Всичко за дърводелството
ZEDYCUS - майстор
Отдавна се каних да подменя плотчето на стойката(Спарки сп43) за пробиване на панти, разду се талашита и се разбиха дупките на винтовете които държаха опората .
Понякога се налага за различни панти тя да се мести на различно разстояние от центъра на фрезера за панти, а и за да я използвам за пробиване на сглобки -отвора за евро сглобката(охлюва фи15мм) и реших да го направя с Т канали лесен реглаж. За каналите използвах парче от турски профил за горно водене на плъзгащи врати, за опора някаквъв попаднал ми профил от дограма май. За плот използвах МДФ-25мм, обкантен с летви от липа.
На чугунената основа на стойката нарязах резба 8мм и на МДФ-плота залепих мебелни втулки М8мм, закрепих ги с парчета шпилка м8, че за глава на болт няма място в отливката на основата. Лакирах мдф-а с двукомпонентен полиуретанов лак за паркет, след изсъхване не се драска въобще с нокът. Та взех, че с него лакирах и плота за настолната фреза , която още не съм довършил. :lol: Идва и за нея време.
На опората залепих метални линийки, трябват ми още две които ще са под нея за да се мери разстоянието до центъра на фрезера. Това е общи линии, ако съм пропуснал нещо питайте. :partyman:

Прикачен файл

DSC04984.JPG

Прикачен файл

DSC04985.JPG

Прикачен файл

DSC04989.JPG

Прикачен файл

DSC04995.JPG

Прикачен файл

DSC04999.JPG
ZEDYCUS - майстор
Под врътките на опората в профила набих трупчета, да не се смачка при стягане. Ето и почти крайния резултат, останаха две линийки да намеря още. :partyman:

Прикачен файл

DSC05001.JPG

Прикачен файл

DSC05003.JPG

Прикачен файл

DSC05036.JPG

Прикачен файл

DSC05037.JPG

Прикачен файл

DSC05040.JPG
ZEDYCUS - майстор
Намерих евтини линии от един сайт за технически пособия-KASSA. По турски лиценз правени в Китай, хубави се оказаха, двустранни са и имат деления през 0,5 мм от едната страна(до 4-ия см), широки са 15мм- дебели 0,8мм, неръждавейка, трудно се шмиргеловаха.
Наложи се да ги намаля до 13 мм за да влезат в канала. :partyman:

Прикачен файл

DSC05051.JPG

Прикачен файл

DSC05050.JPG
bimbaeco - майстор
Браво, Ванка. Много прецизно работиш.
И аз имам такива линийки. Много съм доволен. Деленията не са просто боядисани, а са гравирани в метала. Като за тия пари са супер.
ZEDYCUS - майстор
А прецизно не чак , линиите ги лепих и разлепях два пъти. Правих първата настройка на центъра на плотчето с една бормашина, която впоследствие смених и се оказа, че с новата центъра бяга с 2 мм и ай наново. :lol: :partyman:
nikolson - майстор
Я да се запиша и аз, че идеята ми грабна вниманието. Браво за изпълнението. Виждал съм такава шукария на KREG за луди пари. Твоята на вид е направо слънце. :partyman:
ZEDYCUS - майстор
Чакам стругар да ми довърши два фланеца и ще сглобя едно друго приспособление за правене на канали в дърво-така наречения MORTISER за обикновена настолна бормашина.
Изображение
Длетата ги взех от Англия преди месец. Изображение Като го събера ще постна снимките в тая тема. :partyman:
bimbaeco - майстор
Трябва да знаеш, че съм последния човек, който ще каже "това няма да стане", но имай предвид, че тия машини изискват върху длетото да се упражни много голямо усилие, за да прореже отвора. В този смисъл не знам дали стойката ще издържи и ако издържи - дали ще ти бъде удобна. Ако не е късно, предвиди някаква възможност фланците да могат да се адаптират към колонна бормашина, та ако се окаже, че така е трудно, да не се налага да правиш нови, ако някой ден си купиш такава (вчера гледах в Продавалник една доста прилична за 140 лева).
http://prodavalnik.com/bor-mashina-i44292703
Даже май е Дрейпър :yawinkle:
Междудругото, ако не се лъжа, Професионалиста май от този човек си купи неговия мортисър.
ZEDYCUS - майстор
Мишо, не съм се изразил правилно с израза настолна бормашина, нямах предвид стойката на Спарки-СП43, а подобна бормашина като този Драпер дето си показал. Фланците съм ги предвидил за нея, само ме е страх дали ще ми стигне височина от долната маса за приспособлението. Чизлите са доста дълги. Ако стане така, мисля да сменя стержина на бормашината с по дълъг такъв.
Моята я взех преди време от битака в Пазарджик. Изображение
bimbaeco - майстор
Извинявай, бях забравил, че я беше показвал тая машина. Понеже написа в темата за стойката, по инерция реших, че говориш за нея. #-o

Тема "Приспособление за пробиване на отвори за панти и сглобки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: