• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
borkata3000 - специалист
Здравейте другари!

Взех парцел почти извън града. Изпълних и детската си мечта, да имам каравана. Е, не баш каравана, ама докато му измисля име, така ще му казвам. :mrgreen:
Вдигнах караваната на по-високо, ще я довърша, и после искам да изградя една дървена конструкция за веранда и етаж над караваната. Етажчето искам да бъде със стълба от първия етаж и просто парапети и открит отгоре. Но незнам каква пара да приготвя за това удоволствие. Незнам дали правилно съм сметнал конструкцията, но ми излезязоха едни 4.5 кубика материал, че ще ми трябват. Сложих резерв, за да не излязат сметките ми много криви. Та с резерва 7 куб.м. материал х 300 лв. = 2100 лв. Сметнах и покритие на целия под (65 кв.м.) с 22 мм OSB2 с цена от 14 лв./кв., което прави 1000 лв. Сметнах и паралети 2 общо 100 метра с дебелина 10мм и ширина на дъската 100 мм., което излезе 0.5 куб.м. И така всичкия материал калкулирах на ст-ст 4000 лв. Което ми се струва мноооого много малко.
Ще ми помогнете ли, къде греша в грубите си сметки? За каква сума да се подготвя и за материалите за сглобяване (планки, пирони, винтове и пр.)?

Това е караваната и проекта за веранда и етажче над караваната:

Изображение

Изображение

Изображение
griffin - майстор
колега да не ти спамя темата че не съм дърводелец ама конструкцията сметна ли, поне като гледам това което си начертал може би трябва да има и някви напречници за укрепване конструктивно. другото като идея е да погледнеш какви са размерите на дъските в складовете като дължина т.к това ще ти добави малко фира
ZEDYCUS - майстор
В сметките сложил ли си фундаменти или бетонени основи за гредите, изолация на ОСБ-то от дъжда,, водоотвеждане, улуци , къде ще отива водата от верандата . Хоризонталните греди на покрива на караваната ли ще се подпират, на тая дължина 4 метра гаранция, че ще провиснат. :?
nikolson - майстор
Борка, цялата дървения ще бъде изложена на открито. Според мен е добре материалът да е импрегниран. Цената му ще иде на +120 лв/м3 , ама няма да имаш ядове с години. Гледам караваната е хубава, не разваляй фасона на това, което си замислил.
borkata3000 - специалист
Здравейте!

Сметнах и напречници.
Значи, всички вертикали и хоризонтали по скелета ги смятам с греди 15х15.
Свързващите скелета греди ги смятам 10х10 там, където разстоянието между въпросните е повече от 3 метра и 8х8, когато е по-малко от 3 метра. (не съм ползвал никакви конструктивни знания, само логика, която имам едно наум, че може и да е съвзем погрешна)
После, като по-евтина подова настилка си избрах OSB, a дебелината избрах най-голямата, която намерих - 22 мм. Не знам обаче ако OSB-то се падне в/у "дупка" от 1 кв.м. дали няма да поддава при стъпване на 100 кг. човек.
ЗНаете ли бетоннните стъпки на вертикалите с какви размери трябва да са, колко над земята, колко да бъдат вкопани в земята, слага ли им се арматура?
griffin - майстор
колега за осб-то не е добре да има дупки по толко повечето ми шкафове в работилницата са от осб и държи на бой, но трябва да премислиш отворите под осб-то да не са повече от 40-50см. осб-то нямам наблюдения как се държи на вятър и слънце, но чрстно казано имам колебания че ще издржи незащитено, да кажат специалистите.
borkata3000 - специалист
Под защита имате предвид лакиране или някакъв друг вид защита?

Импрегнирания дървен материал подлежи ли на лакиране?
griffin - майстор
имах предвид да не го пече директно слънцето и да ме го вали директно снега осб3-ката по спомен беше издържлив на влага ама на печене и влага малко се съмнявам.
осб-то го слагат на покривите но е под керемидите :-)
по принцип иначе за конструкции изложени на влага братята хамериканци слагат дървесина обработена под налягане акп не се лъжа се пише presure treated wood в бг не знам има ли и как се казва, но според мен за обшивка на пода на втория етаж предвиди дъски през 1 сантим или през 5 мм така че да може водата от терасата да се оттича и да не загнива дървото.
borkata3000 - специалист
Направих сметка, че OSB3 излиза по 13 лв./кв.м. Спрях се в един двор за дървен материал и ми дадоха цена за 3 см. дюшеме от 13 лв./кв.м. В този случай варианта с OSB-то си отпада.
Притеснявам се обаче, как ще го поддържам това дърво. Аз добре го изтъркам и лакирам горната повърхност, ами долната. Тя най-вероятно също страда не малко, нищо че не се напича и мокри директно. Няма ли отдолу да започне да загнива?

И друго -ако затворя пода плътно и не му пусна наклон, т.е. пода се получи хоризонтален, рискувам ли да повредя дървото, въпреки лакове и импрегнации?
Защото ми идва наум и да направя тераската с наклон. 20 см. подвигане на целия 12 метров покрив
EDI - майстор
При такъв проект дървесината се обработва с лак цялата преди наковаването.Дюшемето не е подходящо в случая, няма да имаш фуга между дъските.Не ти препоръчвам плътно редене, ще се скапе за отрицателно време, задължително е необходима фуга между дъските.Може да махнеш с една оберфреза перата от дъските и да редиш с фуга.И наклон да има, бързо ще се увреди дървесината.ОСБ-то пък хич не е за такава работа, въобще не издържа на влага, особено, ако го вали.
  • 1
  • 2

Тема "Каравана с дървена веранда и дървена надстройка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: