• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
npelov - специалист
Живея в апартамент (и то под наем) и това малко затруднява дърводелските ми мераци. Всичко което майсторя става на балкон 1.30х2.70м. Нямам тезгях, нито място за машини. На балкона има една ракла с капак 51х126см, висока 67см. Имам пълното разрешение да дупча раклата ако мога да си я пригодя за тезгях. Това, което си мисля е да взема един плот шперплат, който да стърчи по 10-15 см от две страни (раклата е до стената, в ъгъл) за захващане със стеги. Между плота и раклата мога да поставя ПДЧ/ОСБ за по-голяма устойчивост на огъване.

В плота от шперплат+ОСБ мисля да пробия дупки и да залепя с епоксидна смола гайки така, че да мога да завивам с болтове различни машини/инструменти отгоре. Имам едно менгеме. Планирам да си взема лентов шлайф, на който да направя стойка за монтиране. Евентуално ако намеря части на разумни цени да си направя някаква стяга/менгеме за тезгях (или както там се нарича).

До сега не съм пипал в ръцете си ОСБ и не знам колко е устойчиво на огъване и въобще какви са му свойствата. Предполагам някои ще предложат да направя плота от слепени плотове от масивна дървесина. Струва ми се, че буков шперплат ще е по-здраво. Освен това при шперплата имам голям избор на дебелини. А и като се готви на балкона става доста влажно.

Самия плот ще го хвана за капака на раклата с болтове.

По-нататък може да направя сандък с чекмеджета да подложа под раклата, че е неудобно да се работи на толкова нисък плот.

Та питането ми е:
1. Каква дебелина да е шперплата.
2. Някакви идеи за методи за захващане освен стеги. Металното менгеме върши работа за не-дървени неща. мислех си да му направя челюсти от меко дърво, които покриват металните за да го използвам за рязане на малки летвички.
3. Други идеи и предложения. Може и снимки за идеи.



Ето как изглежда раклата и плота. Болтовете са за менгемето (то може да се върти на 360 градуса след като е захванато). Правоъгълника в/у плота е проекция на капака на раклата.
Прикачен файл:
Rakla.png
Rakla.png (72 KиБ) Видяна 2661 пъти
pachosz - специалист
Аз в моя гараж съм си направил подобно нещо от парче от кухненски плот. Само едно менгеме съм му хванал за него, друго не ми е необходимо. От шперплат също става разбира се, и няма какво да те притеснява за огъването, ти няма с тонове да го товариш отгоре. И едно ПДЧ да му хванеш с винтове върху капака, пак е достатъчно здраво и няма да се огъва.
Няма нужда даже и от болтове да пробиваш двете дъски, аз съм хванал менгемето с едни дибли им казват, ама нищо общо с нормалните дървени дибли. Ей такива са:
Изображение
20 мм. са и държат достатъчно здраво. има и по 15 или по-малко мм. май бяха, но за две дебелини, 20-ката е ОК.
Ако пък ти трябва да е от по-мек материал тоя тезгях, тогава ще трябва от някакво дърво да е наистина.
А чекмедже под плота наистина би било много удобно, даже може две да са, и не е трудно за правене, но си трябват инструменти и малко познание, а помощ от приятел в случая не би била излишна ;) Всъщност щом е 126 см. раклата, поне две трябва да са, щото иначе става прекалено широко, и не е невъзможно за правене, но е неудобно за ползване толкова широко.
griffin - майстор
Колега ОСБ-то и шперплата има влагоустойчив който няма да се подуе на висока влажност но и обикновенно да сложиш няма да се подуе толко много няма да го мокриш се пак я :-). За да ти стане по устойчиво на износване сложи летви по 3-4 см височина 2-3 ширина на страниците на плота които стърчат и от страната на плота завий към летвите винтове, така ще предпазиш плоскостта от огъване в времето. Ако ти се занимава после окрайчи плота с летва ако имаш по твърдо дърво ако нямаш и чам става но ще се очука по лесно, аз ползвам палети за такива временни дъски :).
Аз няма място но не съм ограничен като тебе де, направил сам си плот който ляга върху масата на циркуляра ми и съм си направил система от дупки с такива инсърти които е дал колегата по горе може да се завиват различни неща в дупките за момента имам един водач за лепене и няколко "bench dogs" които ползвам за рендосване - друго поне за сега не ми се е наложило да правя.

Иначе за ОСБ-то има по големи парчетии дърво вътре и самия материял при завиване на винтове в него за мен поне се държи като дъска и вероятността да вземеш права плоскост е много по голяма от шперплата :), при мен с доп. укрепвания ползвам ОСБ-то за носене на всичките машини(шкафовете им ме издържат без да се оплакват). ОСБ-то мен ме дразни че по краищата където си го срязал има склонност да се рони повече от шперплата и може да фанеш някой чеп.

Ако искаш да захващаш детайли на самич плот ако имаш малко място при мене има и дървено менгеме може да се пригоди за плота ти така че да се ползват "bench dogs", пак го има в това при мене може да погледнеш.

http://woodbg.blogspot.com/2014/05/blog-post.html ако искаш да погледнеш
npelov - специалист
Аз само си мечтая за гараж. Търся да купя наблизо, но не намирам. Все подземни - там акустиката може да ти пръсне мозъка.
Чекмеджета под плота няма да мога да сложа. Трябва все пак да отварям раклата - вътре държа разни парчета дърво. Дори само плота ще е достатъчно тежък да се отваря, да не говорим ако има и чекмеджета. Имах в предвид отдолу под цялата ракла. Там няма да е удобно, но така или иначе ще я повдигам. А мога да отрежа предницата на раклата, да сложа рамка за да не се разпадне и да направя вратички. Тогава чекмеджетата ще са на правилното място.

За тия дибли въобще не се сетих. Имам 2 вида поне 10-тина. Единия е за масивно дърво - със пера, които се забиват, а другия е като тоя от снимката - на винт. Мерси, че ме подсети.

griffin мерси за снимките. Особено на менгемето. Нямам електрожен и не мога да заварявам, но все ще измисля нещо. Имам дърво и епоксидна смола.

Казваш ОСБ-то се рони. А лепи ли се добре по периферията?

Аз май ще ползвам капака на раклата като подпора на шперплата. Отстрани може да сложа бук, отдолу чам (където стърчи извън капака).

Може да потърся дървен материал в някой склад защото в големите хипермаркети свличат кожа. Летвичка 6 см х 1м е по-скъпа от слепен плот с два пъти повече площ и същата дебелина (същия материал). Имаше една дъсчица чам 15х1х100см за 15-тина лева и от 3 от 4 бяха разцепени, 4-тата крива като корито (баухаус).
Прикачен файл:
Rakla2.png
Rakla2.png (50.42 KиБ) Видяна 2594 пъти
griffin - майстор
Колега не трябва да лепиш ОСБ-то просто захвани една гредичка отдолу под плота с винтове като е на едно ниво с края на осб-то отпред гредичката а обкантването го завий с винтове за гредичката която е под плота :).
Прилагам малко снимков материял.

Иначе заварките имащ 3 шайби да се заварят на 2 тръби и на края на шпилката това са 4 капки на детайл се някой комшия ще ти го прекапе :-) не е философия и няма да земе много време.

Прикачен файл

DSC_0003.JPG
DSC_0003.JPG (75.69 KиБ) Видяна 2564 пъти

Прикачен файл

DSC_0002.JPG
DSC_0002.JPG (90.65 KиБ) Видяна 2564 пъти

Прикачен файл

DSC_0001.JPG
DSC_0001.JPG (85.24 KиБ) Видяна 2564 пъти
pachosz - специалист
griffin написа:
Иначе заварките имащ 3 шайби да се заварят на 2 тръби и на края на шпилката това са 4 капки на детайл...
Колега, аз не разбрах от снимките и описанието къде точно са тия заварки, извинявай ;)
Колега Пелов, така както си направил тая рамка на картинката, вратите трябва с клавир панти да ги хващаш, а те не са много практични. Мисля, че не е нужна рамка, а по-скоро да се укрепят страниците ако не са добре захванати и гърба много важно. Ще нарисувам след малко какво имах предвид да покажа.
Нещо такова имах предвид, но ще е нужна малко помош от някой приятел, който малко поне си има идея от мебели. Иначе не е никак трудно, за няколко часа работа е. От разни парчета може без значение цвета, освен ако не държиш на него ;)
Изображение
griffin - майстор
pacho сори снимките на менгемето са в блога колегата го е гледал за това само поясних, иначе тия които качих тука са само да се види плота
npelov - специалист
pachosz написа:
Мисля, че не е нужна рамка
Както казах това е ракла - страните се държат от предната стена, която ще махна за да направя вратички. Но май си прав. Ако захвана с винтове капака на раклата за стените няма да мръднат. И все пак може да сложа една летва отгоре и една по средата за по-голяма устойчивост. Все пак ще трябва да поема тежест.
Иначе имам минимална представа от мебели - сглобил съм няколко бюра и съм гледал как са направени механизми за чекмеджета, чекмеджета без механизми, вратички и т.н. Само дето нямам практика. Някой дърводелец каза, че е добре да се учиш като си правиш неща за работилницата. И да сгафиш не е фатално.
Идеята ми обаче е да го направя плавно - първо плота за да мога да си върша работа и после мога да го развия. След това ще махна капака от пантите и ще го ползвам за подложка на шперплата, а за чекмеджетата ще направя някаква рамка да ги държи.

Прикачен файл

Rakla3.png
griffin - майстор
На чертеж изглежда добре колега. Така е човек се учи най добре от грешките си и от ютуб :-). Това в кръга на шегата, ако за сега не ти трябват чекмеджета не ги прави сега. Поне при мен дори нещата в работилницата стават от 2-3 та версия и винаги са в развитие с времето ще усетиш кое ти е удобно и кое неудобно и ще си нагодиш работилницата по тебе.
  • 1
  • 2

Тема "Импровизиран тезгях..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: