
Hursa - майстор
Явно досадих с темата си в раздел металообработване. Но да попитам тук. Крилото на вратата е рамка (скара, решетка) от профили на която е заварен лист ламарина 2 мм, едностранно от външната страна (вратата се отваря на вътре). Преди това на абкант по вертикалата листа е огънат от страната на пантите и страната на бравата, като обхваща рамката на крилото. Листът ще стърчи около 18 - 20 перпендикулярно на крилото, от страната на пантите и бравата. На долния и горният ръб също ще са заварени ленти ламарина също стърчащи 18 – 20 мм, оформяйки правоъгълна рамка от ламарина около металната рамка на крилото. Идеята ми е, да се направи рамка (скара) от масив дебела 20 мм (вероятно от бук), за която да се хване лист МДФ – 8 мм. Листът МДФ е по широк от металното крило оформяйки фалц от страната на пантите и бравата. На този фалц ще е залепено уплътнение. Рамката (скарата от дърво) ще ляга на металната скара отвътре на крилото като се захваща, мисля, с видии през предварително пробити отверстия в ламарината, тази част която стърчи :) Възможен ли е друг вариант на закрепване позволяващ лесен монтаж и демонтаж? На МДФа от страната на рамката в пространството между летвите на скарата ще е залепен фибран 20 мм.
Въпросът ми е как да закрепя МДФа за скарата? Дали ще е достатъчна дебелината на скарата за да държи видиите и цялата конструкция? Освен това листът МДФ ще притиска уплътнението към касата на вратата. (Дано съм успял да обясня какво искам да направя:))
На металната каса на вратата, мисля, да са залепени ленти от МДФ. С какво може да се залепи МДФа за метала? Ако закрепването е само с лепило, достатъчно здраво ли ще е? Или по добре да се захване със самонарезни видии за профилите оформящи касата?
Продават ли се летви от бук, с дебелина 20 мм. Ширината не е от значение, но да е поне 40 мм. Също ми трябват и летви с дебелина 15 мм и ширина поне 30 мм. Мога ли да намеря такъв материал?
И още един въпрос: Някой срещал ли е конструкция на врата от масив обкована с метал?
joroantonov - специалист
Може да хванеш всичко с винтове към вратата, а от другата страна затваряш с платно само на лепене. Самото залепване може и със силикон може и с полиуретанново лепило, каквото си избереш.
marian1 - майстор
А защо искаш да можеш да демонтраш? 4 точкова брава ли ще слагаш? Ако не - не ти трябва излишно усложнение. Имам подобна врата - но е с фолио под което всичко е хванато с видии и шпакловано от едната страна и с глухи декоративни гайки от другата. Но ти искаш да не се виждат, което усложнява нещата.
Относно изолацията - ползвай вата - по плътно ляга в рамката - при мен са 2 пласта и влизат с натиск - почти нищо не се чува през нея а съм на 1 етаж ( освен асансьора) Ако звъниш от вън - не разбираш дали си звъннал :-D ( изкъртиха ми звънеца от натискане ей)
При мен уплътненията са на касата. Аз я правих допълнително от пдч 18мм. Оставих луфт между вратата и касата 5 мм и сложих 2 реда уплътнения 7 мм - затваря се като хладилник :cool: За твоя случай, за да не се виждат винтове - можеш да залепиш листа към ламарината с някое лепило но да сложиш някой скрит шиш (шпилка) -който да държи против пропадане листа. А за отвътре комбинация от шпилки стърчащи от рамката плюс някой друг скрит в дебелата 20 мм винт с фрезенк - отгоре залепи фурнир на главите и всичко е замазано. Или със замба си накови шапки за да скриеш винтовете.
В зависимост колко бук ти трябва - мислил ли си за парчета паркет - една връзка може да ти свърши работа а има на различни размери и е подходящо подготвен.
Hursa - майстор
Трябва да е разглобяема вратата, тъй като бравите са в самото платно без челни планки. Така също лесно ще се ремонтира тристранното заключване. Също така ще има електроника и блокиратори монтирани в крилото. Друго което ми харесва при разглобяемата врата е че ако реша да променя видът и или ако се издраска декорацията може лесно да се замени. Монтаж декорацията на скара избрах защото така ще увелича дебелината на крилото, ще се образува изцяло „топъл” контур заедно фалца на крилото, залепената на него изолация и первазите залепени на металната каса изолиращи от металната конструкция. Така ще има повече от 20 мм изолация до ребрата и рамката на крилото които са кухи, изолация 50 мм вата ще има само между ребрата. Според мен така чувствително ще се подобри и шумоизолацията, особено ако вместо фибран използвам шумоизолиращи платна от пенополиеритан. Някой закрепят декорацията на метален фалц, но той в случая ще бъде дори по сложен за реализация. Отвън ще има, по идея, подобна разглобяема конструкция, но скарата няма да се хваща с видии, а ще се придържа от огънати профили ламарина захванати за перпендикулярните на крилото пера с винтове за метал. За отвътре ме притеснява дали 20 мм дебелина на скарата ще е достатъчна ли да държи видиите. Особено ако не се използва бук, а друг по достъпен и евтин материал. Дали след време няма да започне да хлопа. Как да закрепя скрито 8 мм МДФ за скарата. Само ако е залепено дали ще е здраво.
За пакет не съм мислил. Не знам с каква дължина са летвите. Мислил съм за летви от дъбова ламперия, но не знам, ако ръбовете им са направени на - как го наричате - кнут перо, май няма да стане. А иначе гледам, че има и 20 мм и 15. Трябват ми летви с правоъгълно сечение.

Тема "Обличане на метална врата." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: