• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 23
Всичко за дърводелството
miro-penchev - специалист
Почна да се заформя най-сетне :) и да питам още нещо по монтажа - чудя се каква дупка да пробия за тези винтове за дърво, ф6 са, може би ф4 да пробия? То мога и да пробвам с различни, но принципно питам :)

Последно реших по този начин да монтирам плота - с 4 дибли върху краката и по 2 (или 3) винта през тази хоризонталната греда.

Прикачен файл

DSC_0145_small.jpg

Прикачен файл

DSC_0123_small.jpg
EDI - майстор
Ф4 е добре за този тип крепеж.
nikolson - майстор
Винта не е с цяла резба.
EDI - майстор
Е, там ще си пробие с Ф6 да влезе стеблото.
bimbaeco - майстор
Миро, ще слагаш ли престилка под плота?
Ако е по-широка ще пречи на краката да се клатушкат по дългата страна, а, ако я направиш на едно ниво с плота (т. е. плотът да не надвисва над нея), може да я използваш да хващаш детайли за нея или със стега, или с таокова менгеме https://www.google.com/search?q=leg+vic ... 66&bih=643
miro-penchev - специалист
Това е засега масата, подравнявам плота и скоро ще я инсталирам за ползване :) а ще довършвам в последствие слагането на двете менгемета, първо дясното, а след това и челното в ляво.

Престилка мислех да слагам само ако се клати и засега е много стабилна, вече няколко часа я рендосвам и изобщо не мръдва. Ако почне да се клати - тогава ще сложа вероятно една хоризонтална греда 5х10 на предните крака, която ще се равни и с плота, толкова съм го оставил да се издава.
Промених си първоначалната идея целия плот да е на една плоскост - две от гредите на плота ги обърнах легнали и се образува като канал, където да мога бързо да си изсипвам инструменти и разни дребни детайли. Това ми се струва доста функционална идея (видях я на една от масите в нета :) ), поне досега като работех на старата маса все ми трябваше да разритвам нанякъде инструментите за малко.

Има още малко рендосване, подрязване на гредите на плота, един тънък слой безцветен лак и я пускам в експлоатация :)

Прикачен файл

DSC_0237.JPG

Прикачен файл

DSC_0234.JPG

Прикачен файл

DSC_0232.JPG

Прикачен файл

DSC_0231_small.jpg

Прикачен файл

DSC_0230.JPG
bimbaeco - майстор
Браво, страхотно става, особено като се има предвид, че всичко правиш с ръчни инструменти.
Само с това ренде ли свърши цялата работа?
Не, че си искал съвет, но ако искаш да намалиш къртенето, пробвай да го завъртиш лего под ъгъл, за да реже чворовете, а не да ги троши. Също не е зле да потърсиш някое старо чугунено ренде. Много по-лесно се настройват и имаш възможност да намаляваш и увеличаваш устата - колкото по-тесен е процепът при ножа, толкова по-фина стружка вади и не кърти, защото влакната имат опора.
miro-penchev - специалист
Да, и аз до такива изводи стигнах докато тренирах на този материал, но от проби и проби - поизкъртих тук-там :-D , но аз точно и затова се захванах всичко от нерендосан материал да си направя, че да се понауча.
Иначе на някои от чеповете просто не мога да го схвана как да ги рендосвам, под какъвто и ъгъл да пробвам не става, понеже влакната на дървесината в кръг около чепа просто вървят напреко на повърхността. Все се каня да си намеря разни обучаващи видеота, но така и не ми остана време.

Иначе само с това ренде работих, сега си набавям постепенно инструменти, като почна да схващам от какво имам нужда :) , ще се огледам за такова ренде, което казваш, иначе бях се насочил към разни по-големи номера метални рендета, които видях че имат разни винтчета за настройка на ножа, но все още не съм се ровил сериозно, че да стигна и до покупка. Пустото време все не стига :)
miro-penchev - специалист
Хм, не видях да съм качвал снимка на рендето, с което работих :) . Ето го.

Прикачен файл

DSC_0239_Small.jpg
EDI - майстор
Качвал си ,качвал си, на едната се вижда в дъното.Ние тука имаме око снайпер. :lol:
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 23

Тема "DIY: Работна маса/дърводелски тезгях" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: