Всичко за дърводелството
bulhomes2 - майстор
1 ролка олепилен буков или дъбов кант е 15-16 лв. http://www.balkanyug.bg/bg/catalogue/product/1017
Неолепилен е 10-12. Първата ми ролка беше неолепилена, защото мислех, че машинното кантиране е върхът. Докато веднъж не ми се разлепиха всички кантове на една маса. С олепиления и ютията не съм имал проблеми. Показаха ми една тънкост, която не знаех. Веднага след ютията нагретия участък се притиска за няколко секунди с дървено трупче. Хем отнема от температурата на лепилото и по-бързо се втвърдява, хем канта е притиснат за максимално добро слепване. Аз лично леко полкащам и ютията и трупчето към ръбовете. Ютията ми е от едновремешните. Наскоро минава един професионалист да ми разгледа работилницата и каза, че на новите нещо им човъркал извътре, че да станат за кантиране.
Но тия кантове нямат цветове. Байцваш си го с плоскостта.

ПП. Понеже темата е за шперплат, уточнявам, че говоря за кантиране на фурнировани ПДЧ и MDF. Кантирал съм си за проба и няколко парчета шперплат и засега държат, но дърводелците твърдят, че му е проблемно кантирането.
npelov - специалист
Дали може да се лепи естествен фурнир с C-200? Има C-200 подобни дето съхнат и по-бързо.

(П.П. Хич не обичам онлайн магазини/каталози без цени. Как да избереш между всички продукти от един тип, без да вземеш и цената в предвид.)
npelov - специалист
За канта имах в предвид. Естествен кант питах дали може да се лепи с такова лепило.
Имам го синьото. Ама гледах един клип дето човека ползва водноустойчиво лепило за дърво и се образуваха черни ивици където е допирало с дървото. От коментарите казаха, че това е нормално за водоустойчивото лепило. Синьото момент го пробвах само веднъж. Не потъмня сглобката. Може просто онова лепило да си е било гадно.
Има и още нещо. Казват, че водноустойчивото лепило не е най-здравото. В него слагат добавки да е по-гъвкаво защото дървото се разширява - съответно е по-малко здраво.За неща дето не трябва да киснат във вода ползвам черното (горе-долу бързо) или оранжевото (супер бързо) на момент. А ако не е важна сглобка - ползвам обикновено C200. Всичките са здрави, само дето Момент стягат по-бързо.
npelov - специалист
Какво означава 48 броя в кутия. Това да не са някакви лепенки. И цената е странна - Festool не познават такива малки числа, пък било то и за лепило.

Потърсих в нета. Изглеждат ей така:
https://www.festool.co.uk/Products/Acce ... -48X-KA-65
https://www.festool.co.uk/Products/Acce ... -48X-KA-65

Струва 93.54 паунда във festool.co.uk. Ташев как го сметна 2.35 лв? Освен това бас държа че изисква машинка за лепене с цена от 4 цифри.
bulhomes2 - майстор
Ми па в София си. Прескочи веднъж до там и ни разкажи! Аз съм си турил и двете в кошницата, ама не се знае кога ще имам ходене натам.
npelov - специалист
Има да ме чакаш... В момента карам шофьорски курс че ми писна да се моля на тоя и оня да ме карат насам-натам. В София строителните магазини често са на недостъпни за пешеходци места, или няма удобен градски транспорт. А и "прескочи" често не е правилния термин за София. Понякога е "пътувай". Това, че е в същия град не означава че няма да изминеш 10-20км до мястото. Разликата е само че има светофари и задръствания. Пример - от Кнежа до Плевен (50 км) често отнема 30 мин. От Овча купел до Дружба (20км) е 1 час с маршрутка или 30-40 мин с кола.

Ако наистина те интересува драсни един мейл или звънни. Там отговарят на мейлите сравнително бързо. Аз и след като си взема кола пак бих поръчвал онлайн, освен ако не е нещо дето трябва да се види и избере.
npelov - специалист
Ха, познах - мисля че това е машинката:
http://www.tashev-galving.com/024+FST+0 ... 0%BD%D0%B0

Ей тук ги показват на една страница двете. Успех :)
bulhomes2 - майстор
Като ми е зор за нещо - звъня (или пиша) и си поръчвам. Но това лепило ми е по-скоро от любопитство и ще се занимавам с него когато има сгода.

Тема "шперплат - надлъжен, напречен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: