Всичко за дърводелството
pipilica - майстор
Принципно мебели не се правят от шперлат, ако искаш да е естествен фурнир ползвай МДФ с естествен фурнир даже се продават и швартни така че може да го направиш много добре и истински изглеждащо. Но после следва тънката част по грундиране и лакиране. Давай смело, тука гледам има добри колеги дърводелци и мебелисти така че ще получиш съвети и насоки.
Този шперплат е неправилно съхраняван в склада затова се е изметнал, или е някво N-то качество. Подпри го в четирите края и на средата тури нещо тежко да се изправи и през няколко дена го проверявай, няма нужда да го мокриш ефекта ще е минимален пък ако прекалиш с водата може да се разлепят листовете.
npelov - специалист
bimbaeco, кое му е евтиното на тоя шперплат - 4мм бук-бук е 18,00 кв. м. или 56.25 на лист. за по-дебелите да не говорим. Златен трябва да е.
pipilica Принципно да, но става въпрос за шкафче за баня. Фурнирования МДФ си е скъп. Не знам колко издържа на вода, но шперплата уж е издръжлив. Не мисля да го оставям естествен - ще го боядисам в бяло. Ама де да знам. Може и да се пробвам с някакъв полиуретан, но до сега не съм очарован ... То и масивна дървесина може да издържи на влага ако е мината с безир и боядисана/лакирана добре. Обаче шперплата не се разтяга и свива.

Колкото до други мебели - имам мерак, но фурнирован МДФ/ПДЧ идва проблема с кантирането. А и ми се струва, че цените не са далече от масивната дръвесина. 20мм МДФ е 42,24лв на кв. м ... лудница:
http://www.jaf-bulgaria.com/uploads/med ... 014_01.pdf
18 мм плоскост от дъб е 75.0 на кв. метър. Ще речеш че тоя МДФ е златен.
pipilica - майстор
Качествените материали са скъпи, аз поне с ПДЧ работя та имам опит с хубав и гаден талашит, имам остатъци Егерски на 7-8 години не са мръднали имам и други изметнати и вече над 19 мм а са една купчина.
Та за твойто шкафче за баня ако искаш прочети за разпенено PVC какво е и какви са цените. В МикроАСУ има избор и добри цени, един лист една туба Тангит и за три часа имаш готово шкафче, бяло водоустойчиво и здраво.
vladilen - специалист
npelov написа:
Каква е разликата между надлъжен и напречен шперплат:
предполагам са имали в предвид радиален и тангенциален
bimbaeco - майстор
Сори, чак сега видях, че цената е за квадратен метър, а не за лист. Вярно, не е евтин, но ако е качествен пак си струва.
Пипилица, в цивилизованите държави корпусните мебели се правят предимно от шперплат (cabinet-grade plywood).
Прав си иначе, че за банята най-удачният вариант ще е ПВЦ. Ако ще и с епоксиден лак да го завършиш, ако е от дърво или шперплат, че има проблеми, ако банята е влажна.
npelov - специалист
"На село" в Кнежа в банята имаме рафтове от масивно дърво, боядисно със блажна боя. Може би е малко по-старо от мен. Ако му сложиш една боя както трябва никакви ядове няма да има.
А относно мебелите от шперплат - има такива. Виждал съм много и някои са много по-издръжливи от ПДЧ - повече носят на местене. Даже правят разни екстри - огъват шперплата докато го лепят и така получават заоблени ъгли и избягват кантиране тук-там. Шперплата е здрава конструкция и ако се внимава къде може да провисне стават здрави мебели.

Но не отхвърлям варианта за ПВЦ - за банята специално. Кофтито на ПВЦ-то е, че не мога да завия винт в него. Искам да направя плъзгаща врата на шкафчето. Друг е въпроса, че не не знам дали ще намеря механизъм дето ще издържи на влагата (и да е по-евтин от самото шкавче).
griffin - майстор
Колега мерси за снимкит, аз поне до тука идеално прав шперплат не съм виждал, но по принцип е добре да се ссъхранява под напрежение примерно притиснат към стена или друга относително равна повърхност, аз се отказах да го мъча и като го складират само гледам да не провиква прекалено много. За мебели за баня имам шкафче от шперплат и слепен чам на стената всичко е с баща и 3 ръце лак. Шкафа е на 3 години и за моя изненада нищо не се е раздел или разлепило, а банята не се проверява много добре и има доста конденз. Криви шперплат като го режещ на по дребни детайли гледай да избягаш от кривината или да я разделиш между два детайла при рязането, добави пасове канали или укрепващи елементи за да изпратиш шперплат.
bulhomes2 - майстор
npelov написа:
... но фурнирован МДФ/ПДЧ идва проблема с кантирането...
Какъв е проблема?
npelov - специалист
Изправи се за 3 дни. Е, не идеално, но преди центъра беше на 10 см от краищата, а сега е на 1-2. Пръсках го всеки ден с фина струя вода. Само леко да се навлажни. Обаче буковия шперплат е здраво нещо. За да се огъне бяха необходими известно количество ПДЧ/OSB, едно менгеме, дъска за гладене, 12 DVD записвачки (който няма 12 записвачки може да ползва нещо друго с подобна тежест - не е фатално).

Проблема с кантирането е, че не намирам кант. В практикер канта излиза колкото самата ПДЧ плоскост и го няма във всички разцветки. Ако няма да правиш мебели сериино кантирането си е проблем. А и още не съм правил такова нещо. Веднъж само залепих един разлепен кант с пистолет за горещ въздух и кърпа. Чух че става с ютия, но не съм го правил. Имам няколко рафтчета в шкавчета некантрани. Тук-там съм сложил дървена лайсна, но няма как да докарам същия цвят.
Колкото до фурнирования ПДЧ - канта ще е от дърво. Т.е. може би не се лепи с топло лепило. Не знам там как стоят нещата.
pipilica - майстор
Какъв кант ти трябва? Кантирането на швартна (дървен кант) може да стане и с по-добрия вариант на С-200 ако е на ръка или на машина с термо лепило. С ютия може да кантираш само олепилен хартиен или меламинов кант ако натиснеш PVC или ABS кант с ютията ще трябва да зарадваш жена ти с нова такава. На много места продават PVC или ABS кант на метър и могат да ти го олелилят за да можеш у вас с топлодух да кантираш каквото ти трябва, но канта трябва да е 0,8мм, 1мм или 2мм 0,45 или 0,5 не става щото канта се стапя преди лепилото.

Тема "шперплат - надлъжен, напречен" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: