• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
ogib - помощник
Здравейте,
искам да си направя кухненски ъгъл (двойка на тройка) от дърво или ПДЧ. Обаче не знам от къде да почна, ще ми се да ми дадете някакъв съвет. Имам "елементарни" умения и "професионални" инструменти за обработка на дървесина а и мерак не ми липсва.
Благодаря за профенионалните съвети!
Поздарви
griffin - майстор
Първо си скицирай шкафа който искаш да направиш поне на ръка и после с рулетката огледай размерите дали ще са ти удобни. След това може да пристъпиш към изчисляването на това кой детайл колко да е голям и как да се захваща.
Всеки от материалите които си избрал има предимства и недостатъци. Но трябва да почннеш от нахвърлянето на идеята и приблизително мерене с рулетката дали размерите са ок.
ogib - помощник
griffin, благодаря.
Аз съм го скицирал, и ще се опитам да го начертая. Надявам се да не оплескам нещо чертежа.
Да попитам за материала, какъв ще е най-добре да използвам, масивно дърво или ПДЧ?
Илчо Илиев - майстор
ogib написа:
Здравейте,
искам да си направя кухненски ъгъл (двойка на тройка) от дърво или ПДЧ. Обаче не знам от къде да почна, ще ми се да ми дадете някакъв съвет. Имам "елементарни" умения и "професионални" инструменти за обработка на дървесина а и мерак не ми липсва.
Благодаря за профенионалните съвети!
Поздарви
Здравей!
Най-лесно става като видиш и свалиш размери и уточниш вида материал от модел ъгъл който искаш да направиш...
Аз имам кухненски, доста стар модел, при който ''разпъването'' за спане е като се захлюпи седалката/облегалката ,докато при по-новите модели е по-сложно..
Всичко е от ПДЧ и малко чамови летви..
Проблема ще ти е при тапицирането,но щом хора го правят,смятам ,че и с това ще се справиш успешно..
Сандъците можеш и от масив да ги направиш-рамки от чам/липа,затворени с OSB или фазер,но при него ще трябва да се оребрят рамките,но в крайна сметка с ПДЧ ще ти е най-лесно,а и май най-евтино...
От друга страна, из Продавалника има ъгли на много добри цени, ако не искаш да чистиш тапицерията, претапицирай и ще имаш ъгъл за по-малко пари,но се губи тръпката ти да си си го направил....
:partyman:
bimbaeco - майстор
Ако Майкъл Джордан беше дърводелец, щеше да този човек - https://www.youtube.com/watch?v=RyLVpQXunms (Норм Ейбръм).
Полезната информация за твоя проект почва от 12:15 на клипа. Той е епизод от предаването This Old House, което показва как се правят ремонти по домовете. Снима се от 25 години и е институция в областта. От скоро всички епизоди ги има в Ютюб и препоръчвам горещо да ги гледате. Самото монтиране на кухненския ъгъл е в следващия епизод - https://www.youtube.com/watch?v=ujUCEd5sxxI, започва от 20:49.
Дано ти е полезно.
ogib - помощник
Илчо Илиев написа:
губи тръпката ти да си си го направил...
Тук си 100% прав!!!
Благодаря за съвета,
нещо подобно ми се върти в главата, само, че седалките да се повдигат и вътре да е нещо подобно на ракла.

Прикачен файл

pic.jpeg
pic.jpeg (25.62 KиБ) Видяна 4434 пъти
Илчо Илиев - майстор
Ясно, този модел е не''разтегателен'',само за сядане се използва...
Имам и такъв ,но е тръбна конструкция , при този на картинката е дървена,а ''сандъците''-раклите са ПДЧ ''облечено'' с някакъв плат,седалките са пак ПДЧ леко тапицирано с 1-2см дунапрен и ''дамаска''...
Този ъгъл ми е в ''гостната'' и раклите се използват за барчета :lol: ...в едната са ракии и вина ,а в другата безалкохолни и бира.... :drinkers: :partyman:
griffin - майстор
Ogib конструкцията или модела който си дал ще стане най-здраво с шперплат и обкрайчване с масивна дървесина така въпроса е че това обкрайчване е по трудоемка операция. В края на целите ти страници се слага масивна дървесина така шперплата изглежда като истинско дърво :-).
Вариант е и ПДЧ-то но там от сядане и ставане има по голям шанс да се разклимби конструкцията след някоя друга година. Лично аз бих заложил на ПДЧ + обкрайчване (Edge banding) http://www.google.fr/imgres?imgurl=http ... CFoQrQMwAQ
но не знам какви са ти възможностите.
Ако се спреш на ПДЧ продават едни гуменизирани краища(обкрайчване) които се набиват в края на плоскостта и може би с тях ще е по удобно(слагат се много често на бюра)
ogib - помощник
griffin благодаря за снимката, но възникват още въпроси!
Това
обкрайчване
за което говориш, реално е по краищата на ПДЧ-то (примерно) да се залепи масивна летвичка колкото е самото ПДЧ, например 18мм. Правилно ли съм те разбрал?
В края на целите ти страници се слага масивна дървесина така шперплата изглежда като истинско дърво
Другият въпрос, за шперплата, колко да е дебел според теб?
Най-трудното предполагам, се крие в тези въпроси. Веднъж спра ли се на материал и размели - рязането и сглобяването ще е лесно!
Благодаря още веднъж на професионалните отговори!
ZEDYCUS - майстор
Гифин има предвид това предполагам- http://balkanyug.bg/v3/bg/catalogue/product/1019 -Изображение ИзображениеЗа неговото поставяне ти трябва оберфреза с фрезер циркулярче, обикновено е 4мм дебел за прореза на перото. Изображение

А шперплата реално по дебел от 21мм не ти трябва, преди много години работех в мебелен магазин, там се продаваха много кухненски ъгли с корпус от 16мм гол талашит. :) тапицирани с промазка плат.
  • 1
  • 2

Тема "Кухненски ъгъл" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: