Всичко за дърводелството
sfolter - помощник
Здравейте, интересува ме как се борави с шеллак? Видях, че се продава разтворен шеллак и самото полиране се прави със стоманена вълна или някакъв плат. Има ли обаче някакви други стъпки преди нанасянето, освен изглаждането с шкурка? Видях също, че продават и варено масло от ленено семе. Освен цветово, двете имат ли си предимства и недостатъци?
И освен тези две отвари, какви други масла и смоли сте ползвали?
griffin - майстор
Шелака е спиртен разтвор на екскременти от некав азиатски бръмбър създава политурен слой върху дървесината който не е неразрушим обаче, ако нанасяш шелак имай на предвид че новонанесения слой частично разтваря предходното покритие. По принцип се разтваря по малко и се ползва съхранява се като люспи по добре си земи такъв.
Маслата в чист вид създават защитен слой в дълбочина, има оцветени и безцветни масла хубавото е че за да нанесеш нов слой масло просто мацаш и не трябва да сваляш старото покритие. Ползват се доста разновидности вкл и олио :-). Процедурата е нанасясе изчаква се и се избърсва излишъка
Масла с восък масла с добавка на восък използват се като предните покрития като пак не се налага да се сваля старото покритие за да се нанесе ново покритие като на един слой не е хубаво да се нанася прекалено много. Отгоре остава лек восъчен филм който пази дървото.
sfolter - помощник
Въпросния разреден шеллак го гледах в практикер, а на люспи не съм срещал, но доколкото разбрах се продава в магазини за художници? А след запечатването на дървото, покритието ще издържи ли на външни влияния? Кой тип политура е най-добре за външни условия? Шеллака става ли?
griffin - майстор
Аз от БГ съм си земал от железария шелак на люспи по случайност го видях въртими се около 6лв за половин кило но не съм сигурен иначе в нет-а продават. Шелака не е добре за външни условия поне доколкото аз знам.
За вън масла и лакове не знам какво визираш под политура но това са покритията за навън. Маслото трябва от време да подновяваш слоя т.к се изпарява част от него, лаковете държат повече но повечето доколкото съм запознат изискват сваляне на статия за да стигнеш до здрава основа.
sfolter - помощник
Политура, демек лаковото покритие. Иначе аз ако нанасям нещо то ще е на чисто дърво без стари покрития. Аз досега съм използвал обикновените алкидни или акрилни лазурни лакове с импрегниране преди това, но не става перфектно гладко с четка. Целта ми е да се полира и да стане гладко като цигулка, но все пак да издържа и да седи отвън.
griffin - майстор
Значи тебе идеята ти е друга.
За да стане идеално гладко и да не се вижда структурата на дървото западняците използват пълнител за порите идеята е да се запълнят порите за да се постигне гладко покритие.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=SHVoXZk-PF0[/youtube] -ето едно филмче ако се разтърсиш има доста из нета по темата.
Освен това бях гледал как хората нанасят шелак и с финна шкурка шкурят дървото така, че частиците които се свалят с шкурката се омесват с шелака и запълват порите на дървото за да се получи по гладко покритие.
Другото което може би си гледал е фреска политура (french polish) има матряли в нета за това но аз не съм го прилагал
ето
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ParX4-dOf1s[/youtube]
и малко написано
http://www.wikihow.com/Apply-a-French-Polish
sfolter - помощник
Благодаря за отговорите, ще пробвам някой вариант. :partyman:
Разполагам с шеллак на люспи десетина кг ,който се интересува да ми се обади Тодор-0889860837

Тема "Създаване на политура, шеллак и как се използва." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: