• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Всичко за дърводелството
EDI - майстор
Работи, работи ЛАВОР-а, и без торба става, ама рядко я ползвам така :lol: .Аз торбите ги ползвам многократно - като се тапълни новата торба, режа си я по шева, изпразвам и залепям с хартиена лепенка.Така по много пъти.Имам две стари торби и си ги въртя.Имам и една нова, ама тя в запас стои.
ZEDYCUS - майстор
При мен с хартиена лента не става, че смуча повече бетонен прах напоследък и не лепи(пробвах). Само изтръсквам праха през отвора и пак я слагам, ма некой път не се получава :-D и като се обърна и видя прашен облак е ясно-пак се е скъсала. Сега съм с последната и пак трябва да взимам, но в Пловдив взимам само от едно място, а не зареждат по много. Не знам дали стават от друга прахосмукачка, проверявал ли си ? :partyman:
EDI - майстор
Аз понеже само талаш събирам, проблем нямам със залепването.Не съм пробвал с други торби, ама не виждам проблем.Само отвора да съвпада и да може да се нахлузи плътно, да уплътни добре гумата.
ttt - специалист
За безшумна прахосмукачка може да погледнеш Zelmer SYRIUS. Жената в нейната работа ползва такава за пилене на гипс и много държеше да е безшумна. Работи с нея вече втора година и още не е сдала багажа.
Гледам, че може да я намериш под 200 лв http://nai-izgodno.bg/prahosmukachka-ze ... S-16000-SP
bimbaeco - майстор
Моят сепаратор е правен по концепцията на Филип Тийн (http://www.jpthien.com/cy.htm - Thien Baffle). Това видео е много близо до моята версия (https://www.youtube.com/watch?v=m3RuKFqYHNQ – състои се от 5 части). Разликата е само, че съм използвал мукава вместо ламарина, за да направя цилиндричната част (гледана отгоре прилича на свирка). Сепараторът стои върху 60-литров бидон. Коефициентът на сепарация се вижда на втората снимка – за един бидон стърготини в контейнера на прахосмукачката има около 200 грама. Прахосмукачката е „Шопвак” за мокро и сухо събиране. Мощността ѝ е 1300 вата и струваше 65 лева. Недостатък е, че е много шумна, но турбините с асинхронни двигатели са 2 – 3 пъти по-скъпи дори на старо. В сепаратора съм инвестирал около 90 лева и 5 – 6 часа труд. Тийн сепараторът просто седи върху бидона без никакво закрепване. Външният улей на снимка № 4 обгръща гърлото на бидона и не пропуска въздух дори без уплътнение. За това говорят следите от деформация по бидона – ако маркучът се запуши, прахосмукачката сгъва бидона за секунди.
Сепараторът не улавя най-фините частици прах, но на мен ми върши много добра работа.

Прикачен файл

1.jpg

Прикачен файл

2.jpg

Прикачен файл

3.jpg

Прикачен файл

4.jpg

Прикачен файл

5.jpg
npelov - специалист
@ttt За шума - добре, но това прилича на домашна прахосмукачка. Няма ли да се сърди ако събира индустриален прах (независимо какъв)? Да не и се запушат филтрите... От друга страна гипса може да има доста фини частички. Щом 2 години е изтраяла на гипс, значи и на трина ще държи. Ще я имам в предвид. Торбичките за еднократна употреба ли са? Тръскането на торбичка за многократна употреба е доста досаден процес.

@bimbaeco Това го обмислям, но за малко по-късно. Според мен сепаратора може да се добави към прахоуловителя независимо какъв съм избрал. Затова не питам много за него. Иначе като почна да си правя ще питам. Само трябва да видя отде да си взема маркуч (по-дълъг). Видях някъде маркуч фестуул на цена повече от бюджета ми за прахосмукачка (образно казано).

@rum_sz Като почнах темата нещо такова имах в предвид. Предполагам трябва и тръби за него. Проблема е, че (не помня в кое мнение прочетох) хората казаха, че за по-големи частици (фреза, ренде, циркуляр) трябва аспиратор, а за фин прах трябва прахосмукачка. Проблема ми е именно с финия прах. А прахосмукачките са шумни. Хем боли, хем сърби. А сега де.
ttt - специалист
Пропуснах да спомена, че преди прахосмукачката има сепаратор Thien Baffle. Не го пропускай сепаратора и не го отлагай във времето. Нашия е правен от кофа за латекс. има го описано във форума ...
griffin - майстор
Колега маркучи има по железариите, не знам откъде си ако си от софия, аз си бях купил по спомен от железария на автогарата на овча купел до пощата ако не ме лъже паметта беше около 4-8 лв на метър. Гумиран а не пласмасов беше маркуча с твърда пласмасова нишка в това гофрираното. Иначе по магазините за битова техника продават за прахосмукачки но на мен ми трябваше голям метраж и не ми се кърпеше.
EDI - майстор
Маркучи всякакви видове и Ф има, не са проблем.
cvetomir_77 - специалист
Мислите ли, че от това може да се получи аспирация? Мотора е 120 вт, 900 об/мин.
Изображение
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Прахоулавяне" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: