Всичко за дърводелството
mldm - специалист
Интересува ме какво приспособление да си направя за да мога да залепя заготовки /страници/ за примерно 20-30 кошера наведнъж?Ако някой има идея или снимки нека сподели.
pvk1967 - специалист
...Сори, ама мисля, че в домашни условия не може да се направи такава установка! Ако намалиш бройката доста под половината, със сигурност ще се намери вариант - има доста опитни колеги, които разполагат с подобни чудесии!
Последна промяна от pvk1967 на чет яну 23, 2014 10:32 am, променено общо 1 път.
Илчо Илиев - майстор
За да можеш да си залепиш страници ти трябват ''магарета'' и стеги...
Магарето е метална/дървена греда с винт за стягане по дължина и ''спирачка''- метално/ дървено трупче в което опира детайла...
Тази греда може да бъде на крака,хоризонтално,а може да се направи като пирамида с 4 греди....трябват снимки, но дано ме разбереш..
Ползват се по 2 магарета, за да могат детайлите да имат добра и стабилна основа, а за да не се надигат слепените детайли по дължина на магаретата, върху детайлите се слагат бичмета( дебела летва-5/5см) и се стагят със стеги спрямо магарето...
Предполагам,че знаеш за предходните операции- рендосване, нутване, мазане с лепило, набиване на перо....
В зависимост от дължината на ''магаретата'' и броят им зависи колко страници ще можеш да лепиш на веднъж..
bimbaeco - майстор
ПВК, направо ти се чудя защо изобщо влизаш в тоя форум. Онзиден писа, че тия, които сами си правят банцизи, са едва ли не самоубийци, сега казваш, че не може да се направи установка за лепене. Аз твърдя, че всеки може да направи всичко, стига да проучи материята - да почете малко и да се допита до няколко души, които вече са правили нещо подобно. Смятам, че това е най-голямото предимство на Интернет като цяло и на този форум в частност - обмяна на опит, информация и вдъхновение. Много се дразня на това, че има хора, които, като им кажеш, че си решил да правиш нещо, ти казват "зарежи, това няма да стане" или като чуя "това правено ли е, или си го купувал" все едно купешкото е отговор на всеки проблем. Друго нещо, което твърдя и в което вярвам, е, че правените неща, са по-хобави от купуваните.
MLDM, послушай Илчо. Няма причина да не можеш да ги залепиш, може и да не стане наведнъж да залепиш толкова много плоскости, но и на два пъти да е, пак не е зле. Ако измислиш как да притиснеш дъските една към друга и как да ги захванеш отгоре и отдолу, за да останат детайлите в една повърхнина, няма причина да не стане. ЕДИ прави подобна установка с греди и шпилки, прочети му темата за Проектиране и изпълнение на интериорна дъбова врата. (download/file.php?id=78066&mode=view) За да увеличиш капацитета на установката, може да лепиш по повече слоеве материал един върху друг, като ги отделяш с целофан, за да не залепнат един за друг от изтеклото лепило при пристягането. Ако не се сещаш, ето снимка, на която съм залепил две вратички една върху друга с една двойка стеги (няма причина да не може да наредиш още няколко отгоре, ако направиш челюстите по-високи). За да не залепнат вратичките една за друга, съм сложил тиксо под линията на лепилото. Единственото условие това решение да стане, е детайлите, които лепиш, да са еднакво широки.

Прикачен файл

1.jpg
Последна промяна от bimbaeco на пон яну 20, 2014 12:11 pm, променено общо 3 пъти.
EDI - майстор
Няма начин да не стане.mldm дай някакви снимки да видим как изглеждат тези страници като детайл, че нямам представа как изглеждат и какви размери имат.И да не са 20-30, поне по 5-6 детайла може да стане.
Илчо Илиев - майстор
Еди, това, за което пита колегата го работих мин. лято 4 мес....ама баш точно това...
Значи, страниците са с габарити с надмярка , грубо 40/50, обаче, за да може да се калиброват след залепване на щрайхмус, трябва да се правят на двойна дължина...иначе знаеш какво става,като е къс детайл....,освен ако има наличен щрайхмус с малко разстояние между валовете..
както и да е, става дума за стягането, ние работехме на метални ''магарета'', направени от П образна греда с винтове( от тезгях)от двете стани,а между тях има подвижни ''спирачки''-парче П образно със скоба, която се закача на срезове от долу на гредата, това е качено на крачета, за да не се навеждаш...
Ползват се по 2 магарета, събират се различно...зависи колко са широки страниците,а за да са в една равннина,а и да не се изкорубват при стягането,слагахме по един кушак и стягаме към гредата...е, има малки разминавания,но нали след това се калиброват....
Мишо, не се дразни Приятелю, и аз понякога се паля и ми иде да изтрия всичко, което съм писал,но....все се надявам поне на някой да съм помогнал с това, което знам.....нали знаеш защо на нашия казан е ада няма пазач...
bimbaeco - майстор
Не съм се раздразнил чак толкова, че да трия постове, Илчо :yawinkle:. Това, за което ти говориш (пирамидата), съм го виждал в един клип в ютюб на руски език, ама тоя език не го говоря добре, та цял следобед се опитвам напразно да го намеря. Бяха го направили от тръбни кватрани и шпилки. Беше закачено на стената на панти и го вдигаха, само когато им трябва.
Ако на мен ми се налагаше да правя много плоскости, щях да слепя дъските преди на ги нарежа по дължина (примерно както са си 4-метровки). Щях да наредя 5 етажа в стегите и щях да ги режа по размер едва след като изсъхвне лепилото и минат през щрайхмуса. Ако трябва да са по-широки от 30 см, щях да ги лепя на два пъти (защото щрайхмуса ми лови до 30,5 см). Убеден съм, че, с лека модификация, устройството на Еди ще свърши работа.
Само това намерих по темата - то пък е даже в автоматизиран вариант https://www.youtube.com/watch?v=6Uu_WrC0ItU
Илчо Илиев - майстор
Еее, на 4 м малко трудно ще до рендосаш и изправиш, на 4 странка може,но такава преса.....
Дай линк да видя какво е направил Еди
Темата е много добра и занимателна за хора занимаващисе с кошери и други изделия, при които има нужда от широки детайли...
EDI - майстор
Ей тука към края има две снимки на приспособлението - viewtopic.php?f=35&t=45212 май и още имаше някъде, ама не помня в коя тема.Моето е малко, за плотчета, ширината на детайлите, които може да поеме е 70 см.
Намерих го, ето тук в началото има една снимка - viewtopic.php?f=35&t=41992&start=80 .

Тема "лепене на детайли-как?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: