• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 23
Всичко за дърводелството
miro-penchev - специалист
Гледах разни варианти в нета, събирах идеи, довечера като седна на лаптопа може да нарисувам кое как го измислих.
miro-penchev - специалист
Едва ли ще рисувам нещо :) тъй че ето до момента как са краката, мисля ще стане ясно как съм го измислил. По късата част имам две греди 5х10, които свързват краката 10х10, по дългата част една греда 5х10 ниско долу. Първоначално мислех и по дългата страна да са две, но засега ще е само една - ниско. Горе си мисля че плота ще дава достатъчно стабилност, тъй като ще е с дебелина 10см. След като я сглобя цялата, ако нещо не ми се стори достатъчно стабилно по дългата страна - мисля да сложа едни ъглови подпори между крака и под плота по дългата страна.
По късата страна горе гредата е малко по ниско, тъй като мисля да сложа една дъска която да я хвана от една страна върху хоризонталната греда и плота като легне отгоре и него да захвана към тази дъска. Също така плота освен за тази дъска, мисля да го захвана към краката с един или два дибли на крак, за да е по-стабилно.
Видях и вариант с такава дъска хоризонтална за крак, но прецених че ще е по-лесно да застопоря масата на четири точки (краката) отколкото на две дълги дъски. По пода ако има някаква неравност - това с хоризонталната дъска за крак ми се струва няма да е толкова стабилно.

Прикачен файл

DSC_0380.JPG

Прикачен файл

DSC_0379.JPG
Sharkolia - специалист
Ooo! Аз очаквах всички сглобки да са ти от вътрешната страна. Както и да е де ,ти си имаш вече нещо на ум,предполагам ,че конструкцията на краката вече е завършена, пък и не е уместно да ти се месим с купища съвети след като си следваш вече някаква твоя идея/визия.
Как смяташ да закрепиш плота?
miro-penchev - специалист
Нарисувах набързо (не съм спазвал точните пропорции) как мисля да сглобя плота:
Над горната хоризонталната греда, която свързва двата крака слагам легнала дъска 3х10, която закрепям към хоризонталната греда с лепило и видии(или дибли) - така получавам една равнина с горния край на краката. Плота ляга върху тази дъска и двата крака. Откъм долната повърхност на дъската с по-здрави винтове за дърво (или пък отново дибли ако реша за пробата да го правя само с дибли) захващат плота. В горната повърхност на краката съм сложи по един (или два, обаче сигурно трудно ще ги пасна и рискувам да не ги) 10x50 дибли, които ще прихванат плота към крака.
Ъгловата подпора на дългата страна мисля да е пак от същия материал - 5х10, изрязано ъглово блокче с дължина около 20см и прихващам с винтове за дърво към крака и плота, това мисля да го слагам само ако преценя че има нужда, ако пък се наложи и от двете страни на крака ще сложа такива подпори, ако плота/масата се клати надлъжно, но не ми се вярва да има нужда.

Първоначалната ми идея беше да заработя квадрати 10х10 3 см дълбоки в плота, в които да влязат краката, които стърчат над хоризонталната греда с 3 см (и така без легналата дъска 3х10), но ми се струва че доста зор ще видя с това, заради много чепове, които си избрах :)

Сглобките ги направих от външната страна, защото краката са 10х10 а свързващите греди 5х10 и исках външната повърхност да ми е равна.

Иначе затова пиша тук, че който има разни идеи и съвети да дава :-D че аз досега не съм правил толкова масивни неща и сега започвам по-сериозно да се занимавам.

Прикачен файл

v3.png
v3.png (70.56 KиБ) Видяна 2299 пъти

Прикачен файл

v2.png
v2.png (37.71 KиБ) Видяна 2299 пъти

Прикачен файл

v1.png
v1.png (37.63 KиБ) Видяна 2299 пъти
griffin - майстор
Ако направиш два улея в плота в които да влизат краката както си ги дал на последния чертеж може би ще ти е по лесно за сглобяване, масата плота ще се законтри и от плота към краката ще ти трябват 1-2 винта на крак които само да придържат масата към краката няма да имаш натоварване на тия винтове. Винтовете може да ги пуснеш от плота към краката или от краката към плота както ти е кеф. Така няма да имаш тия триъгълни елем и масата ти остава лесно разглобяема :). Паза в плота може да го направиш с циркуляр, фреза с ренде и длето каквото имаш :).
miro-penchev - специалист
Ще мисля още :) , все още правя сглобките на краката и лепя частите на плота, докато стане време за сглобяването - ще обмисля, че засега нямам машини и само с длето да направя "канал" 10х60см., 3 см дълбок, при толкова много чепове :D ми се струва сериозна работа :) , евентуално мога да зарежда краката отгоре, да се поличи там както се нарича тази "Т" образна сглобка. Има време - като стигна до последната сглобка и като видя кое как се е получило - ще помисля как да ги сглобя.

Иначе разглобяването изобщо не ми влиза в сметките, ще стане сигурно към 100кг маса, ще си стои там :)
griffin - майстор
Аз много съжалявам за първата ми маса амааа нема как да я мърдам :)
Зарязването на плота може да е 5мм няма нужда да е дълбоко за да се заключи плота към конструкцията отдолу. Помисли дали не може да заемеш от някой циркуляр за да си улесниш малко живота :). Все пак масата си я правиш ти и конструкцията си я решаваш ти :).
Sharkolia - специалист
miro-penchev написа:
Ще мисля още :) , все още правя сглобките на краката и лепя частите на плота, докато стане време за сглобяването - ще обмисля, че засега нямам машини и само с длето да направя "канал" 10х60см., 3 см дълбок, при толкова много чепове :D ми се струва сериозна работа :) , евентуално мога да зарежда краката отгоре, да се поличи там както се нарича тази "Т" образна сглобка. Има време - като стигна до последната сглобка и като видя кое как се е получило - ще помисля как да ги сглобя.

Иначе разглобяването изобщо не ми влиза в сметките, ще стане сигурно към 100кг маса, ще си стои там :)
Не прави цял канал направи си само длабове в които ще влезнат четерите крака! Така ще блокираш плота отгоре тотално ,ни напред ,ни назад ,ни наляво ,ни надясно .Ако плота ти е дебел материял като за истински дърводелски тезгях ,който ще тежи не ти е нужно дори да навиваш винтове,самата тежаст и стегната сглобка ще го държат на място.
Ако длетата ти са бръснещо остри никви чепове в чамовият матерял немогат да им се опрат. Естсествено говорим за длета ,а не за нещо което изглежда като длето ама е правено в Китай. :-D
miro-penchev - специалист
Sharkolia написа:
Не прави цял канал направи си само длабове в които ще влезнат четерите крака! Така ще блокираш плота отгоре тотално ,ни напред ,ни назад ,ни наляво ,ни надясно
Това ми беше първоначалната идея, затова и оставих краката да стърчат 3 см. над хоризонталната греда - да влезнат 3 см в плота. Плота засега го правя от слепени вертикално 5х10см, така че реално след подравняване ще е към 9см дебел.
Явно като стане целия плот, като сглобя и краката - тогава ще решавам по коя от всичките идеи да го монтирам :)
miro-penchev - специалист
Плота вече е изцяло залепен и ще почвам да го заглаждам и оформям и се замислих с какво да си защитя тезгяха като цяло от влага и евентуално мухъл. тъй като ще стои в "гаража", опрян на северната външна стена, която зимно време е възможно да прави конденз, досега нямам наблюдения. Но като цяло мисля че е сравнително влажно - три външни стени, плоча отгоре, вкопан в земята канал, откъдето също се просмуква влага.
Едното за което си мисля е Бохемит, като правих парапета ми го похвалиха доста, обаче малко не ми допада цвета, който оставя, но ако няма по-добър вариант - ще преглътна цвета :) . Не знам дали да сложа и един слой лак (хем и цвета ще докарам до нещо по-приемливо :) ), не зная дали ще оставя следи по детайлите, които ще работя отгоре. Или пък защита с нещо друго?
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 23

Тема "DIY: Работна маса/дърводелски тезгях" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: