Всичко за дърводелството
film - специалист
Здравейте. Днес ходих в един цех, защото ми трябват няколко дъски за каса на врата, но ми казаха, че имат само боров материал и не е сушен. И общо взето служителката не можа да ми обясни дали може да се използва за каси или врати. На мен ми се струва, че няма да може да го ползвам, но искам и мнението на специалистите.
vvg - специалист
Ако не искаш след няколко месеца да повториш същото упражнение,не полэвай сурови дъски с голяма влажност....

""Влажност:
Влажността на дървесината се определя от съдържанието на вода, изчислено в проценти по отношение на въздушно или абсолютно сухата й маса. Бива три вида: капилярна – в порите и в капилярите на дървесината, хигроскопична – в клетъчните стени, и химически свързани с дървесината. Високото водно съдържание затруднява обработката на дървесината, намалява нейната якост, създава условия за загниване и други промени. В зависимост от влажността дървесината се разделя на сурова – със съдържание на вода над 35 %, въздушно суха – над 10 до 15 %, и стайно суха – около 10 %.
Набъбване и съсъхване на дървесината. В зависимост от относителната влажност на околната среда дървесината поема влага – набъбва, или отдава влага – съсъхва. Тези процеси са свързани с увеличаване или намаляване на обема на дървесината – свойство, изразено в различна степен в съответните части на дървесината, в резултат на което и в случаите, когато се извършва много бързо, се създават т.нар. вътрешни напрежения, които водят до измятане и напукване на дървесината. Най-осезателно дървесината набъбва или съсъхва в тангенциално направление – от 6 до 10 %, по-слабо в радиално – от 3 до 5 %, и най-малко успоредно на влакната – 0,1-0,3 % (фиг. 87). Ядрото се напуква и деформира по-слабо от беловината, необелените материали от обелените и т.н.""...
film - специалист
Благодаря, явно ще търся от друго място материал.
EDI - майстор
Купи си сух материал, със суровия определено ще имаш ядове, макар да е дебел.Предполагам търсиш дебелина поне 34 мм.Аз си правих две каси тази зима, ама материала, който купувам е сух, отделно от това слепените детайли седят изправени вече месец в работилницата.Нямат измятане до сега.
KnauFer - специалист
Здравейте,къде в Бургас предлагат сух материал на добра цена?
M.S. - напреднал
KnauFer написа:
Здравейте,къде в Бургас предлагат сух материал на добра цена?
http://www.lessocenter.com/contacts.html Купувал съм оттам и съм доволен. Могат и да
ти ги калиброват дъските на четиристранка.

Тема "Мокър дървен материал за врати" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: